Основна мета – повна ліквідація українських націоналістів, – тернопільський Обком КП(б)У

Доповідна записка Тернопільського обкому партії в ЦК КП(б)У про боротьбу з формуваннями УПА і підпіллям ОУН на території області в січня 1949 року.

1 лютого 1949 року. (Секретно) Секретарю ЦК КП (б)У товаришу ХРУЩОВУ М.С.

ДОПОВІДНА ЗАПИСКА про хід боротьби з залишками банд і підпілля українсько-німецьких націоналістів у Тернопільській області за січень 1949 рік.

З метою посилення боротьби з залишками банд і підпілля українсько-німецьких націоналістів в області у січні цього року здійснено ряд організаційних і чекістсько-оперативних операцій. Для пошуку і ліквідування ОУНівських проводів і бандитських груп у районах області створено 104 чекістсько-військових груп, які направлені в місця можливого розміщення ОУНівських бандитських формувань. Прийняті міри по покращенню якості чекістської роботи, посилений контроль за діяльністю чекістсько-військових груп. Для надання практичної допомоги райвідділам МДБ в районах області відкомандировані на довгий час 15 керівників оперативних працівників обласного Управління МДБ. В результаті проведення заходів по боротьбі з ОУНівським підпіллям і його озброєними бандами у січні в області досягнуті чергові результати:

вбито бандитів — 61

захоплено бандитів — 4

заарештовано бандитів і їх прихильників — 229

всього ліквідовано бандитів, націоналістів і їх прихильників — 294

У бандитів і учасників ОУН вилучено: ручних кулеметів — 3, автоматів — 26, гвинтівок — 20, пістолетів — 32, гранат — 52, патронів — 3110, знищено бандитських криївок — 3.

Ліквідовано націоналістичних формувань і бандитських груп — 24, а саме: районних проводів ОУН — 4, кущових ОУН — 6, сільських ОУН — 10, банд-груп — 4.

З числа керівного складу підпілля ОУН і бандформування ліквідовано:

1. “Шелест”, він же “Олесь” – керівник Тернопільського над-районованого проводу ОУН;

2. “Степан” – керівник райпроводу ОУН Гусятинського району;

3. “Орленко” – керівник райпроводу ОУН Микулинецького району;

4. “Борис” – керівник райпроводу ОУН Почаївського району;

5. ”Чорнота” – керівник райпроводу ОУН Зборівського району;

6. “Чувай” – керівник СБ райпроводу ОУН в Гусятинському районі;

7. “Топир” – керівник СБ райпроводу ОУНЗборівського району;

8. “Шах” – заступник керівника райпроводу ОУН в Почаївському районі;

9. “Ленко”- господарчий керівник райпроводу ОУН в Шумському районі;

10. “Мирон”- керівник кущового ОУН в Зборівському районі;

11. “Довбуш”- керівник кущового ОУН в Бережанському районі;

12. “Зима” – керівник кущового ОУН в Білобожницькому районі;

13. “Тарас” – керівник кущового ОУН в Чортківському районі;

14. “Вовчик” – керівник підрайонованого проводу ОУН в Почаївському районі;

15. “Сучок” – керівник кущового ОУН в Почаївському районі;

16. “Рен” – керівник кущового ОУН в Микулинецькому районі;

17. “Нечай” – керівник кущового ОУН в Скала-Подільському районі;

18. “Богданко” – керівник бандгрупи в Козівському районі.

Обком і райкоми КП(б)У провели в січні ряд заходів по активізації масово-політичної роботи серед населення, використовуючи для цього компанію по підготовці до виборів народних суддів. Агітатори систематично виступали перед населенням з докладами і бесідами по викриттю фашистської ідеології і ворожої діяльності українсько-німецьких націоналістів, постійно роз’яснюють і на конкретних прикладах показують селянам переваги колгоспів над одноосібних селянських господарств. В результаті проведення масово-політичних робіт серед населенн,я партійна організація області забезпечила успішне проведення виборів народних суддів, а також добилася в січні росту в укріплені колгоспів. За період з 1 по 20 січня в області організовано 57 нових колгоспів. За цей час в діючі і нові колгоспи вступило більше 10 тисяч селян. На 20 січня в області вже нараховується 686 колгоспів у яких об’єднано 99055 селянських дворів, які становлять 38% селянських господарств району. Колгоспи мають у своєму користуванні 390740 га землі, в тому числі орної 343855 га, або 43,2% всіх придатних для оранки земель, що знаходяться у колгоспно-селянському секторі області. В січні у районах області було 13 бандитських нападів, при яких вбито 9 людей, в тому числі: сільських активістів —3, бійців групи охорони громадського порядку -1, дільничих міліції — 1, і місцевих жителів — 3.

У минулому місяці ОУНівське підпілля активізувало свою підривну діяльність проти здійснення на селі культурно-масові міроприємства шляхом нападів на клуби, бібліотеки і також на приміщення сільських рад. В січні було таких 5 бандитських проявів. Для здійснення підривної діяльності проти клубів, шкіл ті інших владних організацій, керівництво пропаганди крайового проводу ОУН – “502” в своїй директиві керівникам окружних і надрайонових проводів ОУН від листопада 1948 року дає такі вказівки: “ – Не дивлячись на вороже відношення ОУН до більшовицьких клубів, дехто з підпілля проявляє пасивність в цій справі. Забувають або не зовсім осмислюють це, що більшовицькі клуби — це розсадок пропаганди і деморалізації нашої молоді. У зв’язку з цією пасивністю в деяких місцях клуби в останній час сильно активізували свою роботу у сфері олімпіад, драматичних гуртків і інших комуністичних заходів. Підпільники не бачать, що за драматичними гуртками організовують гуртки по вивченню Уставу ВЛКСМ та про діяльність комсомольських організацій. Ми не можемо допусти активізації в роботі більшовицьких клубів, тому нашу роботу треба проводити в двох напрямах: розігнати клуби і не допустити, як можна більше будь-якої практичної діяльності, заборонивши клубам з числа місцевих жителів займатися роботою, а присланих для цієї мети з других місцевостей, негайно їх виганяти з села. Нашу молодь відхиляти від клубів, забороняти їм приймати участь в цій діяльності та постійно їх клеймити як зрадників нашого українського народу. Проводити широку роз’яснюючи роботу серед батьків, щоб не допускали деморалізувати молодь у сільських клубах”.

Дальше по питанню боротьби проти комсомольських і піонерських організацій в ці директиві говориться:

“…. В майбутньому шляхом особистих зустрічей з молоддю, а також через листівки і звернення, як масової і так індивідуальної, вести роз’яснюючу роботу проти вступу в комсомол, а вступаючих призвати виходити з комсомолу. Опублікувати по селах списки комсомольців, наказувати окремих комсомольців, які активно працюють, призвати постійно інших призупинити свою діяльність в комсомолі. Звернути увагу на існування по школах піонерських організацій, проводити роз’яснюючи роботу серед школярів і їх батьків, не допускати їх вступу в піонери. Попереджувати вчителів, щоб ті призупинили роботу по організації піонерських загонів, вигнати з села всіх піонервожатих, які прислані з району, якщо є такі по селах області”.

Проведені заходи по пошуку і ліквідації бандитів в січні: розкрито 38 бандитських проявів і в тому числі 7 здійснених в січні. Винні в бандитських проявах ліквідовані або наказані. Проведення заходів по розкриттю інших бандитів будуть продовжуватися до повної ліквідації.

На обласній партійній конференції, яка відбулася 5-7 січня і на проведених в другій половинні січня районних партійних зборів по обговоренню рішень обласної партійної конференції було зосереджена особливу увагу на посиленні роботи партійних організацій по колективізації сільського господарства і ліквідації банд та підпілля українсько-німецьких націоналістів.

Секретар Тернопільського обкому КП(б) У (В. ДРУЖИНІН) 1 лютого 1949 року №89/с

МАТЕРІАЛИ ПІДГОТУВАВ ОЛЕГ КРИВОКУЛЬСЬКИЙ

Коментарі вимкнені.