Чому “квітково-сонячний” годинник у Тернополі не показує точний час

27 серпня о 16:11 у тернопільському парку Національного Відродження завершуються роботи по благоустрою декоративного годинника. Фото з вебкамери КП “ТернопільІнтерАвіа”

До Дня міста тернопільська влада запланувала презентувати містянам квітковий сонячний годинник. Щоправда, в різних джерелах, різні інтерв’юери по-різному називали цей декоративний елемент на місці джерела в парку Національного Відродження. Звучала назва «квітковий», «квітково-сонячний» «сонячний», тощо.  Але покищо цей проект можна назвати лише “декоративним годинником”, неофіційно кажуть чиновники.

Адже найближчим часом годинник не працюватиме так, як би хотіли тернополяни, щоб він працював. Зокрема – він не буде показувати точний час.

Сьогодні всередині циферблату встановили гномон – вертикальний гострокутний трикутник, що мав би відкидати тінь на горизонтальний майданчик-циферблат, таким чином вказуючи вірну годину.

Проте, називати декоративний елемент на місці джерела в Тернополі квітковим годинником також не зовсім правильно, оскільки, зазвичай, квітковим годинником називають клумбу з квітів, які закриваються і відкриваються згідно з певним положенням сонця над горизонтом, що відповідає певним годинам дня.

Оскільки у різних рослин квіти відкриваються і закриваються в різну пору дня, то можна таким чином підібрати рослини, що за їхцвітінням буде змога приблизно дізнаватися час дня.Проте, аби гномон працював вірно, циферблат годинника мав би розміщуватися під іншим кутом, так, щоб сонце, рухаючись по небу, робило своєрідне коло навкруги трикутника.

Як розповів «Погляду» заступник начальника управління ЖКГ Тернопільської міської ради Олег Соколовський – циферблат у парку Національного Відродження розміщений зовсім не під тим кутом, який би дозволив гномону правильно відкидати тінь. Тому, зазначив чиновник, покищо годинник виконуватиме роль квіткового, а згодом до нього куплять спеціальний механізм, який буде рухати стрілки годинника точно за київським часом.

Як неофіційно пояснюють чиновники міської ради, наразі найвдаліша назва для проекту може бути – «декоративний годинник».

Довідка

В Україні у багатьох містах є сонячні годинники — як стародавні (зазвичай на будівлях на заході країни), так і сучасні декоративні. Найбільший з них – в Макіївці на Донеччині. Його встановлено у 2010 році — його діаметр 16 м, а вага гномона 500 кг.

Квіткові годинники є в Харкові, Києві, Кивому Розі. Останній, до речі, вважається найбільшим у світі квітковим годинником. Він був запущений 22 серпня 2011 р. Діаметр циферблата — 22 метра, довжина хвилинної стрілки до 12 метрів. Тут висаджені 22 000 квітів 6-ти видів. Хід стрілки забезпечує годинниковий механізм, розташований під спорудою. Удень кожна година супроводжується мелодійним дзвоном, а вночі годинник підсвічується.

До речі, як зазначають в інтерв’ю тернопільським телеканалам місцеві чиновники – даний декоративний еемент на місці джерела та колишньої сектантської капички у Парку Національного Відродження є подарунком місту від відомого ландшафтного дизайнера.

Люба Вовк, новини Тернополя “Погляд”

 

-1 thoughts on “Чому “квітково-сонячний” годинник у Тернополі не показує точний час

  • 15:30 | 18.08.2014 о 15:30
    Permalink

    З нагоди наближення річниці відкриття Годинника прозріння, що поряд із Співочим полем у Тернополі, Матір Божа очікує Вас.
    Господи – спаси нас! Амінь.
    Пророк: Мирослав Копак
    17.08. 2014 р.

Коментарі вимкнені.