Люди житимуть в смороді через індичатник, бо прокуратура не побачила порушень

Мешканці Великого Ходачкова три роки живуть в тривожному очікуванні. Люди занепокоєні тим, що у приміщеннях колгоспних телятників керівництво ПП «Агропродсервіс- Плюс» планує запустити птахівничий комплекс з вирощування індиків, яке забруднюватиме навколишнє середовище і завдасть шкоди їхньому здоров’ю.

– Майбутній птахівник знаходиться від мого будинку через паркан, а це усього кілька метрів, – бідкається Вікторія Костюченко. – Коли два роки тому придбала цей дім, я не знала, що територія колишніх тваринницьких ферм викуплена і тут планують вирощувати індиків. Якось комерційний директор ПП “Агропродсервіс-Плюс” Іван Бучинський завітав до нас і розповів про птахівник, який тут невдовзі планують відкрити. Пан Іван заспокоїв, що індики знаходитимуться у закритих приміщеннях і ніяких незручностей нам не будуть завдавати. Насамкінець попросив підписати необхідні документи про те, що ми не проти такого “сусідства”, я звісно відмовилася. Коли торік, у листопаді, відбулися перші слухання щодо відкриття індичатника я зрозуміла, що зробила правильно. Адже усі вагомі переваги, які називали представники “Агропродсервіс-Плюс” відразу блякли перед “деякими” незручностями, які завдаватиме птахівничий комплекс. Відео, яке нам продемонстрували із поїздки у село Мамаївці Чернівецької області, де діє такий самий індичат ник, яскраве тому підтвердження. Ви уявляєте як можна жити у постійному смороді, під нестерпний шум вентиляторів, який увесь час закачують повітря. У Ходачкові проблема із постачанням електроенергії, ще при оформленні усіх належних документів начальник Козівського РЕМу попереджував, що сюди електроенергія постачається з перебоями, треба будувати ще одну підстанцію, а коли її збудують… Питання часу, а найбільше коштів. А на птахівничому комплексі спеціальні електричні лампи повинні світити цілодобово. То, що нам тепер майже увесь час сидіти без світла? А у мене троє дітей, наймолодшій донечці 8 років, ми планували тут оселитися разом, адже знімаємо дві квартири у Тернополі, самі знаєте скільки це коштує, тож сподівалися якнайшвидше переїхати сюди, а тепер не знаю що робити. Замовила пластикові вікна, тепер зволікаю їх забирати, адже не знаю, чого чекати далі…

Депутат райради Ольга Деркач була у складі групи, яка відвідувала птахоферму в Мамаївцях. Жінка теж живе у Ходачкові, через дорогу від колишніх колгоспних телятників.
–Я була у Мамаївцях двічі, – розповідає пані Ольга. – Вперше, я разом з односельцями, за власний кошт їздили на мамаївський індичатник, вдруге – разом із представниками ПП “Агропродсервіс-Плюс”. Звісно через діючі норми нас не впустили на територію птахокомплексу. Втім, нам було достатньо побаченого і короткого спілкування з місцевими мешканцям. У Мамаївцях діє п’ять пташиних ферм, шум вентиляторів, які закачують повітря був вражаючий ми просто не чули одне одного, а у нас планують відкрити дев’ять – це удвічі сильніші потужності! Сморід стояв такий, що ми навіть побоялися вийти з машини. При чому там індичатник розміщений з врахуванням усіх санітарних норм та ще й за два кілометри від села, а у нас він буде у самісінькому центрі населеного пункту. Коли ми були в Мамаївцях вперш, то ніхто з місцевих мешканців не захотів з нами спілкуватися, лише один чоловік сказав, що нічого з того доброго нема… Згідно існуючих ветеринарно-санітарних норм працівники птахокомплексу не мають права купувати птицю в інших господарствах і на ринку з метою запобігання занесення збудників інфекцій. А ще усю птицю в господарствах у радіусі 5 кілометрів повинні щепити. Коли ми приїжджали вдруге, то жителі сусіднього села жалілися на погіршення здоров’я, казали, що часто болить усіх голова, а повітря весь час просочене смородом. Влітку дехто навіть не відкриває квартирки, а неприємний запах все-одно проникає в оселі.

Ольга Деркач розповіла, що у понеділок 14 березня цього року на скаргу місцевих мешканців приїжджав представник з ветеринарної служби Тернополя. Він заміряв відстань від пташника до дороги, згідно санітарних норм на потужність у 100 тисяч голів щорічно.  Окрім того, птахівник знаходиться біля дороги державного значення Стрий-Тернопіль, Кіровоград-Знаменка, що по нормам є неприпустимим.

Птахівник повинен бути обгороджений чагарниками та ширококронними деревами, які повинні слугувати природними фільтрами. А мою оселю відділяє від них лише глухий паркан, – каже Вікторія Костюченко.

Обійстя Михайла Проця межує разом із птахокомплексом, чоловіку нещодавно видали одну легеню.

– Лікарі сказали, що мені потрібне свіже повітря, а коли запрацює індичат ник, доведеться дихати випарами. Переїхати жити кудись інакше я не маю можливості, – бідкається пан Михайло.
Птахівничий комплекс передбачає не лише вирощування індиків, а й повністю їхню переробку. Це у свою чергу спалювання пір’я та створення спеціального могильнику, уявляєте, що тут буде, а у нас підшкірні води дуже близько розташовані, то й усі нечистоти потраплятимуть до наших криниць, – додає Ольга Деркач.
Поки що на фермі роботи призупинені, мешканці Ходачкова щоразу проходячи повз тривожно зітхають.

От що на це все сказала прокуратура Тернопільської області

На одному із місцевих Інтернет-видань опублікована інформація про проблеми, пов’язані з будівництвом на території села Великий Ходачків індичатника, оскільки, на думку селян, розміщення такого об’єкта в центрі населеного пункту вплине на екологічну та санітарну ситуацію. Прокуратура Козівського району, на їх думку, у цій ситуації заняла пасивну позицію, а прокурор району, будучи присутнім на сесії, відмовився будь-що пояснити депутатам.
Разом з тим, як повідомив прокурор Козівського району Роман Юсипів, на сесії районної ради від президії та депутатів не підносилося питання про його виступ. Водночас, прокуратурою Козівського району проводились перевірки за вказаним фактом, у ході яких були виявлені окремі порушення вимог земельного законодавства при прийнятті рішень Великоходачківською сільською радою при затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду одному з приватних підприємств. З огляду на викладене, прокурором району вказані рішення сесії опротестовані. Однак, на даний час ці протести сесією ради не розглянуті.
Окрім цього, органами прокуратури області із залученням спеціалістів органів державного контролю проводились перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства, зокрема, в частині встановлення санітарно-захисної зони птахівничого комплексу, та додержання вимог містобудівного законодавства. Порушень вимог законодавства з цього приводу не виявлено.

Коментарі вимкнені.