Закон на користь УПЦ (МП) – привід для міжконфесійних чварів на Тернопільщині

Наприкінці минулого тижня у Тернополі на громадських слуханнях вирішили збирати підписів проти «законопроекту шести». Законопроекту, що відверто лобіює інтереси УПЦ (МП) і може спровокувати міжконфесійні чвари в області.

Його прокоментував експерт пам’яткоохоронної сфери, директор Львівської галереї мистецтв, Герой України Борис Возницький.

Документ пропонує виключення Почаївської лаври та Свято-Богоявленського жіночого монастиря з Реєстру пам’яток. Ці сакральні пам’ятки знаходяться саме на Тернопільщині.

У листі, під яким збиратимуть підписи по цілій області, голові Парламенту та Президентові учасники слухань повідомляють – молитовне місце цілеспрямовано хочуть перетворити в осередок міжконфесійної неприязні та розбрату.

Почаївська Лавра – єдиний храм у Західній Україні, який тішиться увагою теперішнього глави держави. Цьогоріч на Різдвяну літургію Віктор Янукович приїхав сюди аж з резиденції у горах Франківщини. Наприкінці січня у Парламенті з’явився так званий «законопроект шести». Депутати від більшості запропонували виключити відразу цілу низку сакральних споруд із Реєстру пам’яток державного значення і передати їх громадам Православної церкви Московського патріархату. У депутатському списку – Києво-Печерська лавра, а на Тернопільщині – Свято-Богоявленський жіночий монастир та Почаївська лавра. У області кажуть – ініціатива зовсім не на часі. Тут лише почали забувати про міжконфесійні конфлікти, а така ідея може знову збурити вірних.

Місцеві представники державної влади заспокоюють – мовляв, про передачу Почаєва у власність громади православної церкви Московського патріархату говорити ще дуже рано. Мовляв, і законодавство недосконале, та й ситуація дійсно не сприяє.

Представник відділу у справах національностей та релігій Тернопільської ОДА Микола Сивирин пояснює: «На даний час передача Лаври буде мати швидше політичной окрас і внесе більше протиріччя в українське суспільство».

Репортери інформують, що поки у Києві чиновники ознайомлюються із законопроектом, мешканці Почаєва та околиць уже почали збір підписів проти цієї ініціативи. Люди, які живуть поряд з Лаврою – виступають категорично проти законодавчих нововведень нардепів.

Депутат Почаївської міської ради Костянтин Красовський зазначив: «Вже назбирали понад 500 підписів. Я думаю, що ми зберемо по максимуму проти цього законопроекту».

Тож київським політикам, схоже, вирішили протиставитися політики місцеві. Принаймні таку резонансну тему вони без своєї уваги залишати не планують. А це означає що церковні справи знову стануть темою для протистоянь і палких дискусій.

Голова Тернопільської обласної ради Олексій Кайда переконаний: «Акції протесту будуть. Я не буду говорити, які зараз… Добре чудо – це добре підготовлене чудо».

У листі голові Парламенту та Президентові учасники слухань зазначили – молитовне місце цілеспрямовано хочуть перетворити в осередок міжконфесійної неприязні та розбрату. І закликали не лише не допустити до прийняття законопроекту, а й повернути Лавру до складу державного історико-архітектурного заповідника, до якого комплекс входив до 2003 року.

На жаль, не вдалося почути думки представників православної церкви Московського патріархату – на слуханнях їх не було. А в Лаврі від будь-яких коментарів відмовилися – бо настоятель, владика Сергій, поїхав до Росії і повернеться лише наступного тижня.

ЗІК

Коментарі вимкнені.