На Кременеччині чиновники задумали закрити місцеву лікарню

 

pochaiv-lik-03 pochaiv-lik-04 Не перший рік Україна має проблеми з фінансуванням медицини. Не перший рік ведуться дискусії, щодо доцільності існування Почаївської районної лікарні №2. Та якщо попередні роки розмови лише велися, то цьогоріч чиновники перейшли до дій – Хірургічний та Пологовий відділи Почаївської лікарні хочуть закрити. Громада міста та активісти – категорично проти. Жителі та працівники б’ють на сполох, закликають прибути на сесію районної ради та не допустити скорочення закладу.

Погляд вирішив дізнатися думки людей, які мають певне відношення до питання скорочення медицини.

Віталій Савчук – голова ГО «Народна рада», депутат Кременецької районної ради:

Ситуація з фінансами в Кременецькому районі, як і в цілому по Україні, катастрофічна. Зокрема в медичній галузі. Моя позиція щодо закриття, яке планувало здійснити керівництво райдержадміністраці, відділів в Почаївській лікарні однозначна – категорично проти. Систематичне зловживання обов’язками впродовж багатьох років призвело до серйозних проблем у фінансах  медичної галузі району. Сьогодні ми пожинаємо плоди безграмотності та марнотратства як теперішніх так і колишніх керманичів району та окремих очільників медичних закладів. Зараз проходять серйозні перевірки в Кременецькій районній лікарні. Створено комісію, яка складається із представників райдержадміністрації та районної ради. В ході проведеної діяльності було виявлено ряд порушень, у тому числі, фіктивні ліжко-місця, кількість яких не відповідає дійсності. Кременецьким РВ УНП В Тернопільській області відкрито кримінальне провадження за фактом ряду фінансових зловживань керівництвом Кременецької РКЛ. Показово, що головний лікар Кременецької РКЛ – Козаков постійно ігнорує засідання комісій Кременецької районної ради, на яких обговорюється питання щодо діяльності віреної йому установи. Таким чином зрозуміло, що джерела фінансування медичних закладів району потрібно шукати у внутрішніх резервах, запобігаючи та виявляючи фінансові зловживання, а отже, в перспективі, подібні перевірки як у Кременецькій лікарні, потрібно провести і по інших медичних установах району. Бюджетними витратами передбачається стаття на закупівлю медикаментів та перев’язувальних матеріалів. У різні роки суми були різними, але чи багато знайдеться людей, які зможуть засвідчити, що отримали засоби лікування безоплатно?

Позбавляти людей якісного та вчасного медичного обслуговування та робочих місць – багато розуму не потрібно. Як альтернативу пропоную серйозно та глибоко розібратися в фінансових видатках бюджету, простежити та проконтролювати належне використання коштів. Потрібно вміти економити, якісно відноситись до посадових обов’язків і довірити фінансові питання людям з відповідною і належною освітою та досвідом.

Василь Бойко – голова Почаївської об’єднаної громади:

Моє ставлення до закриття відділів Почаївської лікарні однозначно негативне. На цьому я наголошував при кожній зустрічі з керівництвом та посадовими особами Кременецького району. Аналогічну позицію я проголошував на сесії та при спілкуванні із жителями громади. Почаївська лікарня обслуговує  не тільки Почаївську громаду, а й половину Кременецького району. Це і робочі місця, де працюють жителі не лише Почаївської громади, але й інших сіл району, до прикладу, Дунаїв, Куликів, Савчиці, Будки, і якісне та вчасне медичне обслуговування жителів як нашої громади так і навколишніх населених пунктів. Як голова громади хочу повідомити, що розумію важку фінансову ситуацію в країні, тому Почаївська міська рада готова долучитися до формування бюджету району у наступному році, та надати певні кошти для покращення медичного обладнання Почаївської лікарні. На останній сесії депутати Почаївської міської ради одноголосно висловили свою думку щодо цього приводу. Ми відкриті до діалогу, розуміємо проблеми з фінансуванням, але засуджуємо такі кардинальні та різкі рішення. Гадаю будь-які проблеми можна вирішити спільно, тому сподіваємось на розуміння та співпрацю.

 Тарас Паляниця – депутат Почаївської міської ради:

Почаївська лікарня знаходиться в комунальній власності районної ради. Розмови про те, щоб її закрити ведуться вже довгі роки. Я особисто займаюся цим питанням, як помічник народного депутата Михайла Головка. Він, ще не будучи депутатом, взяв це питання на контроль ще із 2012 року й також виступає за те, що зберегти лікарню у первинному вигляді без скорочень, закриття, оптимізації та ліквідації. До бюджету Почаївської громади надходять кошти у формі медичної субвенції в розрахунку на жителів громади й лише на первинну медицину. У Почаївській лікарні надаються послуги як первинної так і вторинної медицини, оскільки вона обслуговує чи не половину Кременецького району. Решту коштів на медицину отримує Кременецька районна рада як балансоутримувач Почаївської лікарні. На початку цього року Почаївська міська рада передала всі свої фінанси, виділені на медицину, до бюджету районної ради. Та нещодавно до нас надійшло повідомлення, що керівники Кременецького району хочуть, аби Почаївська міська рада виділила з бюджету громади майже мільйон гривень для того, щоб покрити борги лікарні, бо їм не вистачає грошей. Згодом нам стало відомо, що фінансовий відділ Кременецької РДА прозвітував Тернопільській ОДА про перевиконання бюджету більш ніж на 2 млн. грн. Очевидно, що вони вже передбачили у звіті закриття цих двох відділів. Тернопільщина отримала найбільшу, в Україні,  дотацію з державного бюджету – 77 мільйонів гривень. Однак Кременецький район з цієї дотації на медицину не отримає нічого. А чому? Бо фінансовий відділ прозвітував, що їм достатньо коштів на район. Я гадаю, що перш за все потрібно запитати думку в громади, винести це питання на громадські слухання, довести до відома ситуацію і проблематику, пояснити так, аби жителі зрозуміли пробему, обговорити. Не закривати відділи потрібно, а оптимізувати, зайнятися економією коштів. Та й якщо закрити ці відділи, то постає багато запитань. Що буде з людьми, яким потрібна медична допомога? Що буде з працівниками? Де їм шукати роботу? Ми будемо боротися за лікарню. Питання оптимізації відкрите, ми готові до діалогу й співпраці з районними чиновниками. На останній сесії прийняли рішення про додаткове виділення коштів у розмірі 209 тисяч гривень. Також прийняли рішення про звернення до керівництва Кременецького району з принциповою та категоричною позицією проти закриття відділів Почаївської лікарні.

Погляд вирішив відвідати Почаївську лікарню. При вході потрапляємо до приймального відділення, із стареньким диваном та інформаційними плакатами, які розвішані по стінах. Спостерігається звична атмосфера лікувального закладу. Приміщення прибране, добре опалюване, повітря просякнуте запахом ліків. Зустрічаємо працівників мед закладу які заклопотано займаються своїми справами.

pochaiv-lik-01  pochaiv-lik-05

Віталій Черепенко – завідувач Хірургічного відділення Почаївської лікарні

Я працюю в цій лікарні вже 39 років. За час моєї роботи змінилось кілька керівників, неодноразово змінювалась політика, останні десять років ведуться розмови про оптимізацію Почаївської лікарні, закриття відділень і скорочення працівників. Неодноразово ми мали проблеми з фінансуванням. Раніше у відділені ми мали 40 ліжок, тепер – 15. Для забезпечення необхідного планового лікування нам необхідно мінімум 10 ліжок. Щодня ми маємо чимало роботи, ДТП, травми, розтягнення. Часто до нас направляють душевно-хворих з Почаївської Лаври, які приїжджають сюди лікуватися, на так звані «вичитки». Маємо і травми і ножові поранення і навіть спроби суїциду. В Хірургії колектив молодий, працездатний. В рік робимо майже 300 операцій. 380-400 хворих проходять лікування в стаціонарному режимі. Під час робочого дня хворих приймає ургентний хірург, після 19:00 – черговий лікар. Буває, що вночі проводимо по кілька операцій, часто це відбувається при ДТП. У відділенні маємо міні-операційну, де і проводимо процес надання невідкладної допомоги. Питання із закриттям відділення постало для нас раптово. Ніхто не попереджував, не обговорював з нами, не доводив до відома. Дізналися лише після того, як це питання виносилося на порядок денний засідання постійних комісій районної ради. Звичайно ми проти закриття. Я не можу зрозуміти,чим керувалися чиновники, закриваючи Хірургічне відділення.

Інтерв’ю перериваємо, оскільки до відділення надійшов черговий пацієнт із травмою руки. Віталій Микитович повинен його оглянути. Натомість, у коридорі, випадково зустрічаємось із головним лікарем. З цікавістю пропонуємо поділитися і своїми думками

pochaiv-lik-02

Богдан Кучер – головний лікар Почаївської лікарні.

Закрити пологове відділення намагаються протягом п’яти років. Та не дивлячись на всі проблеми лікарі працюють та забезпечують надання допомоги породіллям. В пологовому відділенні Почаївської лікарні приймають тільки не ускладненні пологи. Всі ускладненні відправляються або до Кременецької ЦРЛ, або в перинатальний центр області. Наказами управління охорони здоров’я Тернопільської обл.. зазначається, що не може бути в  районі два малопотужні пологові відділення. Для цього планувалося створення Кременецького перинатального центру, де мала б надаватися цілодобова, належна пологова допомога. Та поки не створено медичного округу, ці плани залишились лише планами, але у зв’язку з недостачею фінансування нас попередили про закриття Пологового відділення. Маємо також проблему із транспортуванням хворих. Єдиний автомобіль може транспортувати хворих лише до районного центру. Тут ми залишаємось заручниками ситуації. Ми погодились із закриттям пологового відділення з умовою, що всі працівники цього відділення будуть працевлаштовані на вакантні посади в Почаївській лікарні. На нараді мене поставили до відома щодо закриття ще й Хірургічного відділення. Не розумію такого рішення, вважаю, що воно не на часі, оскільки як населення Почаївської громади так і жителі інших сіл району будуть позбавленні вчасного  надання невідкладної, медичної допомоги. Не було врахованого як  того, що Почаїв туристичне місто, так і того, що багато пацієнтів маємо із Почаївської Лаври. Надати робочі місця для працівників двох відділень лікарня не зможе, тому половина працівників потрапить під скорочення. На  фінансування у наступному році нам необхідно понад 12 млн. грн.. і це без урахування, анонсованого урядом, підвищенням мінімальної заробітної плати. З медичного обладнання ми вкрай потребуємо фіброгастроскоп та узд-апарат. Ми подавали заявку на конкурс, який відбувався при посольстві Японії в Україні, та нажаль не отримали нічого. Рятує те, що в місті є приватний узд-апарат, а на обстеження фіброгастроскопом направляємо до Кременецької ЦРЛ. Наступного року також плануємо брати участь у цьому конкурсі.

Литвінчук Ірина – неонатолог пологового відділення

Я працюю два роки і вже два роки поспіль, в кінці року, починаються вести розмови про закриття Пологового відділення.  Далі з колегою – Тетяною Бас – в. о. старшої медичної сестри Пологового відділення.  Дуже важко працювати в стані нерозуміння, що буде завтра. Щодня ми маємо стресові ситуації. Це нормальна практика в такому роді заняття, але ось те нерозуміння, невпевненість в завтрашньому дні, додають навантаження. Ти ми звикаємо,  працюємо далі бо розуміємо, яку відповідальність несемо перед новонародженими, їхніми матерями та сім’ями.  На сьогодні ми прийняли 110 родів з початку року, за минулий, 2015 рік, ми прийняли 138 родів. Забезпечення відділу ліками та устаткуванням, в цілому, нормальне. Єдине – не маємо лампи для обігріву немовлят та пульсоксиметра. Робота медика потребує максимальної віддачі та концентрації. Ти повинен жити нею, хотіти нею займатись і повинен бути впевнений, що твій вклад належно оцінять та будуть вдячні.

Коментарі вимкнені.