Нова схема від міської ради: як узаконити незаконні кіоски у Тернополі

Завдяки міській владі, тернополяни давно відкрили для себе таке поняття, як МАФ (мала архітектурна форма). Причому «лікбез» чиновники проводити не планували. Швидше навпаки, були б щасливі, якби місто «розбудовувалось» МАФами тихо-мирно та без зайвих скандалів. Натомість ледь не щотижня міські керманичі змушені пояснювати громадським активістам, що чергова торгова «коробка» облаштована не в рамках їх фантазії, а згідно з чинним законодавством.

Оптом дешевше?

Варто розуміти: не всі МАФи в Тернополі незаконні, навіть якщо вони не мають права стояти там, де їх поставили. Інша річ, яким чином їх власники отримали всі необхідні дозвільні документи? Хто заплющує очі на порушення та поставив під ними свій підпис?  На ці та інші запитання намагалися дати відповідь члени місцевої організації «ДемАльянс». Активісти переконані, що міська влада «розробила» кілька надійних схем, як обійти закон та «прикрасити» місто черговим «архітектурним» шедевром.

Одна з них -називати цілісний МАФ  «групою», що дає можливість узаконити тимчасову споруду площею понад дозволені 30 кв. м.  У Тернополі, за словами активістів, таких «групових» МАФів є 27. З них орієнтовно десять облаштовані з порушеннями.

– Ми почали вивчати це питання, коли прямо посередині міста, на Театральній площі, почалося зведення дивної конструкції на місці групи яток із шаурмою, які були прибрані з Театральної площі. На наш запит з Тернопільської міської ради надійшла наступна відповідь: рішенням сесії гр.Ю.Щепанюку було надано в оренду земельну ділянку площею 70 кв. м для будівництва та обслуговування торгового павільйону за адресою бульв. Шевченка, 8а. Вищевказаний громадянин подав документи на паспорт прив’язки тимчасової споруди, який, власне, і був йому виданий за підписом головного архітектора міста В. Бесаги,- розповідає голова «ДемАльянсу»Денис Милий.

І все здавалося б нічого, але в «паспорті прив’язки» активісти виявили доволі цікаву річ. У ньому йдеться про те, що споруда, яка вже кілька місяців «прикрашає» Театральний майдан – не суцільна, а є так званою групою тимчасових споруд.

– Та навіть необізнана в містобудуванні людина, поглянувши на цей документ та на сам павільйон посеред міста, скаже вам, що це одна «буда», а не декілька. А ще павільйон погодив головний архітектор Тернополя Василь Бесагаз фундаментами (капітальна споруда), що дає підстави, за рішенням суду, визнати право власності та зобов’язати міську раду закріпити земельну ділянку. Тобто 70 кв .м майдану можуть просто приватизувати, – каже пан Денис.

До речі, за даними  Мінрегіонбуду, так звана «група тимчасових споруд» – це «окремо розташовані споруди» (до 5 шт.) і, за словами активістів, ніяким чином «не зблоковані» докупи.

– Власне цей кіоск на Театральній площі і є однією спорудою, просто поділеною перегородками на кілька частин. Тому його не можна вважати «групою». Це все одно, що обізвати квартиру «групою» квартир – квартира-туалет, квартира-кухня тощо. А зроблено це з однією метою – обійти вимогу закону щодо обмеження площі тимчасової споруди по зовнішньому контуру, яка не повинна перевищувати 30 кв. м,- стверджує громадський активіст.

Крім цього МАФу, активістів зацікавив ще один, не менш пікантний архітектурний витвір мистецтва. Мова, зокрема, йде про виданий паспорт прив’язки групи тимчасових споруд у парку Шевченка, біля кафе «Наливайко» (колишня «Назарія») та безпосередньо саму споруду.

– Якщо вірити оформленому та виданому паспорту прив’язки, то на місці дерев’яної «пивнушки» має бути 5 тимчасових споруд загальною площею 208 кв.м! А по факту – один величезний «генделик»,- пояснює п. Милий.

За словами місцевих активістів, усі ці та інші відомості долучено до матеріалів досудового розслідування за фактом «оформлення та видачі завідомо неправдивих документів».

– Проте я нещодавноспілкувався зі слідчою. Вона хоче закривати справу. Каже, що порушення були виявлені, але вони неістотні, відповідно як такого складу злочину вона там не бачить. Так розумію, що є вказівка «закрити» цю справу. Та нічого, будемо тоді подавати цю справу на перегляд,- каже Денис Милий.

Активісти здаватись не планують, адже розуміють, що факт порушення очевидний. Інша річ, чому цього не бачать правоохоронці. Тим паче, що практика «групування» МАФіву Тернополі – не єдина можливість обладнати тимчасову споруду незаконно. Є і ряд інших шпаринок, які активісти не залишать «у тіні».

Операція «Демонтаж»

Слід відзначити, що на противагу словам активістів, чиновники міськради гучно заявляють, що в  Тернополі борються з незаконними об’єктами торгівлі. Позиція, запевняє міський головаСергій Надал, принципова: усі нелегітимні МАФи повинні бути демонтовані самостійно власниками або ж примусово. У майбутньому, аби уникнути непорозумінь, кожній малій архітектурній формі  чиновники мають намір присвоїти власний номер із символікою міської ради. Наявність такого свідчитиме, що об’єкт законний.

За інформацією міської ради, в Тернополі загалом демонтовано понад 60 МАФів. Зокрема, від них було очищено площу Героїв Євромайдану, кіоски «Інтерпреса» на вулиці Л.Українки, І. Мазепи, Київська, Сагайдачного, Симоненка, Чорновола, Хмельницького, Живова, Руська, одинадцять кіосків ПП «Оранж-А» на однойменному ринку.

Мер Тернополя переконує громадськість, що після перепідпорядкування «Архбудконтролю» міській раді, незаконні забудови будуть зупинятися незалежно від того, хто їх проводить.

От тільки чи то за збігом обставин, чи через постійний «пресинг» міськради активістами, керманичі міста так «активно» взялися за «переведення» МАФів у законну площину. До цього з уст чиновників ради не було фактично жодних зауважень до тимчасових споруд, які спокійно «розмножувались» на теренах Файного. Тому логічним буде запитання: чи не заради окозамилювання місцева влада так показово демонтує МАФи? І чи дійсно це принесе результат?

А що у сусідів?

Усе можна сприйняти за щиру монету, допоки немає показової альтернативи. Далеко ходити не треба. Приміром, у сусідніх Чернівцях зробили, без перебільшень, «МАФіозний фурор». Не просто очистили місто від торгових «бляшанок», а організували максимально прозорі правила гри для тих підприємців, які прагнуть займатися саме таким бізнесом. Навіть окрему інспекцію створили, яка безпосередньо опікується тим, що стоїть-висить-лежить у Чернівцях наперекір законодавству.

– Є політична воля міського голови Чернівців та керівників департаментів. Коли мене призначили на цю посаду, то я одразу пояснив: якщо будуть дзвінки на кшталт не чіпайте, бо це мій кум, сват, хороший друг, то договору я не підпишу. Якщо ж влада дає  «зелену доріжку» згідно з чинним законодавством, то приступаємо до роботи.  Тобто в Тернополі на це в першу чергу має бути воля мера міста, якщо її немає, то ніхто нічого не змінить. І, звісно, потрібно призначити таку людину, яка буде зацікавлена в такій роботі, – розповів «Номер один» начальник Інспекції з благоустрою м. Чернівці при виконавчому комітеті міськради Сергій Обшанський.

Інспекція, між іншим, займається не лише демонтажем незаконних МАФів. За словами пана Сергія, якщо пройтись по Чернівцях, то можна помітити, що всі центральні магістралі міста, всі електроопори, які є, чисті та вільні від реклами. – Над цим теж потрібно працювати. І, до речі, в нас є спеціальна система по цих оголошеннях, які розклеюються. Є така штука, як «автододзвон». Тобто у базу даних забивається номер телефону фірми, що розмістила оголошення незаконно, і система здійснює «автододзвон». Автоінформатор просто не дає можливості додзвонитися потенційним клієнтам. А сервер системи знаходиться не в Чернівцях, а, до речі, у вас, в Тернополі, щоб не було корупційної складової,- каже п. Сергій.

Інспекція діє лише з 23 жовтня 2015 року. Проте її начальник без зайвої скромності впевнений, що їм вдалося зробити в Чернівцях чимало.

– Є закон України «Про благоустрій в населених пунктах», і та робота, яку ми виконуємо зараз, ще навіть не охопили 30% того, що ми мали б робити. За час діяльності Інспекції ми також створили відкритий реєстр усіх МАФіву місті. Цим у нас займався департамент містобудівного комплексу та земельних відносин. Тобто ті люди, які видають дозволи на МАФи, відкривають приватних підприємців. І ще, найважливіше, ми розробили проект рішення, згідно з яким усі МАФи в Чернівцях встановлюють виключно на конкурсній основі. Якщо раніше можна було просто, як то кажуть, віднести хабар чи подарунок, натомість поставити собі МАФ, де заманеться, то зараз це йде тільки через сесійне рішення та на конкурсній основі.

Чернівці – це ж історичний ареал. Тому, за словами пана Сергія, місто умовно поділено на три зони.

– От перша – це історичний центр. І якщо в цій зоні стоїть МАФ і в нього, наприклад, дозвіл до 2017 року, то коли він закінчиться, ми його продовжувати не будемо. Тобто ми Чернівці розчищаємо від цього «шанхаю» взагалі. МАФи, що працюють без дозвільних документів, ми демонтуватимемо в першу чергу. Є, крім того, друга та третя черги демонтажу. У нас є також «паспорт прив’язки» для кавомобілів. А 18 травня цього року ми вперше навіть провели щодо них конкурс. Через виконком міськрадизатвердили16 місць, де мають розташовуватись кавомобілі. Учасників конкурсу було близько 50, а виграли лише 16 людей.  Та якщо в Тернополі немає політичної волі – то все це без сенсу. Громадські організації не можуть кардинально змінити щось у місті. Тому якщо в Тернополі ГО самостійно намагаються вплинути на МАФи, то сумніваюся, що в них щось вийде,- переконує    Сергій Обшанський.

Дійсно, без «благословення» влади навіть армія громадських активістів не зможе вплинути на «архітектурну» погоду в місті. Залишається лише сподіватися, що їх настирливість настільки надокучить міським керманичам, що ті, скрегочучи зубами, якщо і не переймуть досвіду в сусідів із Чернівців, то бодай пригальмують «роздавати» дозволи на встановлення МАФівбудь-де.

P.S. Журналісти телефонували кілька разів на мобільний до головного архітектора міста Василя есаги, проте він, на жаль, не підіймав слухавки. Крім того, телефонували й у приймальну однойменного управління. Там повідомили, що Василь Йосипович знаходиться у відпустці від 18 липня. Та навіть якби був на робочому місці, за словами секретаря, коментувати будь-що Бесага може лише за згоди головного речника міського голови Катерини Калуш. Остання, між іншим, теж на дзвінки не відповідала.

Тетяна Колеснік,  “Номер один”

-1 thoughts on “Нова схема від міської ради: як узаконити незаконні кіоски у Тернополі

  • 14:57 | 5.08.2016 о 14:57
    Permalink

    На зупинці 15-квітня ,зі сторони вул.Київської ,11а,11,не можливо пройти і всі ці так звані” ларки” “комусь платять,більшість працюють без документів.Пройти не можливо ,коли їх заберуть ніхто не знає,зробили з тролейбусної і автобусної зупинки базарчик і всі мовчать ніхто не знає хто тим керує.Їм вигідно,а людям?Ганьба місцевій владі .

  • 22:21 | 6.08.2016 о 22:21
    Permalink

    Ще забули згадати про літнє кафе гідропарк ” …. Park” ( точної назви незнаю). І судячи з того що пвдчас ремонту пішохідних доріжок тільки біля цього кафе ставлять лотки водовідведення, то воно там надовго. І ще одне, споруда стоїть на стовпчикових фундаментах, а не плиті тому повинно вважатися капітальної спорудою, а далі Ви вже самі розвивайте думку. Дякую за увагу.

Коментарі вимкнені.