Як на Тернопільщині лікували зуби 100 років тому
Похід до стоматолога в минулому був справжнім випробуванням як для пацієнта, так і для лікаря. Технології та методи лікування вимагали багато терпіння, брак фахівців підштовхував людей до самолікування або виривання зубів у міських фризернях. Де ж у Бережанах можна було підлікувати зуби понад сотню років тому?
✏️Прямо на площі Ринок, а саме на східній її частині (знищеній Другою світовою), у приватній кам’яниці пана Бернарда Лейдера містився його стоматкабінет. Пацієнти покладались на титулованість та досвід лікаря, який був нагороджений золотою медаллю, а також почесною грамотою у своїй галузі. Цікаво, що серед бережанців тієї епохи було поширене кепкування «з рота пахне паном Лейдером», тобто стоматологічними ліками й матеріалами.
⌚️Кабінет працював щоденно: ранковий сеанс – з 9:00 до 13:00, а пообідній із 15:00 до 18:00. Важко уявити кабінет Лейдера через брак джерел, проте гарантованим атрибутом мали бути два винаходи ХІХ століття, що полегшили лікування: бормашина на педальній тязі та крісло для пацієнта з регулюванням положень. Для знеболювання з початку ХХ століття став активно поширюватися ефір або ж новокаїн. Часто відразу ж у лікаря можна було придбати зубну пасту у пробірках.
??Бернард Лейдер – єврей за національністю – не міг стояти осторонь життя своєї громади в місті Бережани. З 1928 року він був почесним президентом єврейської організації Jad Charuzim – Швидка рука. Посада відповідальна, оскільки слід було координувати професійне навчання членів товариства, надавати підтримку при тяжких хворобах та ставати на захист їхніх прав.
?На фото помітно, що дантист уміло розмістив велику рекламу кабінету на бічній стіні своєї кам’яниці. Перший поверх будинку типовий для містечка з жвавою торгівлею на центральній площі. Другий же підкреслює статус лікаря у місті. А декоративні ковані елементи широких перил балкону, багатство ліпнин та розмаїття декору у стилі історизму виводили дану будівлю у ряд найкрасивіших на площі Ринок.
Ідея Музичка М.
Ред. Хоптяк І.
Коментарі вимкнені.