Найрезонансніші події 2023-го року на Тернопільщині: рейтинг «Погляду» (частина ІІ)
«Погляд» продовжує згадувати найпам’ятніші події року, що минає. У цій добірці – трохи криміналу, скандалів і не тільки. (Першу частину можна прочитати ТУТ)
Здобуток року
У Тернополі вдалося добитися облаштування ошатного уніфікованого Пантеону Героїв на Микулинецькому кладовищі.
Завдяки старанням громадської активістки Дарці Веретюк, могильні пам’ятники будуть самобутніми, а не кітчово-банальними з чорного граніту і позолоти.
Активістка витратила чимало часу та зусиль, аби проаналізувати досвід інших країн, порадитися з експертами, а головне – переконати саме у такому вигляді пантеону батьків загиблих.
Врешті було прийнято рішення, що уніфіковані могильні пам’ятники на пантеоні будуть виготовлені у формі тамплієрівського хреста. Робитимуть їх з білого пісковика. На лицьовій поверхні пам’ятника поруч з інформацією про полеглого воїна буде чорно-білий портрет, виготовлений з фото-скла.
Але й тут не обійшлося без скандалу. Родина Стадників домагається, щоб могила їх полеглого сина вирізнялася від інших, уже відкрили кримінальне провадження через самовільне будівництво на пантеоні.
Втрата року
У серпні помер актор тернопільського драмтеатру Михайло Безпалько. Він був відомий не лише театралам. Фактично не одне покоління тернополян чуло голос Безпалька і отримувало з його рук подарунки, а також має дитяче фото з актором. Адже Михайло Безпалько був рекордсменом України за кількістю новорічних ранків у ролі Діда Мороза. У цього персонажа він перевтілювався на дитячих ранках з 1957 року.
У 2020 році Михайло Безпалько став головним Святим Миколаєм України на відкритті ялинки на Софійській площі у Києві.
Актор прожив 85 років. Поховали його на тернопільському міському кладовищі біля села Підгородне.
Кримінальне провадження року
У жовтні після звернення до правоохоронців редактора тернопільського видання «Політерно» Андрія Щесняка, Спеціалізована антикорупційна прокуратура зареєструвала провадження щодо незаконного збагачення міського голови Тернополя Сергія Надала.
САП перевірятиме статки доньки мера Анастасії Сергіївни Родрігес, яка проживає в США. За останні роки Анастасія та її чоловік купили три об’єкти елітної нерухомості в Маямі, а саме таунхауз, будинок та квартиру, а ще корпоративні права на приватну охоронну фірму. В рамках розслідування доньці Надала та її чоловіку доведеться пояснити походження величезних сум грошей, яких їм заробити було не до снаги. Досудове розслідування здійснює Національне антикорупційне бюро України.
Передувало відкриттю кримінального провадження журналістське розслідування «Політерно», в якому йшлося, що напередодні війни 26-річна донька Сергія Надала купила в Маямі розкішний маєток за 1 870 000 доларів. Втім, потім виявилися й інші покупки елітної нерухомості.
Інформація про маєтки в Маямі та відкрите кримінальне провадження на стільки вдарила по рейтингу міського голови, що у Тернополі раптом провели досить дороге маніпулятивне соцопитуванн, з допомогою якого тернополян намагалися переконати, начебто купівля елітної нерухомості у США – це вигадка, за якою стоять політичні недруги Надала або ледь не сам Путін. Врешті, аби задобрити електорат мера, який головно складають пенсіонери, у грудні тернополянам масово на клямки квартир розвісили в дешевих кульках не менш дешеву газету, яка з колись поважного видання перетворилася на рупор мера. На цей захід було потрачено чимало коштів: друк, плата за доставку по цілому місту. Тернополянам вже варто задуматися: звідки така щедрість?
ДТП року
Наприкінці березня народний депутат України, голова Тернопільської обласної організації партії «Слуга народу» Володимир Гевко, їдучи на авто, смертельно травмував людину на трасі. Автівка нардепа протягнула тіло загиблого кілька десятків метрів, кажуть родичі. Родичка померлого припустила, що нардеп міг рухатися із перевищенням швидкості.
До честі нардепа, він сам оперативно повідомив про скоєне на своїй сторінці в Фейсбуці. При цьому пообіцяв допомогу родині загиблого.
Також він запевнив, що одразу здав аналізи на алкоголь та наркотики.
В поліції на даній ДТП та кінцевих наслідках уваги не акцентували.
Пожежа року
У вересні в ніч з суботи на неділю загорівся цех заводу з виробництва пінополістиролу, що на вулиці Микулинецькій.
Внаслідок згорання хімічних сполук у центральній частині Тернополя та на масиві «Дружба» у повітрі було зафіксовано перевищення норми вмісту токсичних речовин. Однак влада про це містян завчасно не попередила.
Тернополяни, зважаючи на погожі вихідні, масово пішли відпочивати у центральні парки і надихалися токсинів. У багатьох потім були проблеми з самопочуттям. Про токсичність повітря мерія повідомила аж ввечері.
Інформації щодо того, хто поніс відповідальність як за пожежу на заводі, який працював без дозволів, так і за бардак з оповіщенням людей, органи влади не оприлюднювали.
Халатність року
В середині лютого у Чортківській лікарні 22-оє людей отримали ін’єкції в око. Однак замість покращень, життя цих пацієнтів перетворилося на жахіття, вони почали втрачати зір. Виявилося, що медики у державній лікарні провели ін’єкцію сумнівним препаратом невідомого походження.
Найголовніше. Попри тривале розслідування підозру станом на початок грудня нікому так і не оголосили. Потерпілі витратили шалені кошти на лікування та усунення наслідків ін’єкцій, ці кошти їм також ніхто не компенсовує.
Скандал року
Улітку на слуху у тернополян був черговий гучний освітній скандал, який виник через ініціативу влади міста об’єднати Українську гімназію ім. І. Франка з Технічним ліцеєм.
Супротив педколективів, батьків та учнів даних закладів нічого не дав. Дійшло до того, що на дітей(!), які влаштували акцію протесту під мерією, «натравили» поліцію. Міська рада протиснула своє недемократичне рішення попри аргументи громадськості та педколективів про недоцільність злиття. При цьому використовувалися досить брудні методи, керівники інших шкіл Тернополя навіть раптом розродилися ганебною «кляузою» в кращих традиціях радянщини, в яких засудили свого колегу, директора гімназії Анатолія Крижанівського.
Методом грубої сили, до якого вже традиційно вдається мерія Тернополя при виникненні конфліктів, таки протиснули об’єднання гімназії та ліцею, а замість звільненого Крижанівського керівником об’єднаного закладу призначили 35-річного Миколу Федоруца. Попри систематичні освітні скандали, керівником Тернопільського міського управління освіти залишається вірна соратниця Надала Ольга Похиляк.
Негода року
Тернополяни вже звикли, що ледь сильніший дощ стає критичним для Тернополя. Дороги на багатьох масивах перетворюються на ріки, автомобілі підтоплює, центральний парк ім. Шевченка після таких злив ще тривалий час смердить болотом. З року в рік ситуація повторюється і є реальним свідченням «спроможності» міського голови Сергія Надала належно керувати містом.
Врешті, провал у комунальній галузі стався зовсім нещодавно, коли випав сніг, а потім сталося незначне потепління. Обслуговуючі підприємства котре не справилися зі своєю роботою, двори належно не розчистили, чимало доріг міста – теж. В тому числі і у центрі Тернополя. Як наслідок поліції навіть довелося втручатися, щоб на заблокованій вулиці біля ЦУМу могла продовжити рух маршрутка.
А потім тиждень тернополяни змушені було ходити ковзанками у своїх дворах. Також на ковзанки перетворилися чимало тротуарів. Врятувало ситуацію лише потепління. Тепер питання, чи отримають тернополяни перерахунки за неотримані послуги? У мерії з даного приводу мовчать, хоча саме міська рада є замовником послуг, саме керівництво міста несе відповідальність за якість виконання робіт обслуговуючими підприємствами.
Конфуз року
Популярний фестиваль «Файне місто», який збирав чимало туристів у Тернополі, а в час війни ще й організовував збори коштів для бійців ЗСУ, цього року змінив прописку.
Через непорозуміння з місцевою владою минулого року, керівники фестивалю вирішили шукати інші варіанти і знайшли. Захід провели у Львові, фестиваль відвідали 15 тисяч осіб.
Зважаючи на успіх фесту, міський голова Львова Андрій Садовий запропонував організатором майбутню співпрацю і у своєму дописі у Фейсбуці запевнив, що у 2024 році фестиваль знову відбудеться у Львові.
Для бригади «Азов» на фестивалі зібрали 3,7 млн грн.
Коментарі вимкнені.