Найрезонансніші події 2023-го року на Тернопільщині: рейтинг «Погляду» (частина І)

2023-ій рік був як ніколи багатим на резонансні події на Тернопільщині. «Погляд» вирішив пригадати найцікавіші та найпам’ятніші з них крізь призму різних номінацій.

Людина року

У цій номінації переможцями є всі воїни, які захищають Україну на фронті, а також волонтери, які їм допомагають.

Не будемо називати імен місцевих волонтерів, аби випадково про когось не забути. Ви всі добре знаєте цих саможертовних людей, активно їм допомагаєте і у такий спосіб спільною працею наближаєте перемогу.

Головне – не зупинятися і продовжувати допомагати нашим військовим.

Розчарування року

Сергій Надал, nadalСергій Надал

Навіть у час війни міський голова Тернополя на першому місці залишив власні інтереси та не відмовився від звичних схем дерибану коштів громади на сумнівні проекти. Врешті це вилилося у акції протесту. Жителі Тернополя неодноразово приходили під мерію, аби нагадати меру, що в Україні війна, а воїни з тернопільської громади, як і ЗСУ загалом, потребуютьне пляжу на десятки мільйонів чи інших безглуздих в час війни вибриків, а дронів, автомобілів та багато іншого.

До проведення акцій протесту міська рада виділяла для воїнів мізер, при цьому у підконтрольних медіа це подавали як щось значне і допомогу «на копійку» роздували до такого рівня, начебто помогли на мільярд. Власне на власний піар та маніпуляції Надал продовжує витрачати мільйони.

Найцікавіше, що завдяки податковим надходженням від військових міський бюджет Тернопільської громади поповнився у 2022 році на 449 млн грн, за 9 місяців поточного року – на 493,6 млн грн. Тоді як потреби військових з міського бюджету профінансували цього року лише на 184 млн. І це ще завдяки акціям протесту. Якби не протести волонтерів та небайдужих громадян, ця цифра могла б бути навіть в 10 разів меншою.

Афера року

У липні громадськість збурило непрозоре рішення зробити триповерхову надбудову поруч з тернопільським архикатедральним собором Непорочного зачаття пресвятої Богородиці.

Ініціатором даної авантюри виступила Тернопільсько-Зборівська єпархія УГКЦ, прикриваючись надуманими аргументами, які не витримували критики.

Кошторису робіт в єпархії так і не озвучили,  а врешті взагалі заявили, що коштів на роботи в єпархії немає. Свою заяву, що на роботи підуть пожертви вірних єпархії, священнослужителі потім спростували. Як багато інших своїх слів, які стосувалися даного проекту.

Найсумніше, шо священники не зуміли налагодити адекватний діалог з активними представниками громади, які виступили проти спотворення архітектурного ансамблю в центрі міста. Аргументи про незаконність такої «перебудови» в єпархії сприймати не захотіли. Врешті активістам довелося навіть створювати всеукраїнську петицію, аби врятувати пам’ятку в центрі Тернополя. Однак… Найімовірніше, «стодола» біля катедри таки постане, питання лиш, зроблять це блюзнірськи в час війни чи таки зачекають. 

Затримання року

Затримання з хабарем голови Тернопільської облради Михайла Головка та двох заступників голови Тернопільської обласної військової адміністрації Ігора Гайдука та Ігора Дем’янчука продемонструвало, що правоохоронні структури на Тернопільщині таки не дарма отримують зарплату.

За даними слідства, затримані вимагали 1,8 млн грн у власника підприємства за підписання актів виконаних робіт з будівництва та ремонту інфраструктурних об’єктів на Тернопільщині.

За ці кошти фігуранти провадження обіцяли погасити борг Тернопільської ОВА перед цим ТОВ за роботи, які вже були виконані та прийняті в 2022 році. Сума неправомірної вигоди становила 5-10% “відкату” за повернення заборгованості.

У липні також затримали нардепку від Тернопільщини з партії «Слуга народу» Людмилу Марченко. Її справу вже передано до суду. Нардепку та її помічницю звинувачують у налагодженні схеми з відправки за кордон ухилянтів. Жінки брали за свої послуги тисячі доларів.

Ганьба року

 Місцеві депутати  та чиновники, схоже, взагалі витають десь в іншому вимірі, в якому панують спотворені цінності та якась уражена мораль. В час війни, коли місцеві бюджети необхідно використовувати з максимальною ефективністю, особливо на допомогу ЗСУ, місцеві князьки преміюють себе на захмарні суми.

Особливо соромно за отримання величезних премій має бути працівникам апарату Тернопільської облради, адже сесії у 2023 році відбулися лічені рази. Роботи було обмаль, що не завадило усім працівникам апарату отримати премій на десятки тисяч, загалом на ці цілі з бюджету пішли мільйони.

Окремі депутати навіть не поцуралися в час війни з’їздити за кордон і похвалитися цим у Фейсбуці, пояснюючи закордонний вояж налагодженням закордонної співпраці. Це «налагодження» нехай залишається на їхній совісті. Важко підрахувати, скільки літрів алкоголю було спожито в рамках «налагодження міжнародної співпраці» місцевими депутатами та чиновниками за час незалежності. Але цей літраж значно перевищує результат цих поїздок.

Повертаючись до преміювань, то недалеко втекли від працівників облради і керівники Тернопільської ОВА. У час війни заступники ТОВА отримували премії у розмірі 40-58 тисяч у місяць (!!!). Це без окладу, виплат на оздоровлення, надбавок, доплат за вислугу року, оплат лікарняного.

Ну і як не згадати Сергія Надала, який опинився в суді через преміювання себе любимого на 250% від окладу. НАБУ у квітні склало протокол й принаймні намагалося оштрафувати мера Тернополя, але справу слухали в Тернопільському міськрайонному суді, який продемонстрував свою «незалежність» і закрив справу.

Цирк року

Михайло Головко після свого затримання почав клоунаду, намагаючись втриматися на своїй посаді. Він ішов на лікарняний, у відпустку, відмовлявся скликати сесію. Коли ж депутати таки висловили йому не довіру, Головко подав до суду.

Звільнення року

 

Цей рік був багатий на звільнення високопосадовців Тернопільщини.
Днями Кабмін погодив звільнення з посади голови ТОВА Володимира Труша. Труш прокерував областю 3 роки і 5 місяців. Запам’ятався ляпами та кількома провалами. Звільняти його було логічніше одразу після корупційного скандалу із затриманням голови облради та двох заступників Труша. Адже голова ТОВА несе персональну відповідальність за членів своєї команди.
Втім, на столичних пагорбах вирішили інформацію про звільнення керівника обладміністрації подарувати жителям області на свята. Тепер черга за указом президента. Навряд чи він з цим баритиметься. Звісно якщо не почалася якась замислувата політична багатоходівка.

Також цьогоріч було звільнено з посади багаторічного керівника поліції Тернопільщини Олександра Богомола. За його керування поліція відверто закривала очі на вакханалію з незаконними будовами у Тернополі, а Сергій Надал встиг насолодитися почуттям власної безкарності, незалежно від резонансу реалізованих ним оборудок. Новий очільник поліції Сергій Зюбаненко наразі демонструє високий рівень комунікативності, однак громадськість очікує від нього іншого – конкретних вагомих результатів.

Про звільнення з посади голови облради Михайла Головка вже сказано вище.

 

Ну і згадаємо курйозне нещодавнє звільнення з посади керівника управління Держспоживслужби Тернопільщини Ігоря Рогальського. Рогальський змушений був звільнити керівне крісло, оскільки попередній керівник управління Василь Хомінець у суді довів незаконність свого звільнення понад дворічної давнини і домігся поновлення на посаді. Та коли його поновили, Хомінець лише взяв понад мільйон гривень компенсації та відмовився керувати відомством. Пояснив, що він не зможе працювати в опозиції до столичного керівництва, з яким навряд чи зуміє знайти спільну мову. Відтак найімовірніше Рогальський знову опиниться на своїй посаді. Отакий водевіль.

Вигнання бісів року

На Тернопільщині зуміли прогнати московських попів принаймні з одного храму.

 

6 грудня у Миколаївському соборі на Кременеччині почалося перше богослужіння Православної церкви України. Святкову літургію в День святого Миколая очолив митрополит Тернопільський і Кременецький ПЦУ Нестор, богослужіння почали з виконання гімну України.

Попередньо московських попів з храму виселяли разом з поліцією. Термін дії договору про безоплатне користування УПЦ МП приміщенням Миколаївського собору та інших об’єктів, що є державною власністю, закінчився на початку цього року. Однак хитрі прислужники путіна в судах намагалися затягнути процес, та навіть програвши суди, відмовилися покидати храм. Довелося залучати силовиків.

Найбільше ж громадськість Тернопільщини очікує, коли агентуру кремля у рясах проженуть із Почаївської лаври.

 

Коментарі вимкнені.