Чортків, Кременець та Бережани будуть містами обласного значення?

Окрім обласного центру, на Тернопільщині немає більше жодного міста обласного значення. І, як не прикро, наша область — єдина така по всій Україні. Натомість на території Чернівецької області, що за розмірами менша від Тернопільської, є аж декілька міст, що вже отримали вказаний статус.

Райцентри Чортків, Кременець та Бережани теж можуть стати містами обласного значення. Громади вказаних райцентрів готові до проведення місцевих референдумів. Брифінг на дану тему відбувся 25 квітня у Тернопільському центрі комунікацій.

Передусім статус обласного центру надасть місту чимало переваг, стверджує помічник-консультант народного депутата України Павла Жебрівського Руслан Кулик. Зокрема, значно збільшиться його бюджет, будуть створені додаткові робочі місця. А ще виникне можливість проведення адмінреформи.

«У Бережанах ще 2006 році міська рада прийняла рішення про надання цього статусу, але чомусь його так і не втілити у життя, — зазначив Руслан Кулик. — Враховуючи те, що населення Бережан становить менше 50 тисяч осіб, місто не підхопить під критерії обласного значення. Однак є приклади, коли містам, у яких проживає ще менше людей, все ж надавали цей статус і в подальшому вони розвивалися. Сьогодні Бережани деградують. Шість років тому там ще працював славнозвісний склозавод, працювала й макаронна фабрика. А тепер ці великі підприємства стоять. Центр міста, що є державним заповідником зараз просто розсипається. Нищиться бережанський замок, який свого часу був еталоном краси…»

За своєї каденції Екс-губернатор Київської області Євген Жовтяк пролобіював не одне місто, які отримали статус обласного значення. Тепер вони наскільки ефективно розвиваються, що не зважаючи навіть на економічну кризу, туди залучаються інвестиції.

«Мій багаторічний досвід дає можливість стверджувати, що не буде  політичної волі на проведення справжньої адміністративної реформи, — розповів він. — Є перспективні напрацювання, що дісталися у спадок теперішньому міністру. Однак… «За» будуть лише ті, до кого приєднують ту чи іншу територію. Натомість інші, яких розформовуватимуть в одну велику територіальну громаду, руками і ногами будуть проти. Причому це «проти» інколи досягає таких абсурдних проявів, що годі й уявити… Коли я був головою обласної адміністрації, ми намагалися провести адміністративну реформу в Київській області. Поїхали в один із райцентрів, глибоко дотаційний, депресивний, у якому будь-яка людина, прочитавши наші пропозиції, могла переконатися, що вирвавшись «з-під крила» районної адміністрації це містечко отримає перспективу розвитку. Адже  сьогодні бюджет міста районного значення формується, отримуючи «крихти зі столу району».

Отож адмінреформа навряд чи буде втілена у життя, переконаний Євген Жовтяк. Принаймні найближчим часом. Однак цілком реально вирішити певні проблеми міста, зокрема у Тернопільській області, шляхом надання йому статусу обласного центру. Буде гарантоване надходження певних коштів на виконання делегованих державою повноважень, що прописані у законі про місцеве самоврядування та й зрештою у Конституції України. Місто обласного значення матиме і свої відділи освіти й охорони здоров’я. А це, відповідно, створення додаткових робочих місць.

Та й відношення потенційних інвесторів зміниться у кращу сторону, зазначає теперішній міський голова Чорткова Михайло Вербіцький.

«Ще від грудня минулого року в Тернопільській обласній раді працює робоча група зі створення пропозицій щодо вдосконалення адміністративно-територіального устрою Тернопільської області, — додав депутат обласної ради Леонід Бицюра. — Не так давно разом з науковцями вона розглядала вищезазначені питання щодо надання статусу міст обласного значення Кременцю, Чорткову і Бережанам. Вони будуть вирішені до першого липня поточного року. Більше того, готуються аргументації для Верховної ради щодо Чорткова. Загалом це можливість підштовхнути державу, до прописаного у конституції України рівномірного розвитку територій. Однак за всі 20 років незалежності цей процес був розбалансований».

Погляд

Коментарі вимкнені.