Як тернопільська банкірша пошила в дурні цілий дім та ОСББ

Понад 3 тис. 200 грн. заборгувала мешканка елітного будинку ОСББ за послуги

Нещодавно Тернопільський міськрайсуд виніс рішення, що може стати доленосним і певною мірою зіграти злий жарт із реформування житлово-комунального господарства країни в цілому. Хоча в Україні не існує прецедентного права, однак повно кмітливих «господарників», яким тільки підкинь ідею, як можна не платити за комунальні послуги. При цьому не потрібно, скажімо, скручувати лічильники, а варто просто відмовитись встановити прилади вимірювання споживання води, електроенергії чи тепла та ще й не підписувати договору із ОСББ. І жити ніби за іншою адресою…

Отож цього разу на кін було поставлено 3 тис. 219 грн. 65 коп. – саме стільки за декілька років заборгувала за утримання будинку та прибудинкової території власниця розкішної квартири з мансардою в елітному районі Тернополя. Пані Н. посідає досить високу посаду в одній із банківських установ, відповідно має можливість проконсультуватись у знаючих юристів і пошити в дурні ОСББ разом з усіма мешканцями цієї багатоповерхівки.

Проблема ж у договорі, точніше, в його відсутності. Голова об’єднання співвласників з умовною назвою «Ясен» пані Марія (з етичних міркувань ім’я змінено) при зустрічах неодноразово пропонувала добродійці Н. підписати договір з їхнім ОСББ, але та постійно знаходила якісь причини відмовитись підписати документи, хоча не раз підкреслювала: «Я тут не мешкаю, не сьогодні-завтра продам квартиру, тож взагалі випишусь із будинку».

Однак час минав, а покупців не знаходилось, але не тільки коштів за прибирання двору чи під’їзду, навіть за електролампу не сплатила. Дійшло до того, що одного разу з її балкона зірвалась бурулька і ледь не вціліли в голову одному з попередніх губернаторів Тернопільщини.

– За своїм майном потрібно дивитись, доглядати. Скажімо, взимку чистити балкон і дашок від снігу, влітку – від листя, – каже голова ОСББ «Ясен» пані Марія.

Звичайно, можна найняти для цього людину, однак задурно тільки птахи співають, і то на волі, у клітці солов’я спочатку потрібно нагодувати. Тому об’єднання співвласників намагається систематично проводити ремонтні роботи, прибирати територію, навіть щоб пісочок у пісочниці дітлахам вчасно підсипали, і квіти на клумбах поливали, а бур’яни виполювали. Не говорячи вже за прибиранням ліфтів, коридорів і сходових кліток. Тому зі сплачених мешканцями будинку грошей частина йде на зарплатню технічному персоналу, який обслуговує будинок.

У суді голова ОСББ пані Марія акцентувала на цьому, наголосивши: «Якщо всі мешканці почнуть несвоєчасно сплачувати за утримання будинку, це призведе до виникнення боргів перед організаціями, що вивозять сміття, постачають електроенергію, обслуговують водопровідну мережу тощо».

Як тут не пригадати легендарного професора Преображенського з роману «Собаче серце» Михайла Булгакова: «Розруха – це що, стара з костуром, яка прийшла та порозбивала всі лампи у порадному?.. Розруха в наших головах». Україна подібну епоху руйнування вже пережила. Дорогий одяг, розкішне авто, помешкання у фешенебельному будинку є ознакою статків, та аж ніяк не аристократизму.

Водночас минули вже часи, коли ЖЕКи всіх жителів квартир примушували платити невідомо, за що, головне, аби побільше і вчасно. І тут потрібно визнати: голова об’єднання співвласників (певно, не розібравшись у хитросплетіннях законодавства) переконана у власній правоті та відчуваючи підтримку (на жаль, лише моральну, але не юридичну), лише кидала у скриньку гоноровій фінансистці листи-повідомлення про заборгованість з оплати за квартиру. Однак у суді не змогла довести, що вона насправді повідомляла пані Н., що треба підписати договір, а потрібно було лише надіслати по пошті примірник договору навіть на адресу в їхньому ж будинку з повідомленням.

Крім того, у виписаних квитанціях не зазначалось, за які послуги нараховано гроші і чи насправді ці послуги було надано. «Також суду не представлено доказів з приводу того, чи насправді ОСББ «Ясен» укладало договори з підрядними організаціями щодо вивезення сміття, постачання електроенергії, обслуговування водопровідних мереж тощо», – йдеться у регулятивній частині судового рішення.

Відповідно до статті 20-ї Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» (а це ж настільна книга голів ОСББ!) зазначено, що споживач має право не платити за житлово-комунальні послуги у двох випадках: тимчасової відсутності самого споживача та/або членів його сім’ї при відповідному документальному підтвердженні, а також за період, коли фактично житлово-комунальні послуги не надавались, тобто були відсутні. Звідки тоді нараховано майже 3 тис. 220 грн.?

Ще на першому судовому засіданні голова ОСББ визнала, що не знає, де мешкає пані Н., тому не знала, на яку адресу надіслати їй договір з об’єднанням співвласників будинку. Відповідно до статті 19-ї Закону «Про житлово-комунальні послуги», відносини між учасниками вказаної сфери (тобто між споживачем і постачальником чи, як у даному випадку, посередником) здійснюються виключно на договірних засадах. Зрештою, як вказувалось вище, примірник договору треба надіслати поштою з повідомленням на адресу у цьому ж будинку, адже пані Н. регулярно заходила до нової квартири.

Разом з тим, питається, якщо банкірша заперечує надання їй будь-яких послуг зі сторони ОСББ, чому минулого року таки сплатила понад тисячу гривень, нарахованих за прибирання території та за комунальні послуги? Тобто тоді вона визнавала, що двір метуть і сходи миють, а потім вирішила: «Баста, нехай інші (щоб не сказати, дурніші) платять, а я вмиваю руки».

Зрештою, не потрібно було доводити ситуацію якщо не до абсурду, то до суду – точно, а сісти та з олівцем в руках доказати пані Марії та сусідам: «Нічого я вам не винна, навіть якщо раз у тиждень піднімусь ліфтом сама чи приведу покупців оглянути свою квартиру».

А тепер як добродійці Н. дивитись в очі іншим членам об’єднання співвласників? Водночас це може зіграти поганий жарт з ОСББ взагалі: адже всі хочуть гуляти чистеньким двориком, підніматись у своє помешкання дзеркальним ліфтом і дивитися з вікна на квіти, однак прикластися насамперед фінансово може значно поменшати. Нині, взнавши про рішення суду, решта мешканців будинку (і не тільки цього) можуть заявити про бажання розірвати договір з ОСББ, справедливо питаючи: чому користуються всі, а платять – окремі?

ДОВІДКА.

Починаючи з 2008 року, у тернопільських судах різної юрисдикції слухалось 29 справ, по яких позивачем чи відповідачем виступали саме об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Усіх об’єднує одне – всі вони стосувались юридичних осіб, йшлося ж про передачу приміщення на баланс, «розбірки» щодо платні за понесені збитки, земельні питання тощо. А от 30-ю  і першою, коли мешканка будинку відмовляється платити за прибиранням території та місця загального користування, стала вищенаведена справа. Саме тому вона може стати негативним прикладом для всієї країни.

Олена Густенко

Номер Один

Коментарі вимкнені.