Чому хворим тернополянам не вистачає інсуліну
До редакції “Тернополя вечірнього” звернулися жителі нашого міста із проханням з’ясувати причину нестачі інсуліну для хворих на цукровий діабет. Забезпечення хворих препаратами інсуліну відбувається за бюджетні кошти за державною цільовою програмою “Цукровий діабет”. З 2007 року закупівля цих медикаментів здійснюється виключено територіальними органами охорони здоров’я, тобто обласними департаментами чи управліннями. Оскільки цю ситуацію під контролем повинен тримати департамент охорони здоров’я облдержадміністрації, то за коментарем ми звернулися до його очільника Руслана Мостового.
“На виконання вимог Закону України “Про здійснення державних закупівель” 8 травня цього року були заплановані процедури закупівель препаратів для хворих на цукровий та нецукровий діабет. У частині аналогів інсулінів та препаратів для нецукрового діабету відбулися торги, за результатами яких 22 травня укладено угоди з трьома їх переможцями і очікується надходження лікарських засобів упродовж 15 календарних днів. Розкриття пропозицій за лотами генно-інженерних інсулінів не відбулося через оскарження одного із учасників процедур, що зумовило відтермінування закупівель зазначених препаратів. Розгляд скарги Антимонопольним комітетом заплановано на 5 червня 2013 року. Відповідно проведення процедури закупівель можливе у термін 13-14 червня цього року”, – зазначив Руслан Мостовий.
Згалом в області станом на 1 квітня зареєстровано 4475 хворих, які потребують інсулінотерапії, з яких 211 дітей. Якщо взяти до уваги розріз споживачів інсулінів вітчизняного і закордонного виробництва, то “Індар” (хумодари) вживають 1463 особи (34,3%), “Фармак” (фармасуліни) – 1392 (32,6%), “Ново-Нордіск” (актрапід, протафан, левемір, новорапід, мікстард, новомікс) – 718 (16,8%), “Авентіс” (лантус, епайдра) – 224 (5,2%), “Фарма-лайф” (інсумани) – 455 (10,7%), “Ліллі” (хумуліни, хумалоги) – 12 (0,3%). Серед дітей: “Ново-Нордіск” – 153 (72,5%), “Аветіс” – 40 (18,9%), “Ліллі” – 18 (8,5%).
Також начальник обласного департаменту хорони здоров’я наголосив на тому, що станом на 25 травня за рахунок залишків препаратів в області зберігається стосвідсоткова зебезпеченість генно-інженерними інсулінами виробництва “Індар”, “Фарма-лайф”, “Ліллі”, на 10-15% від потреби хворі забезпечені інсулінами виробництва “Фармак”, повністю відсутні генно-інженерні інсуліни вробництва “Ново-Нордіск” (Актрапід НМ, Протафан НМ).
“Ситуація непроста, але найближчим часом вона буде вирішена. Частина хворих на цукровий діабет добровільно погоджується на заміну іншими наявними препаратами інсуліну (інсумани, хомудари). Ендокринологи вчасно повинні реагувати на будь-які зміни у самопочутті пацієнта, ретельно підбирати заміну і надавати повноцінну консультацію. Частина хворих купує інсулін в аптеках за власні кошти. Враховуючи ситуацію із забезпеченням лікарськими засобами хворих на цукровий діабет, ми звернулися до представництв фірм-виробників з проханням надання гуманітарної допомоги препаратами інсуліну, в яких є необхідність. Зокрема, “Ново-Нордіск” планує надати гуманітарну допомогу препаратами “Актрапід НМ” (600 пенфіл), “Протафан НМ” (600 пенфіл), що дозволить вирішити питання забезпечення ліками дітей і вагітних терміном на 2 місяці. Представництво виробника “Фарма-лайф” надасть допомогу інсуманами, що частково забезпечить інсулінами дорослих хворих на 1,5-2 місяці. Від ВАТ “Фармак” ще не було повідомлення з приводу надання гуманітарної допомоги”, – додав Руслан Мостовий.
Коментарі вимкнені.