Драмтеатр під мікроскопом. Зовнішній вигляд

Раді повідомити, що “Погляд” започаткував проект “Драмтеатр під мікроскопом”, в рамках якого має намір завести читача за лаштунки Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру ім. Т. Шевченка. Починаємо, як годиться, з початку.

teatr3306

Приміщення драмтеатру зведено на місці зруйнованого під час другої світової війни будинку Польського державного банку. Зданий в експлуатацію 2 листопада 59 років тому, будівництво тривало 5 років.

Першу цеглину поклав муляр Павло Сокіл, це відбулося 1952 року. Цікаво, що архітектори, які починали будівництво театру, працювали і на будові тутешнього ЦУМу.

Архітектурний стиль драмтеатру – неокласицизм. Прямокутний будинок виконано з цегли, окремі елементи – з точеного і тесаного каменю.

Першим увагу відвідувача переймає розкішно декорований головний південний фасад. Його портик опертий на вісім кам’яних колон, завершених капітелями.

teatr31301

У трикутному фронтоні зосереджено сюжетну композицію з барельєфним зображенням Тараса Шевченка в центрі, по краях – скульптурне зображення колгоспниці зі снопом у високо піднятій руці, фігури будівельника, юнака з розкритою книгою, дівчини-скрипальки, танцівниці, які відкривають визначену скульптором тему в дусі радянського патріотизму “Вільна праця і радісний відпочинок”. По краях даху фронтона – об’ємні вази з плодами. Завершує театр скульптурна композиція з трьох постатей – жінки і двох чоловіків. Автор проекту фронтона – скульптор Георгій Шпак.

teatr3305

Стеля портика прикрашена ліпними розетами з гранітними плитами.

teatr3304

По краях фасад має по два плескаті пілястри, аналогічні за розміром та декором з колонами.

Портали дверей оформлені пілястрами з композитною капітеллю.

teatr3302

Обрамлення прямокутних вікон першого і другого поверхів профільоване з ліпниною.

У площині під карнизом вікна, або як його ще називають фахівці “сандрик”, – арабесковий орнамент.

До портику ведуть 15 кам’яних східців з двома гранітними кулями в підставках. Перед головним фасадом – чотири чавунні ліхтарі на гранітних полірованих базах.

На фасаді — театральні афіші, які в Тернопільському драмтеатрі малюють ще пером.
На фасаді — театральні афіші, які в Тернопільському драмтеатрі малюють ще пером.

Театр – пам’ятка архітектури, найбільший заклад культури та мистецтв на Тернопіллі. Охороняється Законом.

Далі буде.

У матеріалі використано інформацію працівників драмтеатру, газети “Вільне життя”: Лучинін Б. Будинок з колонами: [Буд.-во Тернопільського драмтеатру] // Вільне життя. — 1955. — 16 жовт. — (На новобудовах Тернопільщини); Приймай, Тернопілля, споруду величну! Темат. стор.: Із змісту: Боровський І. Добро пожалувати!; Михайленко І. Задум і втілення; Романчик С. З натхненням // Вільне життя. — 1957. — 2 листоп.

Ірина Юрко.

Фото автора.

Коментарі вимкнені.