Провокації російських сил проти жителів Тернопільщини

Основною карально-репресивною силою у боротьбі проти  патріотично-налаштованого населення Тернопільщини  в 1945-1950 роках  поступово  було  НКВС. Очолювало  репресивні органи обласний   Тернопільській  відділ НКВС, який був наділенний широкими повноваженнями, а також міські відділи НКВС,  районні відділи (37 відділ) та  сільські відділки і дільниці НКВС.  Але комуністична влада вирішила    замінити назви  НКДБ і КДБ. З березня 1946 року були реформовані в Міністерство Внутрішніх Справ (МВС) та Міністерство Державної Безпеки (МДБ). Уже влітку 1946 року ці воєнізовані репресивні окупаційні формування, як засвідчують архівні документи, розпочали на теренах області:

а) широкомасштабні акції проти жителів Тернопільщини, завданням яких було фізичне знищення  активістив за допомогою  агентів-бойовиків;

б) створення паралельних  угрупувань  із таємних співробітників МВС, МДБ під виглядом ОУН-УПА для дискредитації українського національно-визвольного руху серед місцевого населення населення.

 

У цей же час у Тернопільській області  було заслано з Росії велику кількість співробітників МДБ, які повинні  були діяти як загони УПА. Таємна постанова Ради Міністрів СРСР від 28 січня 1947 року передавала боротьбу  з національним рухом у виняткову компетенцію держбезпеки. До роботи в області  було залучено: 5 тис. 437 чоловік,  додатково ще 4 тис. 576 оперативних працівників. Всього таємними оперативниками на Тернопільщині  було переведено 6 тисяч бійців МВС і 8 тисяч осіб, які підпорядковувалися МДБ, діяльність яких  з періоду 1947 по 1953 роки і досьогодні засекречена. Однак, можна наголосити, що власне з цього часу почались «колодязні операції» НКВС-МДБ — начебто націоналісти вбивали мирне українське населення  і топили його в колодязях.

Так в «операціях проти УПА» в 1946 році було задіяно 9,5 тис. співробітників НКВС-НКДБ. Як засвідчують документи, на Тернопільщині

за 1946 рік між МДБ та УПА відбулося близько 348 боїв та військових сутичок, де радянська сторона втратила до 3 тисяч вбитими, УПА втратила до 1 тисяч бійців. Як бачимо із рапортів та донесень, керівництву МДБ ліквідувати  УПА за 1946 рік не вдалося. А це коштувало М.Хрущову посади першого секретаря КП(б)України. Його в березні 1947 року замінив Л.КАГАНОВИЧ. З цього часу війна з УПА повністю перейшла із рук партійних органів у компетенцію  військово-«чекістських» кіл.

Головою держбезпеки маріонеткового режиму УРСР кремлівське керівництво призначило генерал-лейтенанта М.Ковальчука,  який у справах в боротьбі з національно-визвольним рухом в Україні підпорядковувався міністру МДБ. Слід нагадати,  що М.Ковальчук під час війни був начальником СМЕРШа IV Українського фронту. Власне М.Ковальчук в 1947 році створив частини, які зовнішньо були схожі на загони ОУН та УПА. І ці загони держбезпеки УРСР тероризували українське населення, проводили під виглядом ОУН-УПА вбивства, грабунки терористичними методами. У зв’язку з цим М.Ковальчук у Києві розробляв «колодязні операції під виглядом націоналістів». Власне в цей час, як засвідчувала повністю підконтрольна МДБ Тернопільська преса, «націоналісти знеславили себе широкомасштабними вбивствами населення». Вся документація на них і сьогодні є суворо засекреченою в архівах Москви. Однак, вивчені  документи доводять, що через військові і терористичні операції МДБ, УПА уже в 1949 році було знесилена і не  планувала великих операцій. Повстанці обмежували свої дії розвідкою і розширенням агентурної мережі. Як засвідчують джерела московських архівів, у боротьбі з українським національно-визвольним рухом репресивний апарат НКВС-МДБ діяв під виглядом національно-визвольних загонів УПА, а потім боївок служби безпеки проводу ОУН (СБ). Ці угруповання вирішували передусім фізичне знищення керівників ОУН та командирів УПА. Також чинили  пограбування і вбивства місцевих жителів під іменем ОУН-УПА з метою широкої компрометації національно-визвольного  руху. Проникали в структуру Проводу ОУН з метою дезорганізації і подальшого знищення УПА з середини. Влаштовували  політичні провокації з метою ворожого налаштування українців в Україні за накинутим зразком: західняки — східняки, (східняки — хороші, а західняки — погані). як свідчать доступні документи, більшість провокаційно-терористичних груп НКВС-МДБ під виглядом УПА діяли в на північній частині  областях, хоча їх можна було зустріти і в інших місцях регіону. Так наприклад, у березні 1945 р. управління НКВС у Тернопільській області створило спецгрупу «Бистрого» під керівництвом начальника відділу боротьби з бандитизмом майора держбезпеки Соколова. Цей підрозділ у кількості  60 чоловік «плідно функціонував упродовж півроку під виглядом відділу повстанського підрозділу СБ». Скільки  терористичних актів і вбивств він організував наразі невідомо. Однак, із рапорту Соколова начальнику І відділу  ГУБ НКВС УРСР генерал-майору держбезпеки Горшкову наголошено, що за «діяльність групи та за «заслуги» Соколова  було представлено до звання Героя Радянського Союзу.

За таких обставин міністр внутрішніх справ УРСР Т.Строкач подав міністру внутрішніх справ СРСР Круглову доповідну  записку № 582/СМ від 9 червня 1949 року, в якій на підставі величезної кількості фактів та документів вказав,  що всі кричущі кримінальні злочини в Західній Україні з 1946 по 1949 роки дійсно вчинені спецпідрозділами держбезпеки МДБ. «Мгебісти» відомі нам під виглядом: «бандитів УПА», «зграй злодіїв», «насильників та вбивць  місцевого населення», особливо популярні вбивства великих груп людей спецгрупами МДБ» утопления в колодязях»,  що найбільше жахали».

(Криниця коло села Великі Вікнини Дедеркальського району)

Ця доповідна теж залишилася без будь-якої реакції центральної влади СРСР.

У 1951—1952 роках чекісти створили спеціальні «парашутні загони» провокаторів. Вони з’являлись під виглядом воїнів УПА,  які прибули з-за кордону. Ці бутафорські «прибульці» влаштовували перестрілку з міліцією і МДБ, (холостими патронами,

звичайно), були одягнуті в уніформу американського та англійського зразка з емблемами УПА. Вони чинили вбивства і  насилля з метою залякати мирне населення.

У боротьбі з УПА проводилися масові депортації українців з їхніх земель. В квітні-травні 1944 року бійці І Українського фронту взяли участь у виселенні українців із десяти  районів Тернопільської областей, що змусило людей з приходом Червоної армії ховатися  в лісах або йти під прикриття УПА. Як засвідчують документи, на початку 1947 року генерал-лейтенант МДБ Рясний затвердив «План заходів МВС УРСР з перевезення спецпоселенців із західних областей УРСР». У цьому плані передбачалося вивіз 25 тисяч сімей загальною кількістю 75 тисяч осіб. Однак, скоро МДБ СРСР збільшило цифру до 100 тисяч осіб. Депортація завершилось 26 жовтня 1947 р. Загальна кількість депортованих склала: 21 тис. 647 осіб (з них 4 тис.

125 чоловіків і 13 тис. 321 жінок старших 17 років, 4 тис. 201 неповнолітніх дітей) Цих українців радянська Влада  насильно вивезла за межі України.

Наступною депортацією була «депортація українських куркулів». Всього з території Тернопільської області  в 1948  році було виселено  368 «куркулів», а зі Східної України — 1369. Усього станом на 1 січня 1953 року в спецпоселеннях знаходилось  35 тисяч 136 особи, які були виселені із області  за період 1944—1952 років. Це були людь з довічним тавром: «українських націоналістів», «куркулів», «прихильників бандитів УПА», що в подальшому означало і заборону на навчання, на професії тощо. Слід наголосити, що масові депортації українського населення і терор спецслужб СРСР слід віднести до головних причин припинення  діяльності українського національно-визвольного руху. Але війна, яку вела УПА проти різномастних окупантів не  була даремною. Відомі і невідомі українські бійці і прихильне до них населення підготували плацдарм, який прислужився утвердженню незалежності України.”

З спогадів жителя села  Великий Ку ненець

« Я приїхав на конях за пражених у віз до Вишневця під вечір. Зупинився коло чайної, хотів злісти з воза, як до мене підійшли два війскових і запитали хто я і звідки. Потім сказали їхати до монастиря. Я поїхав, а вони йшли слідом. Потім мені сказали йти  і написати хто я і що роблю у Вишневці.  Мене протримали до ночі, а потім сказали щоб я з двома  енкаведистами вивіз чотири мішки  сміття. На віз я не грузив, погрузили солдати, Те що я побачив, мене сильно налякало. У мішках були вбиті люди. Ми їхали довго в напрямку села Мишівці.  Там була стара криниця. Мене висадили  і вони поїхали дальше, сказавши годину почекати. Коли повернулись то на возі вже нічого не було. Ми повернулись до Вишневця і мене відпустили і попередили що я нічого не бачив і нікуди не їздив. Я зрозумів що мертвих викинули в стару криницю, а потім пустять чутки, що це зробили бандерівці».

Комуністична система породила неправдиву історію національно-визвольного руху на наших теренах. Намагались  стерти з пам’яті людей все, що породжувало патріотизм та націоналізм. Ми багато не знаємо про наш край, про наших Героїв. Але в генах все відкладається, добро і зло, любов та патріотизм до свого краю, до свого народу, до своєї мови і до історії. постійно проявляється. І ми сьогодні бачимо, як  наша молодь відстоює нашу БАТКІВЩИНУ від путінського  поневолення

Матеріали підготовив Олег Кривокульський

Коментарі вимкнені.