Короткозорість — захворювання нашої цивілізації, — офтальмолог з Тернополя Мар’яна Бідзіля

Стати лікарем Мар’яна Бідзіля хотіла ще змалку, хоча в родині ніхто не був причетним до медицини. За її словами, в іншій професії вона себе просто не бачила. Неймовірна життєлюбність, товариськість, пристрасть до пошуку нового, улюблена робота дозволяють їй не лише зробити власне життя цікавим і насиченим, але й допомогти пацієнтам знайти новий сенс буття.

– Бачили б ви посмішку та неймовірні емоції хворого, який заново побачив світ – розповідає лікар, – тішуся разом з ним. Узагалі професія лікаря незвична та непередбачувана, вимагає постійного вдосконалення й навчання. Медицина не стоїть на місці, а разом з тим, ти мусиш крокувати в ногу з часом. Мені такий стиль життя подобається. Переконана: у виборі фаху не помилилася.

– Які захворювання очей зараз найпоширеніші?

– Слід зазначити, що в офтальмологічному відділенні пацієнту нададуть кваліфіковану допомогу з будь-якого офтальмологічного захворювання. Якщо перелічити найпоширеніші захворювання – це кон’юнктивіти, катаракта, короткозорість, глаукома. Але правильніше було б ставити питання, не яких більше, а які захворювання актуальні щодо втрати зору. Адже кон’юнктивітом пацієнт перехворів і, як правило, без наслідків і ускладнень. Катаракта, хоч і поширена, але її можна прооперувати та відновити зір до 100 відсотків, якщо здорова сітківка і зоровий нерв. А ось ті недуги, які менш поширені – важливіші через небезпеку для зору. Йдеться про глаукому, вікову дегенерацію сітківки та ураження ока за діабету – тобто, ті патології, які призводять до невиліковної сліпоти.

– Ґаджети заполонили життя сучасних людей і вони не найкраще впливають на гостроту зору людини, яку недугу можуть спровокувати?

– Від постійного сидіння за комп’ютером, планшетом чи мобільним телефоном може розвинутися короткозорість. Це захворювання нашої цивілізації, тож нікуди від цього не втечемо. Умови освітлення, режим зорових навантажень, недостатність перебування на свіжому повітрі – ось неповний перелік чинників, які призводять до розвитку короткозорості. Якщо не проводити профілактику, то через деякий час більшість людей будуть носити контактні лінзи, окуляри або оперуватися. У деяких країнах, коли дітям до чотирьох років дають в руки ґаджети, то батьків штрафують на великі суми – до 4 тисяч доларів. Напевно, потрібні якісь правила поведінки і в нас, чомусь батькам легше дати дитині планшет, ніж поговорити, прочитати казку.

– Відверто кажучи, багато людей знають про згубний вплив комп’ютера та мобільного телефону, але нехтують ними та не дотримуються гігієни зору…

– Ваша правда, простежте дорогою до роботи, скільки людей сидять, потупившись у мобільний? Дуже велика частка! Мало того, що це погано через стрибаючу відстань між оком та екраном, відбувається перенапруження м’язів ока через погане освітлення, дрібний шрифт. Проблема в тому, що всі знають про це, але ніхто не дотримується простих правил. Всі знають, що дітям не можна тривалий час перебувати перед екраном комп’ютера, на певній відстані, освітленні, що діти повинні бути більше на відкритому повітрі, займатися спортом, правильно харчуватися – є багато продуктів, які могли б відновити здоров’я очей.

– Розкажіть про проблеми, які можуть виникнути із зором у тих, хто довго проводить час за комп’ютером?

– Це так званий синдром сухого ока або комп’ютерний синдром. У звичайному стані спробуйте не кліпати – буквально секунд 30 і ви відразу відчуєте дискомфорт, печіння, почервоніння. Це через те, що розривається слізна плівка й очі починають пересихати. Коли працюєте тривалий час за комп’ютером, зосереджено дивитеся на екран і рідше моргаєте, внаслідок цього, порушується постійне зволоження очного яблука. Ті, хто носить контактні лінзи, також у групі ризику з розвитку синдрому сухого ока. Взагалі не тільки очі страждають при постійній роботі за комп’ютером, але й хребет, погіршується циркуляція крові, яка живить головний мозок, руки.

– Яких правил потрібно дотримуватися тим, хто не може працювати без комп’ютера?

– Найкраще біля комп’ютера поставити таймер і кожну годину робити перерви щонайменше на п’ять-десять хвилин для розминки. Робити прості вправи для очей, вони всім доступні й описані в інтернеті. Якщо є прояви сухості очей – існує безліч зволожуючих крапель. Повинно бути хороше освітлення, треба дотримуватися гігієнічних норм щодо розміщення екрану від очей – це не менше 50 см.

Бліц-опитування:

– З чого день починається ваш день?

– Із дзвінка будильника.

– Без чого важко обійтися в житті?

– Без рідних.

– Ваш улюблений колір?

– Червоний.

– Яку музику любите слухати?

– Ту, яка має зміст.

– За що вдячні своїй роботі?

– За змогу знайти себе, реалізувати власний потенціал.

Мар’яна СУСІДКО для видання ТДМУ ім. І. Горбачевського “Медична академія”.

Коментарі вимкнені.