“Знесено подарунок Тернополю – скульптуру Світовида”, – Ігор Аркуша

Ілюстрація тернопільського художника Юрія Чумака

У парку ім. Шевченка, в Тернополі, 11 липня комунальники демонтували кам’яного ідола – Світовида. Тернопільські рідновіри і прості перехожі переконували не чіпати ідола, втім, кам’яного Світовида таки забрали, завантажили в машину і вивезли.

Голова громади “Сварга” Об’єднання Рідновірів України Тернополя Ігор Аркуша каже, що ініціативна група тернополян передала в дар місту Тернополю садово-паркову скульптуру (авторську роботу відомого українського скульптора О. Альошкіна), яка зображує культурно-історичну пам’ятку – знайденого у 1848 році на Тернопільщині в річці Збруч кумира давньоукраїнського Бога Світовида (широко відомого як Збруцький ідол).

За словами чоловіка, скульптури-копії Світовида встановлені на вулицях кількох міст, зокрема у Києві. Оригінал же зберігається у Краківському краєзнавчому музеї (Польща) і навіть є своєрідною візитівкою Кракова. Ігор Аркуша каже, що Тернопіль – місто, яке найбільше мало би пишатися Збруцькою знахідкою як духовною спадщиною, але на сьогодні ніяким чином не увічнило цю історичну пам’ятку. Тому ініціативна група тернополян за власні кошти спорудила скульптуру, оскільки вважає, що кожен тернополянин – патріот міста і держави, має розуміти, що саме Тернопіль повинен володіти зазначеною духовною спадщиною. Ініціатори виготовлення скульптури хотіли, щоби вона прикрасила один із міських скверів і стала об’єктом туристичного зацікавлення.

– Скульптуру було встановлено у суботу вранці, щоб не робити зайвого ажіотажу. А документи мали надати в понеділок, – розповів «Погляду» Ігор Аркуша. – Проте у понеділок міська влада, яка розпочала інвентаризацію пам’ятників садово-паркової скульптури у парку ім. Т.Г. Шевченка, знесла постамент Світовида, аргументуючи це тим, що релігійна громада не зверталась в органи місцевого самоврядування з проханням про розміщення даного об’єкту та назвавши скульптуру об’єктом культового призначення, хоча її так не було трактовано самими встановлювачами.

Оскільки даний об’єкт був самовільно встановлений без будь-яких погоджень та з порушенням правил благоустрою і відповідних процедур, він був демонтований комунальними службами міста, – повідомляє прес-служба міської ради.

– Нагнали муніципальну поліцію, яка не казала, хто їх прислав і без жодних паперів чи дозволів, знесли. І навіть дирекцію парку не попереджали, що будуть щось зносити, – обурюється Ігор Аркуша. – Хоча Громадська рада питань культури та духовності при міській раді рекомендувала утриматися від демонтажу скульптури до вияснення всіх обставин і оформлення документів.

Зараз виробляються нові документи із врахуванням усіх обставин, які стались.

– Хтось пробує використовувати момент для політичних спекуляцій. Адже ця садово-паркова скульптура – дар місту Тернополю. Не секрет, що рідновірів багато у кожній партії, а сьогодні вигідно комусь, щоби вказати саме на «Свободу», – каже пан Аркуша, – я ж можу сказати, що «Свобода» організовує поїздки на прощу до Зарваниці, хоча це суперечить, як світськості держави так і політиці партії щодо релігійних питань. Як відомо, партія об’єднує українців багатьох конфесій.

«Погляд» звернувся за коментарем до міського голови Тернополя Сергія Надала:
– У відповідності до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” встановлення та спорудження пам’ятників на території міста відбувається на підставі відповідних висновків управління з питань містобудування та архітектури і рішення виконавчого комітету про погодження місця встановлення, – каже мер, – Невідомими особами не були виконані вимоги цього Закону, а пам’ятник встановлений самовільно, без рішення виконавчого комітету. Питання демонтажу самовільно встановлених споруд віднесено до компетенції управління муніципальної поліції, яка реалізувала надані їй повноваження.

-1 thoughts on ““Знесено подарунок Тернополю – скульптуру Світовида”, – Ігор Аркуша

 • 15:30 | 13.07.2011 о 15:30
  Permalink

  надал знову бреше, бо його депутат Липка очолює підприємство парків і мав знати, що робиться в нього на території

 • 16:01 | 13.07.2011 о 16:01
  Permalink

  І правильно Надал зробив!!!! Понаставляють ідолів по всьому місту. Ми християнське місто, а не язичницьке!

 • 16:08 | 13.07.2011 о 16:08
  Permalink

  ЖАХ який. Для чого там та скульптура? Спасибі, без таких подарунків Тернопіль, в якому щонеділі в церквах повно людей, обійдеться. Добре, що демонтували те посміховисько.

 • 16:47 | 13.07.2011 о 16:47
  Permalink

  Правильно зробили, якщо кожен почне встановлювати так звані “скульптури” і де захоче то буде бардак. Ніхто не проти скульптур, але потрібно все робити в рамках закону і витримувати всі процедури.! Потрібно було дочекатися погодження і ставити!!!!!!

 • 19:24 | 13.07.2011 о 19:24
  Permalink

  Погоджуюсь з Ternopil. Не проти таких скульптур, але на те мають бути документи відповідні. Невже так важко було почекати декілька днів до понеділка?

 • 20:18 | 13.07.2011 о 20:18
  Permalink

  Понаставляли на словянські землі семіто-некрофільських “ЦИРКов”…
  Поначіпляли на шиї знаряддя вбивства.
  Зрадили память предків, молетесь за новий Єрусалим, називаєте себе народом Ізраїля…
  Та пішли ви всі в лоно Абрамове…))

 • 23:13 | 13.07.2011 о 23:13
  Permalink

  Понаставляли по Тернополю , як і по всій УКРАЇНІ , церков жидівських. Без всяких дозволів і документів , як свиня насрала. І навіть рішення судів попам до тієїж СРАКИ!!! Бо для них закон це їх жидівський (бог) єгова-саваоф, з писку якого ллється лиш бруд і прокльони (фашист біснуватий), вбити, попалити, порубати, дівчато , які не пізнали чоловіків, погвалтувати. Нацисти, виродки, жидівські посіпаки!!!!!!! Слава УКРАЇНІ і СВІТЛИМ БОГАМ.

 • 15:25 | 14.07.2011 о 15:25
  Permalink

  1. Це не просто скульптура, це копія Збручского Світовида. Наша гордість і чи не єдине історичне камяне свідчення, що українці не мавпи, котрі тільки при Рюрику злізли з дерев.
  2. Це не просто демонтаж, це справлення натуральних потреб на Конституцію України, де гарантована свобода совісті.
  3. Це не просто “інвентаризація”, це цілування в ду*у чорнорясних здирників, що вже бісяться з жиру ів на свої мерси-лєксуси обдирають останню копійку з українця.
  4 ВО “Свободі”: 20 років на ВСІХ виборах я, мої друзі і моя сімя ЗАВЖДИ голосували за СНПУ, в потім за ВОС. Зараз сердечно і від щирого серця кажу вам: “ПНХ”!

 • 16:17 | 14.07.2011 о 16:17
  Permalink

  НА ТЕРНОПІЛЬЩИНІ ДОСІ НЕ БУЛО БОДАЙ КОПІЇ “ЗБРУЧАНСЬКОГО ІДОЛА”?! ЖАХ!!! ДОБРЕ, ЩО СЕРЛЮХИ ВМІЮТЬ СТАВИТИ ХРИСТИЯНСЬКІ ВИХОДКИ – ПЕРУН БИ ЇХ ТРІС!

 • 19:35 | 14.07.2011 о 19:35
  Permalink

  НЕ ТРЕБА ОТИМ “ПНХ” ПРИНИЖУВАТИСЯ ДО РІВНЯ ХРИСТИЯНСЬКЇ ПАСКУДСТВОМОРАЛІ! ОЦЮ ХРИСТИЯНСЬКУ ГАДИНУ – ДЕМОНСЬКУ ДЕСТРУКТИВНУ СИЛУ – НАВЧІТЬСЯ, ДЕ МОЖНА, ЗНИЩУВАТИ ХИТРИМ ХВАЛІННЯМ.

 • 23:01 | 24.07.2011 о 23:01
  Permalink

  Слава Богу зо демонтували! Бог, який не може спасти, не достойний поклоніння. А це просто каменюка. Як можна їй поклонятись. Треба перед Господом каятись за такі речі!!!

Коментарі вимкнені.