Тернополянин Стахо-вар’ят — “патентований злодій”

Загальний вид Тернополія 1917 року. Став до Першої світової війни.

“Стахо-варят був за Польщі (до 1939 р.) т. зв. “патентованим злодієм”, який мав санкцію поліції на дрібні грабунки, які виконувалися на високому рівні. У 30-40-50-их роках у Тернополі не було жодного замка чи сейфа, якого не міг відкрити Стахо. У місті багато старших людей знають історію, як Стахо відкрив сейф начальнику міської міліції, який ненароком загубив від нього ключ. Начальство терміново були потрібні документи із сейфу. Міліціянти терміново обшукали вулиці міста, знайшли Стаха і привели його до начальства. Стахо попросив всіх вийти з кабінету на 3 хвилини. Коли начальник з підлеглими зайшли, то побачили всі документи із сейфа на столі, а сейф знову був закритим. До того ж Стахо нікому не відкривав секретів відкривання сейфів і замків, тобто він був своєрідним “монополістом” у місті у цій справі)”, – Іван Рудакевич.

“Стаха возили на таксі ті, кому потріно було відкрити замок. Весь час сидів на ринку в пив барі. Помер в 1968-1970р.р.”, – Михайло Сеньків
“Мама розказувала, що Стах-вар’ят був польського роду, що люди його знали через його золоті руки, що якщо хтось губив ключі, то звертались до Стаха, він відчиняв любий замок. Розказувала, що він мав такий шкіряний саквояж, в якому були різні ключі, відмички. Також мав тачку (так мама казала), на якій возив макулатуру. Був він високим кремезним, ходив завжди у світлому брудному плащі, і постійно щось бубонів, а коли вип”є, то кричав щось, матюкався. Казала, що жив десь в районі Оболоня, помер десь в 1960-х”, — Саня Жуковський.

Коментарі вимкнені.