Кременецька весна в ботанічному саду

Щиро радимо читачам “Погляду” не пропустити весняне різнобарв’я і ніжні аромати міста Кременець — подаруйте собі візит у тутешній ботанічний сад, розташований на площі 200 га.

Відстань з Тернополя до Кременця: 70 км.

Вартість квитка на громадський транспорт в один бік: орієнтовно 50 грн.

Вхід у ботанічний сад: безкоштовний.

Квітень і навіть травень — нагода помилуватися у Кременці цвітінням магнолій. Зараз у ботанічному саду квітують білі і от-от розпустяться кремові з жовтуватим відтінком. На жаль, рожеві уже другий рік поспіль не цвітуть, бо хворіють.

Науковий співробітник відділу дендрології Кременецького ботанічного саду Алла Гордійчук.

— У нас була рожева магнолія, але впродовж двох останніх років вона хворіє, — розповіла кореспонденту “Погляд” науковий співробітник відділу дендрології Кременецького ботанічного саду Алла Гордійчук. — Де зараз сад магнолій, колись був стихійний смітник, ми цю частину розчистили перед тим, як створювався сад, але в грунті все одно збереглися різні домішки від побутового сміття і в грунті дуже багато піску, через це рожева магнолія й хворіє. Також у нас є білі магнолії з рожевим відтінком. Кремові з жовтуватим відтінком цвітуть у кінці квітня і впродовж травня, зараз уже є поодинокі квіточки, але масове цвітіння розпочнеться орієнтовно через тиждень.

Жити магнолія може досить довго, приміром, у столичному ботанічному саду Фоміна, звідки кременецькі ботаніки беруть посадковий матеріал, магноліям по 60 і більше років. Вперше магнолії у Кременецькому ботанічному саду з’явилися у 1810 році, про це свідчить перший каталог ботанічного саду за 1810 рік. Зараз найстарша тут магнолія кобус, вік якої понад 30 років, висаджена біля тепличного комплексу. До слова, вперше магнолія зацвітає у віці 8 років. Масове цвітіння цих екзотів спостерігається не щороку, а через рік. За 5 крайніх років цьогоріч на найстаршому дереві спостерігається найбільш масове цвітіння. Тривалість цвітіння магнолії становить 2-2,5 тижні, або й до 3 тижнів, якщо сприяють погодні умови.

У Кременецькому ботанічному саду налічується 11 видів магнолій, не всі вони цвітуть, позаяк квітують лише 5 видів — три декоративні форми та два гібриди. Всього тут є близько 40 екземплярів рослин різного віку, представлені деревами і кущами.

Коренева система магнолії потребує постійної вологи. У літню спеку бажано поливати її через день — вранці або ввечері.

— На зиму ми мульчуємо пристовбурові кола, щоб не підмерзало коріння, а влітку такий спосіб забезпечує утримання вологи в грунті і перешкоджає його пересиханню, — зазначила Алла Гордійчук. — Тобто викладаємо навколо стовбура скошену траву, торф чи листя дуба, але подалі від стовбура, щоб не заводились гризуни, які теж люблять тепло.

Плоди магнолії – шишкоподібні. На 1 плоді буває до 50 насінин. Магнолії розмножуються насінням, відводками, щепленням. “Минулого року дві рослини ми розмножили відводками, — розповіла Алла Володимирівна. — Тобто низькі гілки магнолії від дерева пригинаються в землю кілочками, відтак невідокремлено від материнської рослини на пагоні утворюється коріння.

До речі, в родині магнолієвих є їх близький родич – це ліріодендрон тюльпановий. Це дерево квітує в червні та липні, листя схоже на ліру, а квітки – на тюльпани, що пояснює назву.

Не магноліями єдиними привабливий Кременецький ботанічний сад. От-от тут будуть квітувати спіреї – декоративні кущі, а ще рододендрони, вейгели, керії. Вже утворилися бутони на бузку, швидше за все, вони зацвітуть у першій-другій декадах травня. Є тут метасеквоя гліптостробоїдна, про яку 50 років тому думали, що вона повністю зникла з планети, — це хвойна рослина, але листкова пластинка в неї не в голочках, а наче в пір’їнках.

Цінова політика на магнолії в Україні: дерево, якому 5 і більше років, коштує орієнтовно 400 гривень за одиницю.

 

Коментарі вимкнені.