Як комуністична влада знущалася над мирним населенням Тернопільщини. Частина друга

(Підгаєцький район. Архівні документи.)

1 січня 1948 року. До села Теляче вечером прийшло 8 большевиків і зробили засідку коло цвинтаря та просиділи цілу ніч. Не стрінувши нікого, ранком відійшли до району.

4 січня 1948 року.  До вищезгаданого села прийшло 15–ть  озброєних большевиків і зробили засідки з країв села від Юстинівки і від Литятина. Сиділи там цілу ніч на засідці, а ранком відійшли до райцентру.

6 січня 1948 року. Ніччю большевики робили засідки в таких селах: Божиків, Теляче, Литвинів і на литвинівських хуторах Ланки.

6 січня 1948 року. В селі Вербів – на Гребли і в  в самому селі большевики робили засідку  на цілу ніч. Результату неякого не отримали.

7 січня 1948 року. До села Мужилів з напрямку с. Литвинів прийшло около 30-ти озброєних большевиків та зробили в кількох господарствах ревізії. Понаїдавшись і попивши горілки пополудні відійшли до райцентру.

15 січня 1948 року. До вищезгаданого села досвітком прийшло 7 большевиків на чолі з РО МДБ Толстовим. Всі вони ходили попід ліс і шукали за слідами (тоді впав був свіжий сніг). Вони запримітили два сліди і за ними зайшли в село до одного господаря, там перевели стислу ревізію в кількох господарствах, але не знайшовши нічого приказали голові замовити обід. Пообідавши зайшли в канцелярію сільради і сиділи до вечора. Вечером ходили попід вікна хат і заглядали чи нема кого в хаті, підслуховували чи хто не говорить. Ранком 16.І. пішли до канцелярії сільради і приказали голові сільради постаратися їм горілки. Голова приніс їм горілки, большевики добре попилися і від’їхали до райцентру.

26 січня 1948 року. В селі Теляче ніччю большевики робили засідки. Ранком ходили  по полі, шукаючи за слідами. Нічого не знайшовши подалися у район.

27 січня 1948 року.  До села Вербів ніччю прийшло 15-ть большевиків і зробили в 3 господарствах ревізії, а відтак в 2-ох місцях засідку та ранком відійшли до села Галича. А на другий день  большевики вернули знова до села, повечеряли, походили по хатах і відійшли до райцентру.

3 лютого 1948 року. До села Боків приїхали 4 большевиків, котрі зайшли до громадянина Боліновського Василя, його не було вдома, вони питали його жінки, де її чоловік. Жінка відповіла, що поїхав до млина. Опісля большевики в цьому господарстві зробили сильний трус. Вечером від’їхали до с. Шумлян. Цього ж самого дня до села Шумляни прийшло 5-ть большевиків і арештували П’ясецького Ярослава, на якого донесла Доскоч Юлія (жінка провокатора “Корнієнка”), яка говорила, що бачила в цього хлопця зброю. Пополудні з села Бокова приїхало ще 4 – ри большевиків і квартирували разом 2 дні. Днем робили ревізії по господарствах, а ніччю засідки. 5 лютого забрали арештованого П’ясецького і від’їхали до райцентру. Арештованого по кількох днях звільнено.

 9 лютого 1948 року. До села Голгочі ніччю прийшло 13-ть большевиків з району на чолі з РВ МДБ Логотовим та зробили в одній частині села (Майдан) засідки. Днем 10 січня в цій частині села зробили стислі ревізії. Вечером зайшли п’яні до Яцик Миколи і забрали його дочку Ксеню (вона гарна на обличчя). Мати бачучи, яка ціль п’яних большевиків, почала кричати та боронити свою дочку. Логотов матір побив і забрав дочку на свою квартиру. Дочку випустив аж другого дня з ранку. 11 лютого 1948 року. вечером большевики вдаючи, що від’їджають, вернулис і зробили засідку коло цеї дівчини. Ніччю дівчина верталася з вечорниць зі своїм нареченим, в цей час большевики на її подвір’ю ранять її в ноги.

11 лютого 1948 року. До села Гнильче ніччю приїхало 8-ім большевиків з РВ МДБ з Місягином і зробили в селі засідку. Ранком у Гнип Максима зробили ревізію і знайшли стару криївку. З  це арештували його дочку Олю і забрали її до райцентру. 20 лютого її звільнили.

11 лютого 1948 року.  Коло села Волиці на хуторі Кубилій Кут большевики робили засідки. До села Боків приїхало 9- ть большевиків і провокатор “Бакун”. “Бакун” зловив жінку сл. п. “Юрка” та хотів, щоб вона водила до тих господарів, де є горілка. Жінка відмовлялась, тоді “Бакун” сказав до неї, що боїшся, щоб тебе не повішали бандити. Не бійся, якщо мене ще не повісили, то і тебе не повісять. Опісля щось поговорив з большевиками і цю жінку пустили. До с. Шумляни вечером приїхало 9-ть большевиків і 2 провокатори: “Бакун” і “Гордієнко” та заквартирували в Бордун Петра. Через 2 дні робили сильні труси по господарствах. В Щука Івана шукали за зброєю (його всипала Доскоч Юлія, що в нього є зброя) та нічого не знайшли. 12 лютого від’їхали до села Слав’ятин.

11 лютого 1948 року. До села Мужилів вечером прийшли большевики і зробили засідку від сторони лісу коло Романків Григорія. Ранком арештували  хлопця Щербатого Володимира і дівчину Капустинську Анну, разом з арештованими від’їхали до району. Цього ж самого дня до села Литвинів ніччю прийшло 10-ть большевиків і зробили коло могили засідку. Нікого не стрінувши ранком відійшли до райцентру. До села Новосілка прийшло 8 большевиків і через 2 дні квартирували в Гаха Михайла. Через цілий час перебування в селі большевики днем робили в одній частині села (Лепчівка) ревізії, а ніччю засідки.

13 лютого 1948 року. До села Литвинів з райцентру доїхало ще 20-ть большевиків з начальником РО МГБ Святченком [Святенком] і разом пішли на хутір Ригайлиху. В Гречкосій Івана зробили стислу ревізію, де знайшли перемуровану криївку, в якій була машина для шиття, обручі до окуття коліс. Те все забрали, бо казали, що це все “бандеровске”. При тому зробили ревізію по деяких господарствах на хуторах.

19 лютого 1948 року. До села Новосілка прийшло 7 большевиків на чолі з РВ МДБ Шенкаренком. Вони ходили попід хати, де було світло. Відтак зайшли до Богдана Миколи і там сиділи до ранку. На дворі стійки не держали, тільки в хаті чуйку. Цеї самої ночі хтось закрав з кооперативи всі товари, монуфактуру та інші речі. В цій справі прийшло 4 большевиків і мали зі собою тресованого пса, робили подекуди ревізії, але нічого не знайшли.

20 лютого 1948 року. Коло села Новосілка на хуторах Поплави большевики зробили по господарствах стислі ревізії. Цього ж самого дня до села Юстинівка ніччю прийшло около 30-ть большевиків, поробили засідки, а також ходили попід вікна.

20 – 21 лютого 1948 року.  В  село Голгочі прибуло 13-ть большевиків на чолі оперуповноваженим Логотовим, днем сиділи в канцелярії сільради, а ніччю ходили попід вікна хат. Попід вікна водив їх якийсь цивільний мужчина.

22 лютого 1948 року. Ці большевики пішли до села Волиці і там перепроваджували в деяких господарствах ревізії. Вечером прийшли знова до села Голгочі та зробили засідку в селі від сторони ліса, а ранком від’їхали до райцентру.

22 лютого 1948 року.  До села Лиса (хуторі Кримка [Кримни]) вечером прийшло 7 большевиків до Калан Василя і в його господарстві зробили стислу ревізію. Найбільше шукали в стайні, повиганяли худобу на двір, повикидали каміння та копали глибокі ями. Відтак пішли до Пшенєсьняк Володимира і в нього зробили, рівнож, стислу ревізію. Під час ревізії повалили піч і покопали в хаті глибокі ями. Над ранком ті большевики пішли до села Лиса, там ходили по хатах та перевіряли документи. В цих господарів, де зробили стислу ревізію, колись скорше квартирував провокатор “Бакун”, при ревізії він був разом з большевиками. 22 лютого 1948 року пополудні від’їхали до райцентру.

24 лютого 1948 року. До села Волощина прийшло 6 большевиків і виганяли підводи до лісу по вивізку дерева. 4-ох большевиків поїхали з підводами, а 2 сильно впились та пішли до села Божиків до млина і почали стріляти. Один большевик ранив дядька в ногу. Другий дядько, бачучи таке безправ’я, віддав їм свій обід. 7 большевиків пішли в село і робили по декотрих господарствах ревізію. Потім у вечері заквартирували в Кованого Семена. Днем ходили по цілому селі та питали за цими родинами, які повтікали від виселення на Сибір, а ніччю робили засідки.

2 березня 1948 року. До села Лиса ранком прийшло 25 большевиків з оперуповноваженим РВ МДБ капапітаном Бинченком. Вони зайшли до Пшенєсьняка Василя, прикликали голову сільради і приказали йому щоби він приготував добрий обід з горілкою і почали провіряли документи. Побідавши всі зайшли знову на квартиру і спали до вечора. Вечером 16-ть большевиків пішли до села. Носова, а 9-ть большевиків – на хутора Кримка.

2 березня 1948 року. 29.ІІ. До с. Новосілка приїхало 7 большевиків з  Цього ж самого дня до села Носів приїхало 8 большевиків і зайшли на весілля до Голоса Ізидора. Вони питали чи тут нема “бандьорів” і провіряли документи. Відтак пішли в село і робили провірку по господарствах. Вночі квартирували в селі. Ранком приїхало ще 9 большевиків з оперуповноваженим РВ МДБ капітаном Бинченком і робили по господарствах стислі ревізії. Незнайшовши нічого, вечером від’їхали до села Шумлян.

4 березня 1948 року. До села Боків приїхало 15 большевиків і зайшли до канцелярії сільради. Вони прикликали “депутатку” Шпачинську і щось з нею довго говорили. Опісля пішли в село і робили в деяких господарствах ревізії, а вечером від’їхали до село Носів.

5 березня 1948 року. До села Теляче прийшли з напрямку села Щепанів 40 большевиків. 25 большевиків відійшли зараз до райцентру, а 15 оставилось і робили по господарствах ревізії. Вечером від’їхали зі села та зараз вернулися і робили в селі засідки. Ранком арештували дві жінки і від’їхали до райцентру.

6 березня 1948 року. Коло села Лиса на хуторах Кримка [Кримни] 8 большевиків ніччю робили засідку. Не стрінувши нікого, ранком пішли в ліс у напрямі с. Боків.

9 березня 1948 року. До села Мужилів прийли 5 большевиків з оперуповноваженим РВ МДБ Толстовим. Через цілий день сиділи в канцелярії сільради. Перед вечером Толстов стягав слідство зі всіх “стрибків” (кожного зокрема). Начальник “стрибків” говорив, що його Толстов  питав про його автобіографію та яку політичну діяльність він вів від 1939–1947 рр.

10 березня 1948 року. В селі Мужилів большевики арештували дівчину, яка втекла від виселення 21.Х.1947 року. Арештовану відставили до міста Тернополя. В селі Волощина почавши від 1 до 10 березня  большевики робили що ночі засідки. У  ночі ходили попід хати, а досвітком відходили до райцентру.  До села Голгочі прийшло 8 большевиків з оперуповноваженим РВ МДБ Логотовим і через три дні квартирували. Через цілий цей час робили у всіх кінцях села ревізії, а ніччю робили засідки. У ночі ходили до хат, гасили світло і так деякий час сиділи в хаті без світла, потім виходили і йшли до другої хати. В Клємович Йосифа і Адамів Івана робили сильні ревізії. Під час ревізії перекидали все що попало їм під руки. Господарям казали дати собі горілки, то перестануть шукати.

11 березня 1948 року.  До села Литвинів прийшло 6 большевиків і шукали за хлопцем, який мав іти на школу ФЗН та втік в підпілля разом з родиною. Питали за людьми, які 21 жовтні1947 року мали бути виселені, але повтікали. По кількох господарствах зробили стислі ревізії. Під вечір від’їхали до райцентру. Цього ж самого дня до села Новосілка приїхало 7 большевиків з оперуповноваженим Шинкаренком. Вечером пішли на хутір Ригайлиху і ходили по хуторах цілу ніч. Ранком в декотрих господарствах робили ревізії. До села Лиса прийшло 12 большевиків, які ходили по селі, а опісля зайшли до Голіят Миколи і питали його хто в 1947 році збирав збіжжя для “бандьорів”.

12 березня 1948 року. В село Теляче ніччю большевики робили засідки, а ранком пішли розстрільною в ліс.

13 березня 1948 року. До села Вербів ніччю прийшло 8 більшовиків і зайшли до Головки В. та в хаті пересиділи до ранку. Ранком в 3-ох господарствах зробили ревізії та провіряли документи. Лапчак Іван не хотів показати документів операючись на цьому, що не вільно нікому давати з рук документів, за це його большевики приарештували та, за це що його звільнять, хотіли від нього горілки. Господар дав їм горілки і вони його звільнили. По полудні ці большевики відійшли до села Голгочі.

14 березня 1948 року.  В ночі ці самі большевики вернули знову до села. Ходили попід хати там, де світилося, а ранком відійшли до райцентру.

15 березня 1948 року.  До села Мужилів прийшло 6 – ть емведистів, заарештували хлопця Кулинич Володимира і Медицького Теодора, котрий має 65 років. Перший мав іти до школи ФЗН. До села Носів прийшло 16-ть большевиків і квартирували 3 дні. Через цілий квартируючий час днем виганяли підводи до вивозу дерева, робили ревізії по підозрілих господарствах, а ніччю – засідки.

21 березня 1948 року. До села Волощина приїхало 3-ох большевиків і арештували Бей Анну, яка була виселена на Сибір.  Бо   в 1947 року звідтам втекла. Бей Анна родом з с. Литвинова, а в тім селі скривалася. До села Сільце приїхало ранком 17-ть большевиків. Вони сиділи в канцелярії сільради до вечора. Вечором зробили в селі засідку та ходили по хатах і провірювали чи в хаті нема кого чужого. Ранком від’їхали до с. Божиків.

26 березня 1948 року. В село Теляче вечером 9-ть большевиків в білих маскировках зробили засідку від сторони ліса. Двох большевиків ходили попід хати  і заглядали через вікна чи нема в хаті повстанців. В одній хаті заглянули через вікно “мужчину”, який був убраний на цивільно. Мужчина, побачивши, що то большевики скочив в двері і злапав большевика за автомата, який в той час хотів до нього стріляти. Скрутив автомата вбік, а сам почав утікати. Большевики за ним не бігли тільки зробили в хаті ревізіюта добре вибили господиню і зробили засідку до ранку

27 березня 1948 року. Ранком ходили по господарствах та жебрали харчів. Вечером зайшли на весілля і сиділи через цілу ніч та пили горілку. Досвітком забрали підводи і від’їхали до райцентру. Цього ж самого дня до села Голгочі приїхали 9 большевиків з оперуповноваженим Логотовим і зайшли до господаря Байда Івана, в якого застали кількох сільських хлопців, що грали в карти. Большевики взяли одного хлопця Максимишин Ярослава і приказали йому лізти на стрих стайні цього господаря, де він був у хаті. Казали “іскать бандєровцов” та розшивати стріху. Хлопець відмовлявся. Большевики примусили силою лізти йому на стрих. Коли хлопець виліз нагору і почав розшивати стріху, за ним виліз один большевик і з пістоля вбив його. Решта большевики, які були обступили стайню, відкрили по стриху вогонь. Після вбиття хлопця, йому большевики вложили в кишені гранати. В районі, як привезли вбитого, начальник РВ МДБ сказав до Логотова: “от якби так щодня по одному “бандітови””. На запит матері – за що вбили її невинного сина, один большевик відповів – що “він бандіт, бо має в кишенях гранати й одну гранату кинув до нас”. Того ж дня большевики обступили хату Кащій Анастазії, в котрої на стриху зловили дівчину, яка скривалась. Цю дівчину забрали до райцентру. До села Носів приїхали 8 большевиків з капітаном МДБ Бинчинком та провокатором “Бакуном” і зайшли до Юркевич Василя  “зголошенець”. З нього стягнули слідство, випитували: де він скривався, чому зголосився та ще хто разом з ним скривався. Відтак пішли до одної господині, в якої мала б бути підпільниця. В цій хаті большевики зробили стислу ревізію, викопали навколо хати рів глибини одного метра і казали господині щоби показала де вхід до криївки. Під час ревізії вкрали 420 крб. і все убрання “одної” дівчини. Потім знова вернули до Юркевича, сиділи в нього через цілу ніч, а ранком від’їхали до села Завалова.

28 березня 1948 року. В село Новосілка, в частині села названій Тесарівка, ніччю большевики зробили засідку. Досвітком арештували дівчину Щур, яка крилася і ночувала в своїй хаті, в котрій мешкав Романків. Зробили стислу ревізію в хаті і по сусідних господарствах. Арештовану забрали до райцентру.

23 березня 1948 року.  До села Божиків з напрямку села Слав’ятин прийшло 25 большевиків і провокатор “Бакун”. Вони обступили одну вулицю і зробили стислу ревізію. В “Бистрого” рідні знайшли криївку, в якій було багато 50 книжок і якихось квітів. Родина з хати втекла, майно сконфіскували. Вечером від’їхали до с. Литвинів та ніччю знову вернулись і закваритирували коло церкви. Квартируючі большевики днем роблять ревізії по господарствах селах Божиків, Волощина, Литвинів, а ніччю провіряють хати та роблять засідки. На хуторах Лози, коло селі Божиків, квартирує гарнізон 30 чоловік. Днем рубають дерево в лісі та відставляють до залізничної станції Потутори. Ніччю подекуди роблять засідки. Зчаста заходять до сіл Сільце Божиківське, Божиків, Волощина і Литвинів – за харчами та горілкою. В селі Мужилів на “істрибітельнім батальйоні” було 15 “стрибків” (всі з даного села).

24 березня 1948 року.  У цьому селі більшевики зловили і записали до “стрибків” ще 6 хлопців. Всіх разом “стрибків” є 21. Начальник “стрибків” місцевий.

МАТЕРІАЛИ ПІДГОТУВАВ ОЛЕГ КРИВОКУЛЬСЬКИЙ

Коментарі вимкнені.