Чому війна в Україні швидко не завершиться

Є одна штука, яка так досі і не проникла в мізки більшості жителів України (у Фейсбуці, нагадую, сидить меншість) .
А більшість жителів України ходять на роботу в обласному центрі або в сільській місцевості, живуть своїм власним повним життям, таким точно повним, як і п’ять років тому. І на підставі цього не цікавляться ніякої війною або там, кризами. Вони собі цей головняк не просили, а тому він їх не стосується. Хіба не може проста людина просто ходити на роботу, платити якісь податки державі, або там, як звичайно, ухилятися від податків державі, і натомість просто мирно жити.

Відповідати буде дорога редакція:

Ні, не може. І ось чому.

Тому що ніхто ніякої мирного життя нікому з нас не обіцяв, а якби й обіцяв, то виконати таку обіцянку не зможе. У нас немає ніякого справедливого суспільства, в якому ти ходиш на роботу з 9 до 17, а натомість отримуєш достатньо грошей для того, щоб з 17 до 9 мирно жити в своє задоволення. Щоб, коли доростеш до сивини, отримати натомість гідну пенсію і далі байдикувати в своє задоволення. Такого суспільства у нас немає.

Тому що суспільство – це така штука, яку треба будувати. В яку кожен зобов’язаний вносити свій непосильний вклад. І якщо все цей внесок не вносять, суспільство планомірно погіршується аж до найдосконалішого зрештою зимбабве.

У зв’язку з цим актуально згадати відмінний ксенофобський анекдот:

Єврейський кагал збирається, щоб обговорити найважливіше питання: чому євреїв не люблять росіяни. Після обговорення шановні люди приходять до висновку, що росіяни не люблять євреїв, бо євреї не вміють пити горілку великою галасливою компанією. Кагал постановляє виправити це непорозуміння, і всі євреї домовляються на завтра принести по пляшці горілки, вилити в загальний котел, разом випити і повеселитися.

Мойша приходить додому сумний. Сара запитує його, в чому справа. Мойша розповідає, що не було печалі і тут на голову такий азохенвей, треба витрачатися на цілу пляшку горілки. Сара каже – Мойша, вас же там сотні людей. Давай ти принесеш пляшку води, на цілий котел все одно буде непомітно. Мойша погоджується, і, задоволений, засинає.

На наступний день євреї приносять кожен свою пляшку, виливають в загальний котел, найповажніший старий єврей перший підходить до котла з кухлем, черпає, залпом випиває повну кружку найчистішої води і урочисто заявляє: «Ось за це росіяни нас і не люблять!»

До чого ця хвилинка ксенофобії в ефірі? До того, що ми всі – цей єврейський кагал, який зібрався бути Європою, і тепер в рамках цього проекту «Україна – це Європа» сьорбає із загального казана воду.

Пенсіонерам здається, що уряд має забезпечити їм гідні пенсії.

Робочим здається, що роботодавець повинен надати їм гідні зарплати.

Студентам здається, що ректорат повинен надати їм гідні стипендії.

Бізнесменам здається, що податкова повинна зменшити податковий прес на бізнес.

Хворим здається, що лікарні повинні надати їм гідну якість лікування.

І навіть народним депутатам здається, що Верховна Рада повинна надати їм гідні пільги та субсидії.

Список можна продовжувати ще дуже довго, але тільки депутати з усього цього списку не лінуються, і видають себе все нові і нові пільги. Беруть, загалом, долю у свої руки.

У той час як всі інші просто вважають, що їхнє невдоволення є самодостатнім актом гражданственной думки, а домогтися пенсії, стипендії, зарплати і зниження податків повинні якісь інші люди. Не вони.

Найнаочніше це стосується жителів Донбасу, претензія яких у тому, що вони ж просто жили, працювали, ходили в офіс, як в шахту, а в шахту, як в офіс, і тому, і взамін за це РФ їх зобов’язана взяти до свого складу і підвищити пенсії і зарплати багаторазово, а Україна зобов’язана виплачувати пенсії. І коли замість зарплат і пенсій вони отримують мінометний постріл, вони стають страшно незадоволеними, і їм це здається несправедливим. Не за це ми ходили на роботу, як би говорять нам ці люди.

Відповідати буде знову дорога редакція:

Саме за це.

Делегування своїх громадянських прав зовнішнім акторам призводить до того, що зовнішні гравці починають вирішувати свої проблеми за твій рахунок. Тому Путін на Донбасі вирішує свої геополітичні амбіції, а Порошенко на Донбасі вирішує питання утилізації пасіонаріїв і закриття нереформіруемих субсидованих регіонів. А хто хотів пенсій, зарплат і дотацій, нехай напише в Спортлото.

Тому що більше вам писати нікуди. Ви хотіли, щоб все повирішувати за вас, ось воно за вас і повирішувати.

Аналогічно скажу і за Майдан. Не треба думати, що «майдауни» краще «Колорадо» тим, що одні вийшли на Майдан і там навіки виконали свій громадянський обов’язок, а інші вирішили, що їхній громадянський обов’язок у тому, щоб голосно крикнути «Путін, прийди», заплющити очі і відкрити очі вже посеред нафтодоларових раю.

Ніхто не краще. Усі прийняли потужне рішення жити, як у Європі, або ж навпаки, жити, як в РФ, і в підсумку налили в котел води. Одні потрапили замість Європи в черговий 2005-й рік, тільки гірше і з війною. Інші потрапили в Росію своєї мрії, тільки в якості біженців.

Але набагато більшу кількість людей – це якраз ті, які не брали ніякого рішення, і всього лише хочуть просто мирно і ситно жити, і дивуються, що замість цього вони живуть голодно, а деякі ще й на війні. І їм здається, що це вкрай несправедливо, і насправді, раз вони чесно жили і працювали, то натомість вони ніякої війни не заслужили.

Відповідати буде дорога редакція:

Саме що заслужили.

Все, що ти не можеш захистити, нічого не варто. Щоб 10 чоловік просто чесно працювали, двоє повинні стояти з важким озброєнням на кордоні і захищати їх чесну працю, а ще двоє – бігати по околицях з кийком і наручниками з тією ж метою. А головне: всі чотирнадцять повинні бути готові в будь-який момент все кинути і почати боротися за свою працю зі зброєю в руках, не роздумуючи. І боротися до тих пір, поки не буде отримана перемога.

У нас, можливо, є діючі профспілки? Ні, у нас немає профспілок. Значить, у нас не буде зарплати. У нас, можливо, є чесні правоохоронні органи і суди? Ні, у нас немає нічого навіть віддалено на них схожого. Значить, у нас не буде законності.

І найголовніше. У нас, можливо, є бажання особисто лізти і організовувати ці самі профспілки, правоохоронні органи і суди? Ні, у нас немає такого бажання. А значить, ми все заслужили – і Арбузова, який буде красти мільйони, і Ярему, який буде це допускати. І все буде саме так, як ми заслужили. Тобто, дуже погано.

Не хочеш захищати свої права – не смій скаржитися на їх порушення. Все одно скаржитися нікому.

А якщо ти сподіваєшся, що комфортне справедливе суспільство побудують все навколо, а ти просто прийдеш і будеш в ньому жити – ну, загалом, ти зрозумів. За це росіяни тебе і не люблять.

PS: У ролі росіян у даному випадку, зрозуміло, виступають всі волонтери, які у «вільне» від роботи час з ночі до ранку скачуть по складах і по зоні АТО. Всі добровольці, які кинули працювати з 9 до 17 менеджерами і дизайнерами і взялися працювати бандерівцями і правосекамі. Всі бізнесмени, які вечорами сидять і думають, як би їм працевлаштувати ще одного біженця. Весь офісний планктон, який купив зброю і записався в тир.

Однак, незважаючи на те, що я можу перераховувати ще довго, факт залишиться фактом – цих людей все одно поки занадто мало. У котлі все ще вода.

Олександр Нойнец, Рetrimazepa

Коментарі вимкнені.