Державне радіо – «брехунець» чи єдиний носій національного в радіоефірі?

5 лютого на території України і на Тернопільщині зокрема призупинили мовлення в ефірі усі три канали Національної радіокомпанії України. У Тернополі І канал  Українського радіо мовив на частоті 69,83 МГц, ІІ канал («Промінь» ) на 71,75 Мгц. З боку Національної радіокомпанії України (надалі НРКУ) такий крок був вимушеним, оскільки Держкомтелерадіо довів цифру на трансляцію ефірного мовлення у декілька разів меншу, ніж минулого року. Цих грошей вистачало на роботу лише 32-х, на думку керівництва НРКУ, найцінніших передавачів. Із 306-ти частот у верхньому діапазоні (FM) працювали тільки 99 передавачів. На Тернопільщині у верхньому діапазоні мовив лише  передавач у Кременці (107,9 МГц), цю частоту почали освоювати з 1 січня 2013 року. Отже, з 5 лютого в області залишилось тільки дротове радіо (кількість таких приймачів невпинно зменшується і на сьогодні становить 55 тисяч) і трансляція ефіру на сайті НРКУ, де не чути програм обласного радіо.

–          4 лютого ми отримали лист генерального директора НРКУ Тараса Аврахова про те, щоб припинити трансляцію радіопрограм на середніх і ультракоротких хвилях, – розповідає директор Тернопільської філії Концерну РРТ Роман Макар. – НРКУ – наш замовник, транслювати програми без дозволу замовника ми не можемо. Вимкнули 6 програм із 18-ти FM-станцій, які ведуть мовлення у нашій області в УКХ-діапазоні. Не набагато краща ситуація і з телевізійним мовленням.

Мовлення обласного державного телебачення зменшили 3 24-х до 5-ти годин, додає Роман Макар. Це – порушення ліцензії і за таких умов Нац. рада з питань телебачення та радіомовлення має право ліквідувати ліцензію взагалі.

Реакція Національної ради з питань телебачення і радіомовлення України – різко негативна, оскільки ліцензії варто дотримуватись.

–          В ліцензії прописано загальний обсяг мовлення, прописано параметри жанрів та інші. Якщо ліцензія не виконується, то це – порушення вимог закону. Або відмовлятися від ліцензії, або пояснити вмотивовано, чому ці умови не виконуються. На січень 2013-го для НРКУ виділили більше як 300 радіочастот, майже третина – неосвоєні, тому питання можна повернути в іншу площину: чи Національна рада справді має підстави для того, щоб не завжди результати конкурсів на виділення частот позитивно позначалися на НРКУ. Якщо вона не може освоїти виділені частоти, то що буде з частотами, які виділятимуться в перспективі, – каже представник Нацради в області Михайло Зубик.

Круглий стіл у Тернопільському Центрі комунікацій з приводу призупинення мовлення НРКУ на ультракоротких хвилях ініціював співак Володимир Вермінський. За його словами,  відключення радіопередавачів для нього було «ударом нижче пояса».

–          В мене постійно радіо працює на кухні і я був шокований, коли дізнався про те, що 1-й Національний припинив свою трансляцію. В мене склалося враження про те, що це чиєсь замовлення чи випробування нашої нації. Тому я ініціював цю зустріч, щоб підтримати Українське радіо, – зазначив Володимир Вермінський.

Про безцінні архіви Українського радіо згадав начальник управління культури та мистецтв Тернопільської міської ради Олександр Смик:

–          Знищуючи Українське радіо, виникає питання: а що буде у приміщенні на Хрещатику, 26 в центрі Києва? Дозволю висловити припущення, що це приміщення впало комусь в око. Саме там знаходяться архіви нашого радіомовлення. Що буде з ними? Ми таким рішенням знищуємо цілий пласт української культури.

Народний депутат України Олег Сиротюк (ВО «Свобода») вивчав питання ще коли був депутатом Тернопільської обласної ради. На депутатські звернення щодо винищення мережі проводового радіо «Укртелеком» відповідав, що дротове радіо – збиткове. Обленерго, яке володіє мережею ліній електропередач, вважає їх теж нерентабельними.

–          На даний час бачимо планомірну позицію держави по знищенню проводового радіомовлення. В цій частині FM-діапазон був чи не єдиною можливістю для людей почути українське слово, просвітницькі передачі, інформаційні. Фактично це є національне багатство, яке потрібно зберегти, – висловив свою позицію нардеп.

Олег Сиротюк пообіцяв, що це питання стоятиме на порядку денному у профільних комітетах Верховної Ради і позиція «Свободи» на захист Українського радіо та україномовного продукту в радіоефірі буде радикальною.

Народний депутат України Ігор Побер (партія «Удар») вважає, що питання збереження державного радіо, на якому працює система оповіщення, – питання національної безпеки.

–          Ми пам’ятаємо паводки у гірських районах Закарпаття. Проводове радіо – це оповіщення про небезпеку у місцях, де немає FM-радіостанцій. І можливо для цього потрібно розробити якусь державну програму. Я думаю, ми з Олегом (Сиротюком, – прим.авт.) вже відобразимо у депутатських зверненнях, запитах і від його фракції, і від нашої політичної сили, щоб це питання підняти і на Комітеті національної безпеки, і на Комітеті свободи слова.

Упродовж майже 90 років, за багатьох влад для значної частини українців Українське радіо було єдиним джерелом отримання неупередженої інформації. Понині  там зберігається національна позиція і люди можуть почути те, що не почують на жодній комерційній радіостанції – просвітницькі, культурологічні та інформаційні програми.

На щастя, 11 лютого усі три канали Українського радіо повернулися в ефір. Як повідомляє офіційний сайт НРКУ, зазначених заходів вжито відповідно до доручення Прем’єр-міністра Миколи Азарова Міністерству фінансів щодо збільшення видатків на трансляцію телерадіопрограм, вироблених для державних потреб. Отже, програми Українського та обласного радіо у Тернополі, як і раніше, можна почути на частоті 69,83 МГц , 67,28 МГц – у Бережанах, 66, 05 МГц – у Бучачі, 66,59 МГц – у Чорткові, 72,26 МГц  – у Шумську і 107,9 МГц – у Кременці .  ІІ канал «Промінь» мовить  на частоті 71, 75 МГц. Слухати програми Національної радіокомпанії України можна і в мережі Інтернет http://radioukr.com.ua/ua/1275/.

 

Новини Тернополя “Погляд”

Коментарі вимкнені.