Гаряча “гаражна” тема у Тернополі

Дедалі частіше у повсякденному житті стикаємося з проблемами, які, як не парадоксально, створюють ті, хто, навпаки, мав би вирішувати і захищати наші права. У нас все виходить з точністю до навпаки. Яскравим прикладом цього є ситуація, в якій опинилися сьогодні майже вісімсот членів обслуговуючого гаражного кооперативу «Аляска Авто». Усі вони є власниками гаражних боксів та користувачами місць для розташування гаражів на вулиці Текстильній у Тернополі.

Будівництво гаражних боксів їх власники здійснювали самостійно, за власні кошти понад 15 років тому. Досі у них не виникало жодних проблем, адже своєчасно оплачували послуги ТДНТП «Промінь». Саме воно до недавнього часу займалося обслуговуванням території, на якій розташовані гаражі. З боку підприємства претензій до власників гаражних боксів не було ніяких. Не було й жодного натяку на те, що комусь спаде на думку позбавити їх законних прав, пов’язаних з користуванням й обслуговуванням автомобілів та місцями для їх зберігання. А сталося саме так.

– На території автостоянки міститься 1340 гаражів, –  розповідає голова ОК «Аляска Авто» Борис Юрковський. – Їх власниками переважно є люди з низьким рівнем доходів. Це колишні працівники тернопільських підприємств, які у роки економічної кризи фактично були викинуті на вулицю. Вони не мали грошей на капітальні споруди, тож, стягнувшись з останнього, збудували ці гаражі. Однак міська рада недавно прийняла рішення, яким перекреслила усі наші плани, мотивуючи тим, що на території автостоянки  зведуть підземний паркінг. Принаймні таке пояснення дав нам депутат міської ради Василь Фостик. Він також сказав, що ТДНТП «Промінь» звернулося до міської ради з клопотанням про передачу цієї автостоянки у комунальну власність міста, оскільки не має змоги надалі її обслуговувати.

Як з’ясувалося, і це засвідчують документи, 23 листопада 2012 року своїм рішенням сесія міської ради уже надала аналогічний дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 5,8 га під будівництво та обслуговування гаражів на вулиці Текстильній, 38, комунальному підприємству Тернопільської міської ради «Тернопільбудінвестзамовник». Такий крок викликав стурбованість у членів кооперативу. Адже, за їхніми словами, новий землекористувач зможе розпоряджатися земельною ділянкою на власний розсуд, у тому числі всупереч волі власників гаражних боксів.

Зважаючи на ситуацію, що склалася, власники гаражів вирішили об’єднатися у кооператив і на законних підставах отримати у користування та обслуговування земельну ділянку, на якій  містяться  гаражі. Згідно з ч.1 ст.41 Закону України «Про кооперацію», у якій йдеться про те, що гаражним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передають у власність безоплатно або на правах оренди, 3 січня цього року члени обслуговуючого кооперативу «Аляска Авто» звернулися до органу місцевого самоврядування  із клопотанням про надання дозволу на складання проекту землеустрою. Проте їм відмовили. Відповідь, завізована заступником міського голови Вікторією Остапчук, була така: «Рішення про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 5,8 га під будівництво та обслуговування гаражів на вул. Текстильній КП фірмі «Тернопільбудінвестзамовник» Тернопільської міської ради прийнято відповідно до вимог чинного законодавства  і підстав для його скасування немає. Надання земельних ділянок гаражному кооперативу та іншим юридичним і фізичним особам може здійснюватися відповідно до вимог ст. 134 Земельного кодексу України шляхом проведення земельних торгів».

Члени ОК «Аляска Авто» переконані, що законодавство цілковито на їхньому боці, оскільки вони є не просто гаражним, а обслуговуючим кооперативом. Адже на цій земельній ділянці уже існують гаражі, тому  “Аляска Авто” має законне право претендувати на землю, яка перебуває у комунальній власності міста.

Підтвердженням цього є ст. 119 Земельного кодексу України, у якій чітко зазначено, що «громадяни, які добросовісно, відкрито і безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не мають документів, які б свідчили про наявність у них прав на цю земельну ділянку, можуть звернутися до органу державної влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу її у власність або надання у користування», а не на тендерній основі, як стверджують чиновники.

– Досі ми користувалися послугами автостоянки на основі договорів з ТДНТП «Промінь», – продовжив розповідь мій співрозмовник. – Однак 28 грудня минулого року підприємство зняло охорону і припинило збирати кошти за обслуговування. Сьогодні  обслуговуванням території автостоянки практично ніхто не займається. Кооператив також без офіційної передачі йому права на використання і обслуговування земельної ділянки під гаражами не може почати свою діяльність. Наразі питання “зависло” у повітрі і власники гаражів не знають, що мають робити далі. Та найбільше нас здивувало те, що ТДНТП «Промінь», яке начебто відмовилося нас обслуговувати, знову почало збирати кошти уже за січень. Тоді постає запитання: на основі чого? І куди ідуть наші гроші? До того ж, тут знову з’явилася охорона. Але з якою фірмою укладено угоду – невідомо. Ми не можемо зрозуміти, що відбувається, і ніхто нас про це не повідомляє.

Не знайшовши розуміння у чиновників міської ради,  члени кооперативу, аби відстояти свої законні права, звернулися з адміністративним позовом до Тернопільського міськрайонного суду про визнання незаконним та скасування рішення Тернопільської міської ради. Вони також вимагають вжити заходів забезпечення позову шляхом встановлення заборони КП «Тернопільбудінвестзамовник» вчиняти будь-які дії щодо складання проекту землеустрою для відведення земельної ділянки площею 5,8 га на вулиці Текстильній, 38.

Як розгортатимуться події, покаже час. Члени обслуговуючого кооперативу «Аляска Авто» щиро сподіваються, що суд ухвалить рішення на їхню користь, а міська влада не чинитиме перешкод для реалізації законних прав громадян.

А тим часом міський голова Сергій Надал видав розпорядження про створення комісії, яка перевірятиме гаражні кооперативи. Свої висновки та пропозиції вона повинна надати до 1 квітня.

Світлана ВІТРОВА, Свобода

Коментарі вимкнені.