“На Аскольдовій могилі – український цвіт”
Крути – залізнична станція між Бахмачем і Ніжином – за 100 км від Києва. 29 січня 1918 року тут відбувся бій Студентського куреня проти наступаючих на Київ більшовицьких військ. Українські сили було сформованого з добровольців – студентів Українського Національного університету, Київської юнацької школи та гімназистів українських гімназій (близько 500 чоловік) під командуванням Аверкія Гончаренка. Армія більшовиків налічувала близько 6 тисяч московських, брянських червоноармійців і балтійських матросів на чолі з М. Муравйовим. 5 годин тривав жорстокий бій. За свідченням учасників, з українського боку було вбито близько 300 осіб, 28 потрапили у полон, яких розстріляли. За розповідями селян, свідків страти, учень сьомого класу, галичанин Григорій Пипський, заспівав гімн, «Ще не вмерла Україна», який підхопили його побратими. Втрати більшовиків під Крутами, за різними даними, від кількох сотень до 2 тисяч чоловік.
Бій українських бійців під Крутами часто порівнюють з боєм грецьких воїнів під Фермопілами. 480 р до н. е. Спартанський цар Леонід разом з загоном 300 спартанців захищав Фермопільський прохід, даючи можливість відступити 6 тисячному грецькому війську.
Згодом, після вигнання московських чужинців, було розшукано на полі бою героїв Крут і 19 березня 1918 року у Києві відбувся урочистий похорон, бійців було поховано з військовими почестями на Аскольдовій могилі. Серед упізнаних були: сотник Андрій Омельченко, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Олександр Попович, Олександр Шерстюк, Андрій Соколовський, Микола Ганькевич, Григорій Пипський, Іван Сорокевич, Микола Любинський. Промову виголосив Михайло Грушевський: «Стримайте ж ваші сльози, ці юнаки поклали свої голови за визволення Вітчизни, і Вітчизна збереже про них вдячну пам’ять на віки вічні».
Після похорону крутянців на Аскольдовій могилі газета «Нова Рада» 21 березня 1918 року опублікувала вірш Павла Тичини «Пам’яті тридцяти».
Відкриваючи виставку в держархіві Тернопільської області, ми вшановуємо пам’ять українських юнаків, які полягли 29 січня 1918 року під Крутами на Чернігівському засніженому полі.
У першій частині розміщені інформативні матеріали про історію бою під Крутами та передумови даної події. Зокрема: cхема бою під Крутами, розроблена сотником Горячко, уривок із споминів про бій під Крутами, опублікований у Літописі Червоної калини у 1932 році, світлини учасників бою під Крутами, а також світлини урочистого похорону. Експонуються публікації із часопису «Визвольний шлях», місцевої преси.
У другому розділі представлені документи із фондів архіву, які розповідають про вшанування пам’яті полеглих в бою під Крутами в різні періоди на Тернопільщині.
Експонується програма дійства проведеного в с. Новому селі Збаразького повіту у 1932 році до річниці Крутянської трагедії.
Також наявні документи про проведення урочистих Академій товариством «Рідна школа» в с. Настасів у 1936 році, в с. Ступки у 1936 році, в с. Гаї Великі 1937 році. Зацікавлять відвідувачів: інсценізація «Крутянська легенда», «Декламації», «Присяга Крутам», які польською владою було заборонено включати в програму проведення Академії «Свята Крут» читальнею «Просвіта» 30 січня 1938 року в с. Гаї Великі Тернопільського повіту.
Експонується документ про випуск поштових листівок до річниці бою під Крутами у 1937 році у Тернопільському воєводстві, як доказ збору коштів для проведення політичних заходів, а також світлина такої поштівки.
Цікавою є інформація про проведення урочистостей з нагоди 19-ої річниці вшанування пам’яті полеглих в бою під Крутами в м. Копичинці, у якій брали участь відомі члени ОУН: Клим Ярослав, Гречка Микола, Демчик Іван, Левчук Тарас. Також було організовано збір коштів для проведення політичних акцій.
Одночасно експонуються публікації в газеті «Кременецький вісник» за 29 січня 1942 року «Бій під Крутами» та «Крутянська балада», стаття Андрія Яремчука «Немеркнучі Крути» із описом триптиху Олеся Солов’я «Бій під Крутами», опублікована у часописі «Українська культура».
Вперше експонуються документи із особових фондів о. Миколи Шаварина, Романа Матейка та Богдана Хаварівського, які розповідають про проведення урочистих заходів вшанування героїв Крут в Тернополі в 1990-ті роки.
У 2006 році за участі Президента України Віктора Ющенка відкрили меморіал пам’яті героїв Крут. Насипаний пагорб заввишки 7 метрів, на якому встановлено 10 – метрову червону колону. Світлина даного пам’ятника експонується на виставці.
Головний спеціаліст Дишлюк О.М
Коментарі вимкнені.