Небанальні ідеї для Тернополя

Заким у Львові ті автори ідей для «Громадського бюджету», які вийшли у лідери за результатами голосування містян, тішаться перемозі своїх проектів, у Тернополі таке голосування щойно триває. «Громадський бюджет» там така ж цьогорічна новинка у фінансуванні потреб міста, як і в столиці Галичини. Ідей тернополяни висунули менше – 71 проти львівських 265 – та майже всі вони відзначаються оригінальністю. Тут тобі і мережа притулків для тварин, і дослідження тернопільських підземель, і навіть червоний кит, який, згідно задумів автора, плаватиме на поверхні Тернопільського ставу.

 

Цьогоріч кожен із жителів Тернополя отримав можливість вирішувати, куди витратити 1% коштів із міської казни, а це 5 мільйонів гривень. Протягом жовтня ініціативні тернополяни подавати власні ідеї на суд Номінаційного комітету, який, власне, і відбирав проекти для голосування. Це так звана виборча комісія, куди ввійшли представники депутатського корпусу, громадськості та виконавчого комітету міської ради.

«Приємно, що тернополяни активно включилися і подали  71 проект (48 великих і 23 малих) на загальну суму 36 мільйонів 23 тисячі 865 грн, – каже голова комісії Тернопільської міськради з питань бюджету та фінансів, член Номінаційного комітету Ігор Турський. –  Важливо, що громада не байдужа до того, що відбувається в місті і ми маємо чіткі сигнали, що саме турбує людей і куди спрямовувати ті кошти, які заробляє місто».

Далі експерти ретельно проаналізували кожен проект. Зокрема на відповідність законодавству та зазначеним умовам конкурсу. Також оцінили ідеї громадськості профільні управління міської ради та підготували свої висновки. Після такої ретельної перевірки було відхилено 11 проектів, а 60 винесли на голосування містян.

«Частина з тих проектів, які не дійшли до голосування просто потребувала для реалізації більше одного року або ж більше 1 мільйона гривень, – зазначає голова Номінаційного комітету Назар Зелінка. –  Інші пропонували розмістити об’єкти на невідповідних земельних ділянках. Були й такі, що мали комерційний характер. До кожного проекту ми підходили максимально виважено».

Голосування за проекти розпочалося 8 листопада і триватиме до 21 листопада. Віддати свій голос можна не виходячи з дому за допомогою банківської картки, пройшовши ідентифікацію за системою Bank ІD, а також у пункт голосування у ЦНАПі, що розташований у Тернополі на вул. Князя Острозького, 6, пред’явивши паспорт. До речі, система дозволяє голосувати одночасно за кілька проектів. А ще правила передбачають, що автори за власної згоди можуть їх об’єднувати, обравши пріоритетний проект.

Екзотичний кит на Тернопільському ставі

«Також ми прийняли рішення долучити до голосування тих людей, в яких поки що немає тернопільської прописки, проте вони живуть у нашому місці, і навчаються та є активними учасниками громадського життя нашого міста, –  додав Ігор Турський. –  Проголосувати вони можуть у ЦНАПі, надавши, окрім паспорта, довідку з місця роботи, яка підтверджує те, що вони працюють в Тернополі або ж документ, який підтверджує, що вони навчаються у нашому місті».

Серед поданих проектів є неординарні ідеї – як от встановити на Теернопільському ставі червоного полігонального кита, який б вдень заряджався від сонця, а вночі світився  або ж прокласти канатну дорогу для вейкбордингу через водойму.

Є тернополяни, які хочуть, щоб в місті з’явився пам’ятник засновнику Яну-Амору Тарновському чи отримати можливість дослідити міські підземелля. Інші ж просто мріють про капітальний ремонт своєї вулиці, спортивний або дитячий майданчик у дворі чи вуличні тренажери.

Сьогодні можна виділити декілька проектів, що вже вибились у лідери. Зокрема,  «Молодіжний Центр – відкрита платформа для комунікації, навчання та втілення проектів», який обіцяє відкрити багато нових можливостей для Молоді Тернополя – він наразі отримав 242 голоси. Створення Центру швидкої допомоги та комплексної діагностики для тварин «Хатіко» підтримали 217 осіб. Ідея відновлення стадіону колишнього Комбайнового заводу отримала 196 голосів, створення соціального мультиспортивного залу,  який стане місцем для тренувань людей в різних напрямках: спортивному, туристичному, сучасному неформальному і танцювальному – 232 голоси.

Великою популярністю користуються ті проекти, які мають широку цільову аудиторію та добре підготовані – з якісним описом і візуалізацією. Загалом же тернополяни голосують не надто активно. Можливо, через складність самої процедури, адже голосування за проекти – це не вибір «в один клік» і потребує певних зусиль. Однак організатори сподіваються значної активності у останні дні, як це відбулося і з подачею проектів.

 

Експозиція з презентацій запропонованих проектів

 

Згідно рішення Номінаційного комітету, заплановані 5 мільйонів гривень будуть поділені таким чином: 4 мільйони виділяється на великі проекти, сума яких становить від 100 тисяч до 1 мільйона гривень; а 1 мільйон –  на малі проекти, від 1 до 100 тисяч гривень. Тож переможцями  можуть стати як мінімум 4 великих проекти та 10 малих проектів.

Однак тернопільські депутати переконані – ідеї, що їх подали містяни, не залишаться поза увагою. І навіть якщо проект не виграє, гроші на нього можуть виділити з бюджету Тернополя, якщо ідея дійсно варта уваги.

«Громадський бюджет дуже потрібний Тернополю, і більше того, плануємо, щоб в наступному році він зріс, як мінімум в два рази, – зазначає Ігор Турський. –  Це необхідно для того, щоб реалізовувати те, що хочуть люди, а не те, що придумують чиновники. Тобто громада сама бачить важливі проблеми та намагається брати активну участь в їхньому вирішенні».

Щоправда не обійшлося і без маніпуляцій. З’явилася інформація про те, що організатори музичного фестивалю «Файне місто» та фестивалю «Кухоль пива», які подали свої проекти на «Громадський бюджет» в соцмережах пропонують знижки на квитки на свої фестивалі взамін на голоси. В основному залучають студентів. Тому Номінаційний комітет обов’язково розглядатиме цю ситуацію і прийме рішення щодо таких порушень.

Голосування триває до 21 листопада. Тож усі тернополяни, які хочуть, аби їхнє місто розвивалося і ставало кращим, можуть зробити свій вибір і проголосувати за проекти «Громадського бюджету». А вже 1 грудня стане відомо, на які саме ідеї витратять 5 мільйонів із бюджету Тернополя.

Збруч

Коментарі вимкнені.