Комунальна пігулка, чия вона?

Реорганізація мережі комунальних аптек, яку Тернопільською обласною радою було вирішено здійснити ще у 2009 році, ніяк не доходить до свого логічного завершення. А все тому, що аптекарі, які вже встигли «полюбити» цей прибутковий бізнес, ніяк не хочуть змиритись із рішенням облради.

Реорганізувати не можна залишити

Де ставити кому  – не вирішено до сьогодні. Суди тривають вже майже два роки, та представники комунальних аптек області та міста всілякими способами намагаються доказати, що рішення обласної ради є незаконним.

Натомість голова Тернопільської облради Олексій Кайда стверджує, що аптекарі не в праві вімовитись від виконання рішення. Нагадаємо, що прийняте воно було ще 19 листопада 2009 року на п’ятому скликанні двадцять восьмої сесії, коли депутати затвердили рішення про реорганізацію аптечних закладів з метою збереження останніх. Адже маємо сумну статистику: у 1992 році в області функціонувало понад 160 комунальних аптечних закладів, а станом на сьогодні залишилось всього 60, у Тернополі з них всього 11 закладів. Як таке могло трапитись? Ці  аптеки було штучно доведені до банкрутства, і приватизовані керівниками закладів або й цілими аптечними колективами. А ті, які залишились, існують за принципом госпрозрахунку, тобто заробітну плату працівники отримують із заробітку аптеки. Цим і пояснюється те, що націнка, яка стоїть у державних аптеках, нерідко вища за націнку у приватних аптечних закладах. А ще, як пояснює Олексій Кайда, тому, що це цінне джерело доходу для самих керівників аптечних закладів:

–         Через те, що директори є удільними князьками, які домовляються або з ділерами, або  з якимись ще посередниками про певну відсоток винагороди за певну висоту ціни на ліки. Ну чому в приватних дешевше, аніж в комунальних? Та тому, що там на кишеню не береться, ось чому…

Від комунальних аптек залишилась тільки назва

Восени 2009 року, коли, нагадаємо, вся Україна заклякла у страху перед не відомим досі свинячим грипом. Лише аптекарі не розгубились, зрозумівши, що  для них це – золоте дно, на якому за лічені дні можна заробити цілі статки. І коли громадяни у паніці займали довжелезні черги за медикаментами, стикались із явищем разючого здорожчання на найпростіші ліки. При чому не лише у приватних аптеках, але й у комунальних, адже і там керівники аптек вирішували, яку ж націнку варто ставити. Хоч питання реорганізації аптечної мережі стояло вже давно, однак дана ситуація стала імпульсом до прийняття рішення про створення комунального підприємства «Тернопільфарм», в яке мали б влитись всі існуючі комунальні аптеки.

Та  керівники і працівники останніх ніяк не погоджуються на таке рішення.  Мовляв, їм нічого не роз’яснено, і взагалі, умови, які висуває облрада їх не влаштовують. В першу чергу, аптекарі не можуть збагнути – чому досі не створене комунальне підприємство «Тернопільфарм», в яке мали б влитись  комунальні аптечні заклади. Як роз’яснив нам голова обласної ради Олексій Кайда, воно не створене, тому, що аптеки відмовляються подавати документи до державного реєстратора, щоб увійти в це підприємство. А лише тоді, коли остання аптека подасть свої документи, підприємство «Тернопільфарм»  може утворитись. Не розуміють аптекарі, яким чином влада планує здешевити ліки, адже щиро переконані, що в них вони сьогодні найдешевші.

–         Мова йде про здешевлення ліків. Адже закуповуючи їх для цілого підприємства, ми можемо замовляти більші поставки, тобто ціна може бути нижчою, аніж тоді, коли кожна аптека закупляє собі по декілька упаковок – пояснює Олексій Кайда.

Рішення було прийнято, ми почали робити наступні кроки, тобто повідомляти аптеки. Однозначно, що ніхто  нікого б не закривав, навпаки йшла мова про розширення мережі аптечних комунальних закладів. І перш за все йшла мова про те, щоб здешевити ліки за рахунок гуртових поставок в комунальну мережу.  Але отримали відразу спротив від директорів аптек. Я розумію, чому: тому що кожен ніби сам собі є директором, кожен сам собі є князьком, який навіть інколи за рахунок власне тої ж таки аптеки напевне, в свою кишеню набирає,  я так думаю.

Аптекарі не бажають реорганізовуватись

Вони налаштовані рішуче. Розповідають про те, що є проблеми із виробленням ліцензій і поширюють інформацію про те, що влада прагне зупинити роботу комунальних аптек. А ще подейкують, що самі можновладці хочуть приватизувати собі комунальну мережу.  Розказують про тиск, яки на них чинять з боку влади, хоча без конкретних прикладів і «не для преси». Переконують, що аптеки хочуть закрити, людей звільнити, а область залишити без наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, адже їхній продаж проводиться саме у комунальних аптеках. Отже, згідно з словами працівників фармації, від реорганізації найбільше постраждає рядовий споживач медикаментів. Ось деякі припущення працівників аптек:

Галина Пасечко,  завідувач запасів аптеки № 11 м. Борщів

–         По-перше, що людей вони відправлять всіх на біржу, якщо пройде реорганізація, аптеки закриють. Бо тому що повинні здати печатки. Люба реорганізація так. Повинні здати печатки, повинні здати все… Вони людей всіх відправляють на біржу, а там вони що вже придумають…. Вже йде загроза для людей…

–         Люди лишаються без роботи, без нічого.

Ганна Глинчук, заввідділом аптеки № 126м. Тернопіль

–         От якби вам сказали – ми вас реорганізовуємо, а завтра візьмемо на роботу – ви б не задумались, чи візьмуть вас? До чого веде реорганізація в нашій державі? До приватизації!

Наталія Тимечко, головний бухгалтер аптеки №78 м. Тернопіль

–         Нас хочуть зняти з юридичної особи. Якщо не буде юридичної особи – ми не маємо права самі закупляти медикаменти. Якщо будуть завозити товар централізовано, то будуть затримки. Затримки в обслуговуванні населення, оборот впаде. Пройде скорочення працівників. В нашій аптеці № 78 працює 40 чоловік.  Ми самі собі нараховуємо зарплати. Хто захоче утримувати такий великий колектив?

Пояснити, як їхні твердження перетинаються із вказівкою згори об’єднатись у КП «Тернпоільфарм», аптекарі не можуть. Тому що ґрунтуються вони на особистих припущеннях.  Адже, згідно з концепцією обласної ради щодо даного рішення, на меті мається розширення комунальної мережі, збільшення кількості робочих місць та позбавитись явища «князювання» в своїх угіддях.

Наразі через недосконалість організації аптечної мережі населення продовжує  страждати. Зокрема через те, що аптеки по селах продовжують «банкрутувати» і перетворюватись у приватні.

Оля Терещук

-1 thoughts on “Комунальна пігулка, чия вона?

Коментарі вимкнені.