“Нива” Тернопіль – нова надія Західної України
Великий футбол повернувся до Тернополя з появою футбольного клубу “Нива” . Створив її у Підгайцях (Тернопільська область, Бережанський район) у червні 1978 року голова місцевого колгоспу “Шлях до комунізму” Іван Михайлович Потупа.
16 жовтня 1982 року “Нива” перемогою в чемпіонаті України серед команд колективів фізичної культури повертає Тернопільщині право участі у першості СРСР, здобуваючи путівку до другої ліги.
Два роки команда “Нива” представляла місто Бережани, а у 1985 році перебазувалася до Тернополя.
У 1983\1984 роках команда займає 13 місце, у 1985 р. −7, 1986 р. −4, 1987 р.- 2, 1988 р. — 12, 1989 р. — 3, у 1990 та 1991 роках — 4. Поїхати з очками від цієї команди було за щастя. У рідному місті для неї не було авторитетів.
Вже довгий час “Ниви” немає серед футбольної еліти. Західний регіон взагалі характерний тим, що існує велика кількість маленьких клубів і лише три можуть похвалитися стабільним становищем — “Карпати”, “Говерла” та “Волинь”. А раніше “Нива” була фактично другим клубом Західної України після “Карпат”.
У перші роки українського чемпіонату “Ниву” тренував спочатку Леонід Колтун, а потім Леонід Буряк. Він прийшов у команду і відразу підняв її з зони вильоту до середини турнірної таблиці. І залишив по собі доволі добротну команду. Тяпушкін, Василитчук, Закотюк, Шищенко, Леженцев, Нікітенко, Кирлик — найвідоміші з тих, хто засвітився у Ниві. Ну і звичайно Ігор Біскуп, Олег Ящук та брати Капанадзе.
На рубежі тисячоліть керівництво команди, більшість якого складали грузини, вирішило поправити справи клубу за рахунок співвітчизників. Приклад Капанадзе надихнув Автанділа Мдінарадзе і у команду прийшли Кайдарашвілі, Чомахідзе, Гвіанідзе, Сіхарулідзе, Давитнідзе, Дгебуадзе, Худжадзе, Метревелі, Шенгелія. Більшість з них, за словами Мдінарадзе, потрапили у команду безкоштовно. Це були хороші гравці, в певний момент вони давали результат, особливо перші п’ять хлопців. Але з дисципліною у них не склалось. Кавказці не дотримувались спортивного режиму та при першій нагоді тікали з “Ниви” у заможніші українські клуби.
Під керівництвом Ігора Юрченко окрім грузинів також грали Нікітенко, Біскуп, Михайлів, Розгон, Хоменко Богатир. Після першого кола “Нива” перебувала внизу турнірної таблиці (а тоді у вишці грало всього 14 клубів) і навіть болгарський десант весною поправити скрутне становище не зміг. За 2 сезони команди опустилася на 2 ліги вниз — із вищої до другої. За час перебування у другій лізі команда дала ряд добротних гравців для елітних клубів — Гурин, Ждаха, Сернецький. Та претендувати на підвищення у класі почала зовсім недавно.
У червні 2013 “Нива” в перехідних матчах зустрічалась з ФК “Одеса”. За сумою двох матчів (0:2 на виїзді; 4:1 в дома;)тернопільська команда пробилася у Першу Лігу. У першому матчі “Нива” перемогла з рахунком 0:2, голами відзначились Г. Баранець 17′ і І. Мельник 60′. Домашній матч “Нива” виграла з рахунком 4:1, тут вже забивали А. Кікоть 22 хв., Т. Яворський 45+3 хв., В. Данищук 62 хв. ,Товкацький 86 хв. ,а одесити відповіли лише голом К. Балабанова з пенальті на 64′ хвилині.
Після матчу тренер “Ниви” Ігор Яворський сказав :”Мені дуже сподобалась гра наших оборонців і центральних півзахисників, після першого тайму команда почувала себе дещо вільно і створила багато моментів”.
“Тепер тернопільська команда буде боротись за Прем’єр Лігу” – повідомив президент клубу Автанділ Мдінарадзе в своєму інтерв’ю.
Перша історична згадка про Тернопільський міський стадіон припадає на 21 серпня 1909 року. Більш сучасних обрисів стадіон набув вже у післявоєнний період. В 1983-1984 рр. була здійснена масштабна реконструкція стадіону, після якої він набув сучасного вигляду (закрита чаша). А у 90-х роках минулого століття було капітально відремонтовано західну трибуну стадіону, встановлено дахове накриття, пластикові сидіння для глядачів (майже 3,5 тис. шт.). У 2009 році розпочалася чергова реконструкція стадіону, як можливої тренувальної бази у підготовці до проведення “Євро-2012” в Україні. Вона була закінчена в травні 2012 року.
Коментарі вимкнені.