Юрій Андрухович презентував у Тернополі новий роман і дещо інше

Український поет, письменник та перекладач. Співзасновник поетичної групи Бу-Ба-Бу. Лауреат Літературної премії Центральної Європи Angelus, премії імені Ханни Арендт та інших.

5 травня в рамках мистецького фестивалю «Ї» у Тернополі побував письменник, якого напівжартома називають патріархом української літератури, йдеться про Юрія Андруховича. Він презентував для тернопільської публіки нову книгу “Коханці юстиції” та разом із гуртом “Карбідо” зіграв у літературно-музичному перформансі “Альберт, або Найвища форма страти” (за однойменним оповіданням Андруховича).

Перші штрихи до книги “Коханці Юстиції” Юрій Андрухович почав робити ще 27 років тому. Роман з’явився на полицях книгарень наприкінці 2017 року.

– Це, звичайно, тема безмежної жорстокості, — зазначив письменник. — Тобто, правосудна система, система яка карає злочинців, насправді є не менш злочинною. Але цій безмежній жорстокості протистоїть безмежне милосердя, яке обов’язково з’являється в кожній історії. Це один із мотивів, є ще й інші. Це співвідношення і подібності між судовими процесами і цирковими виставами. Тобто цирк, де все висміюється, де майже нічого серйозного немає – це обман, який, ніби, прямий антипод серйозному судовому процесу, але виявляється, що вони у деякій мірі взаємозамінні. Ну і, звісно, у романі ще й присутній мотив забороненої любові.

«Коханці Юстиції» – паранормальний роман, у якому окремі життєписи з притаманною автору композиційно-стилістичною майстерністю об’єднуються в художню цілість і аж волають про восьми-з-половиною-серійну кінематографічну реалізацію, — йдеться в анотації до книги. — Родинно-побутові і політичні вбивства, зґвалтування і грабунки, розбещення малолітніх і загадкове відокремлення голови, ідейні зради і зради заради ідеї, закладені різним дияволам душі й не завжди справедливі, але часто жахливі покарання. Чого ще треба, щоб читач відчув себе благим і з насолодою усвідомив свою моральну перевагу над нещасними коханцями примхливої Юстиції? Та вже – за старою доброю традицією – й над автором, якому спало на думку увічнити таких пропащих істот.

Виставу “Альберт, або Найвища форма страти” вперше презентували глядачеві кілька років тому, коли лише починався Майдан. 21 лютого 2014 р. «Альберт» був єдиною виставою, яку не відмінили в Києві. В той вечір був аншлаг. В травні 2014 р. «Альберт» відбувся у форматі просто неба у Львові — в місті, де, за твором Юрія Андруховича, відбувалася страта головного героя. У Тернополі цей твір теж раніше показували, однак щоразу приходить багато глядачів. П’єса поєднує в собі текст, який читає автор, графічні та музичні ілюстрації.

Коментарі вимкнені.