Тернополянка Наталія Медвідь — мати шістьох дітей: “Маю пільги тільки на комунальні послуги – 50%”

Наталія Медвідь — мати шістьох дітей (двох одружених, двох студентів, двох школярів). “Маю пільги тільки на комунальні послуги – 50%. Матеріальної допомоги жодної, адже згідно з новим законом потрібно, щоб двоє батьків працювали. Мій син навчається у реабілітаційній школі (стоїть на обліку у психлікарні), тому я не могла його залишити та йти на роботу. Двічі відправляли мене на комісію, але допомоги таки не дали. Потрібно було робити синові інвалідність, але з його діагнозом (Е88) групу зараз не дають. З іншого боку, якщо б я отримувала цю допомогу, то її було б враховано до  загального бюджету. Словом, однією рукою дають, а другою забирають”, – ділиться наболілим пані Наталія.

Студенти з багатодітних сімей на першу пару не ходять!

Четверо дітей Наталії Медвідь завдяки “Карті тернополянина” їздять у маршрутках безкоштовно. “Однак, першу пару часто хочеться прогуляти, адже безплатний проїзд тільки з 10:00. Хоч бери і не пускай! Раніше безкоштовно взагалі не їздили, адже водії за посвідченням не брали, – розповідає жінка.-

На оздоровлення мої діти не їздили жодного разу. Пропонують путівки восени та взимку. Потрібно школу пропускати, та й погодні умови вже несприятливі. Я б хотіла, щоб мої діти, як і всі інші, відпочивали влітку. У соціальній службі мене переконують, що в літній період їздять лише діти, батьки яких в АТО, сироти та переможці змагань. Повірте, руки опускаються і вже не хочу шукати тої правди’’.

А хто вас просив стільки дітей плодити?”

Наталія Задойона – мати дев’ятьох дітей (3 студентів, 4 школярів, 1 дошкільного віку, 1 з особливими потребами). Одинадцять членів сім’ї живуть у двокімнатній квартирі. З 1997 року Наталя Петрівна стояла у черзі на квартиру. До дня Тернополя міський голова виділив двокімнатну квартиру, яка буде здана у кінці 2020 року. Як малозабезпечена сім’я, від держави отримує 6 тис. грн матеріальної допомоги, знижки у розмірі 50% на комунальні послуги та на проїзд. “Найважче нам із підручниками з англійської мови, які потрібно купувати за власні кошти, а це величезна сума”, – каже Наталія Петрівна.

Наталія Задойона як голова Тернопільської міської громадської організації для багатодітних сімей “Велика родина” переконана, що такі сім’ї мало захищені законом. До організації входить 47 родин Тернополя, які виховують троє і більше дітей (це понад 117 дітей віком до 18 років).  “Перед тим, як прийняти до нашої ГО, проводимо акт обстеження житлових умов багатодітних сімей. Повірте, за нашої підтримки, люди беруться за голову та змінюють своє життя. Багатодітним матерям дуже боляче чути традиційне звинувачення: “А хто вас просив стільки дітей плодити?” – зауважила Наталія Петрівна.

Мають права, та скористатися ними можуть не всі

Керівник управління сім’ї та молоді ОДА Ігор Чорний розповів, що станом на 1 липня 2018 року в області є 11 тис. 867 багатодітних сімей (а це 40 тис. 444 дітей від 0 – 18 років). “Загалом в області 53 сім’ї мають понад 10 дітей. Однак більшість з них у Бучацькому районі, оскільки там зосереджена християнська спільнота аміші”, – зауважує Ігор Володимирович.

Як розповів чиновник, згідно із законом діти з багатодітних сімей мають право на безкоштовне оздоровлення за кошти місцевого бюджету. З додатковою доплатою у 20 % (а це приблизно 1700 грн) за кошти державного бюджету вони можуть їхати в “Артек”, “Молоду гвардію”, “Пущу Водицю”. “Дітей віком від 7 до 17 років відправляємо у табори на 21 день безкоштовно (з ресурсів обласного бюджету). На жаль, усіх ми не можемо забезпечити путівками. За кошти обласного бюджету ми закуповуємо лише 1300 путівок, а дітей, які потребують путівок, набагато більше”, – розповідає Ігор Чорний.

Наші закони не перестають дивувати. Читаю перелік пільг для багатодітних сімей у 2018 році та не можу повірити. Один із пунктів: “Позачергове встановлення квартирного телефону…”. Сміюсь, але читаю далі… “абонплата становить 50% від затвердженого тарифу”. Ось і допомога. Раджу багатодітним терміново змінити оператора… Наталія Медвідь згадує, що колись вона мала цю пільгу, але вже давно й забула про існування такого явища, як стаціонарний телефон.

Згідно з ст. 13 Закону України “Про охорону дитинства” багатодітним сім’ям надаються такі пільги:

1) 50 % знижка за користування житлом (квартирна плата);

2) 50% знижка за користування комунальними послугами;

3) 50% знижка вартості палива, і рідкого зокрема, у межах норм, визначених законодавством, якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;

4) позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється в розмірі 50 % від затверджених тарифів.

Дітям з багатодітних сімей надаються такі пільги:

1) безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;

2) щорічне медичне обстеження та диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;

3) першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;

4) безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – також електронного квитка, який видається на безоплатній основі;

5) безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України “Про оздоровлення та відпочинок дітей”.

Отже, багатодітні батьки та їх діти офіційно мають багато пільг і прав, але у реальному житті скористатися ними можуть не всі. “Однією рукою дають, іншою забирають”, – повторювали, як мантру, обидві мами. “Якщо сам собі не допоможеш, то ніхто за тебе цього не зробить”, – підсумувала нашу розмову Наталія Задойона.

Наталя Драган-Іванець

Джерело: Хата

Коментарі вимкнені.