Зворушливе історичне послання: під куполом храму на Тернопіллі знайшли скляну пляшку з пожовклими аркушами паперу і фото

Зворушливе історичне послання від минулих поколінь своїх односельців отримали на початку травня мешканці села Олесине Козівського району. Під куполом місцевого храму Зіслання Святого Духа знайшли скляну пляшку з пожовклими аркушами паперу і фотографіями.

Знахідка вісімдесятирічної давності була виявлена майстрами, які розбирали стару покрівлю церкви, аби перекрити її заново. Згодом разом з односельцями вийняли із пляшки загорнуті у пожовклу українську газету три аркуші паперу і фотографії. На одному листку член тодішнього церковного комітету Василь Горохівський коротко описав історію села різних періодів та будівництва церкви, яку звели у 1937 році на кошти сільської громади. На двох інших аркушах було написане патріотичне звернення, адресоване майбутнім поколінням олесинців. Написав його член місцевої ОУН Григорій Томович Смачило, народжений у 1919 році. У зверненні він розповідає про політико–економічне становище на західноукраїнських землях 30–х років та боротьбу українців проти польських поневолювачів.

– Помстіться, наші наслідники, за кривди і знущання над нашим народом. Не дайте ніколи ворогам глумитися на нашій землі і на могилах наших героїв, – пише у зверненні, датованому 17 вереснем 1937 року вісімнадцятирічний юнак.

А щодо знайдених світлин, то на одній із них – молодь села Олесине тодішніх років, серед яких і члени ОУН. Більшість молодих людей, розповідають теперішні олесинці, загинули згодом у боротьбі з більшовицьким режимом. Інші – відбували каторгу у сталінських таборах. А на другій фотографії увіковічнена успішна сільська футбольна команда. Вона була створена Осипом Дяковим (Горновим), студентом Бережанської гімназії, а в майбутньому крайовим провідником Львівщини і теоретиком та організатором боротьби ОУН–УПА.

Олесинці надзвичайно цінують знахідку і вражені патріотизмом та рішучістю своїх предків, каже сільський голова Марія Колодій.
– Тодішня молодь, – розповідає парох церкви о. Олег Марущак, – була зрілою і духовно, і патріотично. Вона розуміла цінність державності і є яскравим прикладом для сучасної молоді, яка теж проживає у нелегкий час випробувань. Тому нам також потрібно плекати духовн0-патріотичні цінності.

Церковна знахідка зараз знаходиться на видному місці у храмі і всі бажаючі можуть її оглянути та прочитати написане. А теперішнє покоління олесинців, до речі, перейнялося посланням з минулого і вже готує схожий «сюрприз» для майбутніх поколінь. Учителі місцевої школи пишуть свої послання і настанови для молоді, яка, вони сподіваються, житиме у кращі часи і матиме міцну державу Україна.

Любов ТИМЧУК, 

Газета “Сільський господар плюс”

Коментарі вимкнені.