У Тернополі відкрили пам’ятник акторам фронтового театру


Воскресають там, де є могили. Сьогодні, 26 вересня, на Микулинецькому кладовищі у Тернополі відбулося відкриття пам’ятника на могилах видатних актрис з Тернопільщини Катерини Рубчакової та Теодозії Бенцалевої. Подія приурочена 100-річчю Тернопільських театральних вечорів. Про це на своїй сторінці у соцмережах повідомив місцевий історик Сергій Ткачов
Ідея встановити пам’ятник славетним актрисам з’явилася в далекому 2001 р., коли Сергій Ткачов редагував покажчик “Театральна Тернопільщина” П. К. Медведика. Тоді він вперше довідався про К. Рубчакову і Т. Бенцалеву. Сталося так, що вже ніхто не міг показати їх могил на Микулинецькому цвинтарі. У 2010 р. Ольга Звенигородська “розкопала” з землі плити на могилах славетних акторок. Відтоді не полишала думка зробити так, щоби їх могили вже не губились ані в людській па’мяті, ані під листям, землею і сміттям з сучасних сусідніх могил. Були палкі промови, гнівні статті різних авторів, солодкі обіцянки. Слова, слова. “Дякую “Міщанському братству”, зокрема, його голові Юрію Войтовичу, який почув, прийшов і зробив”, – зазначив Сергій Ткачов.

Участь у відкритті пам’ятника взяли народний артист України Олег Мосійчук, заслужені артисти України Ігор Сачко і Олександр Папуша, керівник літературно-драматичної частини драмтеатру Ірина Папуша, “Золота письменниця України” Леся Романчук-Коковська, голова “Міщанського братства” Юрій Войтович і його мама.

“Сьогодні, після урочистостей вшанування генералів УНР і УГА поспілкувались з начальником управління культури щодо встановлення пам’ятників на могилі Теодозії Бенцалевої і перепохованої у 1958 р. біля неї Катерини Рубчакової, – зазначив у коментарі до фото Сергій Ткачов. – Від радощів, що нарешті справа зрушилась, у розмові робив акцент тільки на “культурно-театральну” складову. Вже вдома, відігрівшись, згадав, що вони ж були акторами фронтового теарту НК ГА-ДА УНР, а потім взагалі були зараховані як пропагандисти! Тобто їх пам’ятники, з відповідним коментарем екскурсоводів, “лягають” в ряд маршруту “Могили воїнів УГА-УНР”.

Так було, поки люди доброї волі не взялися за благородну справу

Фото зі сторінки Сергія Ткачова у Фейсбуці.

Коментарі вимкнені.