Як навчити всю Україну розмовляти українською?

Мовознавець Олександр Пономарів, професор Інституту журналістики Національного університету ім. Тараса Шевченка:

Як забезпечити домінування державної мови в повсякденному вжитку?
Слід виконувати статтю 10 Конституції України і ухвалу Конституційного суду від 14 грудня 1999 року. Він постановив, що в міжособистісних відносинах громадяни можуть користуватися будь-якою мовою, а в офіційному спілкуванні вживати українську.

Не брати на роботу чиновників, які не можуть чи не хочуть розмовляти українською.
Перестати носитися з усякими недолугими законопроектами у Верховній Раді про надання особливого статусу російській мові. Президент повинен покласти цьому край. Був проект Симоненка і Гриневецького — його забракували. Тепер Колесніченко й Ківалов підготували інший. Це розхитує єдність України.
Громадяни і так знають українську, тому не треба їх вчити розмовляти нею.
Українці училися в школі і вивчали її. Тільки в одних регіонах вона перебуває в активному стані, в інших — у пасивному. На населення погано впливає приклад чиновників, які не хочуть чи не можуть розмовляти українською. Адже багато людей звикли дивитися на начальство: якщо воно користується російською, то й вони переходять на цю мову.

У світі немає країн, де б державною була мова сусідньої країни.
Тож для введення другої державної мови — російської — немає ніяких підстав. Заяви депутата Вадима Колесніченка про “жорстоку” українізацію — це плід його хворобливої уяви. У нас поки що нема ніякої українізації. На Донеччині й Луганщині закривають і так нечисленні українські школи. Яка ж тут загроза для російської мови? Скоріше навпаки — для української.

Велику шкоду українській мові наніс міністр освіти Дмитро Табачник.
Нещодавно видрукували російських букварів значно більше, ніж треба, а українських не вистачає.

Нові покоління українців легко засвоюють українську.
Це вселяє оптимізм. Молодь ставиться до неї толерантніше. Якби ще держава не шкодила, а допомагала, то у мовному питанні не було б проблем.

Ніхто не примушує людей між собою розмовляти українською.
Хай росіяни розмовляють російською, цигани — циганською, а мадяри — мадярською. Але українську як державну мають знати всі і користуватися нею у службових справах.

А що ви про це думаєте?

Коментарі вимкнені.