Яке майно є особистою приватною власністю дружини і чоловіка? Коментар юриста

До особистої приватної власності дружини, чоловіка віднесене майно, не тільки набуте нею, ним до шлюбу, а й набуте за час шлюбу на підставі договору дарування або в порядку спадкування чи за кошти, які належали їй, йому особисто. А також речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів по¬дружжя (ст. 57 СК України).
Крім цього особистою приватною власністю дружини, чоловіка є премії, нагороди, які вона, він одержали за особисті заслуги. Щоправда, суд може визнати за другим з подружжя право на частку цієї премії, нагороди, якщо буде встановлено, що він своїми діями (ведення домашнього господарства, виховання дітей тощо) сприяв її одержанню.
Особистою приватною власністю дружини, чоловіка є кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй, йому належала, а також як відшкодування завданої їй, йому моральної шкоди.
Роздільною приватною власністю дружини, чоловіка є страхові суми, одержані нею, ним за обов’язковим особистим страхуванням. а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, що були особистою приватною власністю кожного з них.
При вирішенні питань про правовий режим страхових сум, одержаних за договором майнового страхування, треба виходити з правового режиму застрахованого майна. Якщо річ належала подружжю на праві спільної сумісної власності, страхове відшкодування, що підтягає виплаті при настанні страхового випадку, є об’єктом спільної сумісної власності подружжя з моменту його одержання будь-ким з них незалежно від того, на ім’я кого з подружжя оформлено договір страхування.
Суд може визнати особистою приватною власністю дружини, чоловіка майно, набуте нею, ним за час їхнього окремого проживання у зв’язку з фактичним припиненням шлюбних відносин.
Якщо у придбання майна вкладені крім спільних коштів і кошти, що належали одному з подружжя, то частка у цьому майні, відповідно до розміру внеску, є його особистою приватною власністю.

Яке майно є спільною сумісною власністю подружжя?

Правовим режимом майна подружжя є майно, набуде подружжям за час шлюбу, яке належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один із них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).
Вважається, що кожна річ, набута за спільні кошти за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. Якщо ж майно дружиною чи чоловіком набуто під час шлюбу, але на підставі договору дарування, або в порядку спадкування, або за кошти, які належали йому особисто, то таке майно належить кожному з них на праві роздільної приватної власності (ч. 1 ст. 57 СК України).
Об’єктом права спільної сумісної власності подружжя може бути будь-яке майно, за винятком виключеного з цивільного обороту. До такого майна належать: заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя; гроші, інше майно, в тому числі гонорар, виграш, які були одержані за договором, укладеним одним із подружжя в інтересах сім’ї; речі для професійних занять (музичні інструменти, оргтехніка, лікарське обладнання тощо), придбані за час шлюбу для одного з подружжя, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя (ст. 61 СК).

Провідний спеціаліст сектору державної реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи, правової освіти та систематизації законодавства Головного управління юстиції у Тернопільській області Д.А. Ткачук

загрузка...

Comments are closed.