Люди проти сучасної споруди в центрі Тернополя
Ініціативна група мешканців Тернополя» звернулася до міського голови Сергій Надала щодо доцільності будівництва нової споруди по вул. О.Кульчицької. Міський голова доручив управлінню архітектури міської ради вивчити дане питання.
Головний архітектор проекту по вул. Кульчицької Ігор Гордій у цій ситуації пояснив, що практика споруджувати будівлі з сучасною архітектурою уже роками застосовується у історичних центрах найвідоміших міст світу, серед яких Париж, Барселона, Прага та Берлін та додають містам туристичної привабливості.
«Є чітка позиція ЮНЕСКО, а також міжнародної і Національної спілки архітекторів України, – розповідає Ігор Гордій. – Ці організації виступають за будівництво в історичній забудові міст тільки об’єктів з сучасною архітектурою, яка повинна вписуватися в існуюче середовище не «стилізацією стилів фасаду», а об’ємно-планувальними і містобудівельними прийомами».
Також головний архітектор проекту додає, що у Віденському меморандумі ЮНЕСКО 2005 року говориться, що насправді повинно бути дуже чітке розмежування між справді старовинними спорудами, які треба всіляко берегти та підтримувати в нормальному стані, та новими спорудами, які мають відповідати зовнішньому образу і технологіям часу своєї побудови, а не прикидатися кам’яницями 16-го століття.
«Архітектор не повинен обманювати історію своєю творчістю, будівлі мають «розповідати» своїм образом наступним поколінням про стан розвитку суспільства, науки, технологій, культури, – додає Ігор Гордій. – Думаю, що в даному випадку мені вдалося вписати сучасний образ фасаду розважально-торгового комплексу в існуючу забудову по вул. О. Кульчицької за рахунок пластики, структури і ритму виступаючих елементів фасаду, які масштабні структурі фасадів навколишньої забудови».
Нагадаємо, тернополяни вимагали змінити проект новобудови на вулиці Кульчицької:
«Шановний Сергію Віталійовичу!
Громадськість Тернополя стривожена тотальною хаотичною забудовою центральної частини міста без врахування архітектурних стилів та навколишнього середовища.
Звертаємося до Вас як до мера Тернополя з проханням звернути увагу на новобудову , що споруджується на вул. О. Кульчицької, футуристичний стиль фасаду якої суперечить загальному ансамблю історичної вулиці (матеріал оздоблення фасаду – скло). Замовник та підрядник – ТОВ «Креатор-буд».
Колишній пасаж Адлера (теперішня О. Кульчицької ) – одна з небагатьох, яка збереглася з кам’яницями оригінальної архітектури, що ваблять очі своїм оздобленням. Це вцілілі перлини зодчества кінця XIX-початку XX століття, що пережили дві світові війни аж до нашого часу. Архітектура представляється високопрофесійними зразками забудови у стилях історизму, сецесії, модерну, функціоналізму, конструктивізму.
Тернопіль – місто західноєвропейської культури містобудування, яке на 80% було знищене війною. Тепер потрібно зберегти залишки. На даний час існує нагальна потреба збереження та оновлення фасадів, що покращить туристичну привабливість міста. Серед збереженої житлової забудови виділяються комплекси споруд поч. ХХ ст. на вулиці О. Кульчицької.
Перелік пам’яток архітектури та містобудування місцевого значення:
55. Житловий будинок, 1902 р., вул.О. Кульчицької, 1 ох.№ 276-М.
56. Житловий будинок, 1902 р., вул.О. Кульчицької, 3 ох.№ 277-М.
57. Житловий будинок, ХІХ-ХХ ст., вул. О. Кульчицької, 4 ох.№ 1992-М.
58. Житловий будинок, 1908 р., вул.О.Кульчицької, 5 ох.№ 278-М.
59. Житловий будинок, 1880 р., вул.О.Кульчицької, 7 ох.№ 279-М.
60. Житловий будинок, 1880 р., вул. О.Кульчицької, 9 ох.№ 280-М.
61. Житловий будинок, 1880 р., вул. О.Кульчицької, 11 ох.№ 281-М.
62. Житловий будинок, 1885 р., вул. О.Кульчицької, 13 ох.№ 282-М.
(Інформація з історико-архітектурного опорного плану м. Тернополя розробленого ДП «УКРЗАХІДПРОЕКТРЕСТАВРАЦІЯ» Замовник: Тернопільська міська рада)
Сподіваємося, що за Вашого сприяння буде переглянутий проект фасаду та зміниться його стилістика на відповідну навколишнім будівлям. До прикладу – торговий центр «Атріум» збудований на місці старого будинку не зіпсував центральну частину міста, а прикрасив його. Ви як мер міста та відповідні органи міської ради по питаннях архітектури, інспекція архбудконтролю та забудовник, несете відповідальність за збереження та збагачення історичного обличчя міста не спотворюючи його.
З повагою, ініціативна група мешканців Тернополя».
Коментарі вимкнені.