Профспілкові організації області готові до страйків

Профспілкові організації області та країни не виключають можливості проведення страйків уже в вересні цього року. Такі дії пов’язані з  заходами уряду, які, на думку профспілок, обмежують соціальні свободи громадян. Організації вже зверталися до Кабінету Міністрів з вимогою провести індексацію заробітної плати, знизити ціни на енергоносії та ліквідувати заборгованість. Наразі діалог між сторонами не складається, тому профспілкові активісти готуються до більш радикальних дій.

Втягнулися у трудовий спір

Дії уряду, пов’язані з ростом тарифів, збільшенням розміру інфляції та змінами у пенсійному законодавстві, викликали обурення у Федерації профспілок України. Мовляв, такі заходи є дуже жорсткими по відношенню до населення і до того ж соціально невиправданими. Спершу профспілки намагались розібратися з урядом, так би мовити, «по-доброму». Писали листи, звернення, виходили на діалог. Та розмова між сторонами не клеїлась. Відтак профспілки змушені були вступити у юридичну площину вирішення проблеми і перейти від прохань до вимог. Перша пов’язана з ліквідацією заборгованості по заробітній платі, яка останнім часом суттєво зросла і становить майже 2 млрд. грн. У значній мірі вона зростає на підприємствах комунальної та державної форм власності. Друга вимога – створення нових робочих місць. Мова йде про розвиток виробничого сектору економіки, який здатен створювати робочі місця і наповнювати бюджет. Третя вимога стосується перегляду соціальних стандартів та гарантій. У першу чергу – мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму. Причому перегляд пропонують здійснювати тричі до кінця року – 1 липня, 1 жовтня та 1 грудня. Натомість Кабінет Міністрів планує розглянути це питання лише 1 грудня. Також профспілки вимагають здійснити індексацію заробітної плати.

Пакет вимог профспілки направили на адресу Кабінету Міністрів. Той в особі Міністерства соціальної політики обійшовся звичайними відписками. У зв’язку з тим, що вимог федерації профспілок не виконано, останні стали ініціаторами переходу в стадію колективного трудового спору на національному рівні. Служба посередництва та примирення зареєструвала цей спір. Розпочала роботу примирна комісія, але це не дало жодного результату. Сторони залишилися на своїх позиціях. Другий етап спору – трудовий арбітраж.

– Суть трудового арбітражу полягає в наступному: якщо сторони конфлікту перед початком роботи трудового арбітражу домовляються, що вони виконують його рішення, це було б гарантією його виконання. Але КМ відмовляється підписувати таку угоду. Попри це трудовий арбітраж працює. Я маю сумніви, що він приведе до компромісного рішення. Швидше за все, після того, як пройдуть усі календарні

терміни вирішення спору, не буде жодних результатів. І тоді профспілки матимуть право вдаватися до страйку, – розповідає голова обласної ради профспілок Андрій Присяжний.

Трудовий арбітраж може працювати максимум 20 календарних днів. Але наразі строки розгляду примирних процедур затягуються. Жодних прогнозів спеціалісти не роблять. Попередній трудовий спір Федерації профспілок України з Кабінетом Міністрів тривав два роки, хоча мав тривати всього 45 днів. Після закінчення визначеного терміну сторони розходяться і кожна з них має право діяти власними методами.

– Ми розуміємо, що зараз пора відпусток як в урядовців, так і в членів профспілок, тому плануємо очікувати до вересня. Оскільки уряд формується Верховною Радою, то ми звертались і до парламентарів з пропозиціями прийняти ряд рішень, аби пом’якшити негативний вплив дій уряду. Відбулися консультації з багатьма фракціями коаліції. Скажімо, з «Блоком Петра Порошенка» підписано меморандум. Також отримали підтримку ВО «Батьківщина». Поділяє нашу позицію «Самопоміч». Проте немає жодного порозуміння з «Народним фронтом». Це та частина коаліції, яка вважає, що наші вимоги є популістськими. Припускаю, що вони своєю позицією шантажують усю коаліцію, – каже Андрій Присяжний.

Чекають до виборів

Після спілкування профспілкової сторони з головою Верховної Ради вдалося у порядок денний останньої сесії внести кілька проектів законів, які профспілки називають народними. Вони стосуються індексації заробітної плати, зниження ціни на газ, скасування законів, які обмежують виплату пенсій працюючим пенсіонерам. 2 липня ці закони мали внести у сесійну залу. У цей день профспілкові активісти на підтримку цих дій прийшли під Верховну Раду. Втім їх поінформували, що розгляд питань перенесли.

– Як повідомили нам народні депутати, на казначейських рахунках Міністерства фінансів зосереджено 67 млрд. грн. Цих коштів цілком вистачає для проведення індексації заробітної плати. За нашими підрахунками, для цього потрібно близько 19 млрд. грн. Наразі ці кошти консервуються у казначействі. І частина депутатів вважає, що такі дії можуть бути вчинені у жовтні – напередодні виборів до органів місцевого самоврядування. Таким чином політичні сили планують отримати прихильність електорату, – зазначає Андрій Присяжний.

Попри це парламент прийняв закон про валютних позичальників. Голова обласної ради профспілок зазначає, що цей закон стосується близько 60 тис. населення. У той час від соціальної несправедливості страждає близько 8 млн. працюючих громадян.

– У квітні 2015 року запроваджено нові тарифи на газ та електроенергію. Тоді державне підприємство «Укргазвидобування» звітувало, що воно в рік видобуває 14 млрд. м3 газу і віддає його в газотранспортну мережу за ціною 1300 грн. за 1000 м3, тобто по 1,3 грн. за 1 м3. Звичайно, що транспортування та інші процеси тягнуть за собою ряд витрат. Утім ціна може збільшитись максимум до 2,5-3 грн. за м3, але аж ніяк не до 7,18 грн. Аналогічна ситуація з електроенергією. 50% від необхідної кількості виробляють атомні електростанції України, які віддають її в мережу за ціною 0,29 грн./кВт. Розуміємо, що внаслідок транспортування ціна може збільшитись до 0,35-0,40 грн./кВт. А уряд затвердив ціну на рівні 0,64 грн./кВт для фізичних осіб, та понад 1,7 грн/кВт для юридичних. Мотивуючи, що юридичні особи відшкодовують занижений тариф для населення, – зазначає пан Присяжний.

За підрахунками профспілок, на індексацію заробітної плати потрібно близько 19 млдр. грн. При цьому, враховуючи податок на доходи фізичних осіб, який становить 15% від доходу, близько 3 млдр. грн. знову повернеться у бюджет. Виходить, загальна сума витрат становить 16 млрд. грн.

– Рівень інфляції в Україні занижений. Дані статистики не відповідають дійсності. Як правило, інфляція рівняється до девальвації національної валюти. Прожитковий мінімум визначено на рівні мінімальної заробітної плати для працездатної особи і становить 1218 грн. Та навіть Міністерство соціальної політики кожного місяця проводить розрахунки і наводить цифри 1800 грн. та 2200 грн. Ось така невідповідність фактичної величини прожиткового мінімуму та законодавчо встановленої, – каже Андрій Присяжний.

Профспілки наголошують, що розуміють труднощі, які виникли у зв’язку з військовими діями на Сході України. Але не розуміють, чому під виглядом економічних реформ у країні ростуть тарифи на енергоносії та обмежуються соціальні гарантії населення. Наповнити бюджет вони пропонують не за рахунок простих громадян, а внаслідок скорочення тіньового сектору, конфіскації майна, набутого незаконним шляхом, тощо.

Джерело: “Номер один”

Коментарі вимкнені.