Жодного дня без громади — про Тернопільщину

Вчора вчергове, – третій день поспіль, – голова Тернопільської ОДА Степан Барна підписав розпорядження про надання висновків щодо створення Копичинецької об’єднананої територіальної громади відповідно до Конституції України та законодавства. До складу громади увійдуть, Гадинківська, Майданівська, Оришківська, Сухоставська, Тудорівська та Яблунівська сільські ради.

“Децентралізація, яку ми започаткували в Тернопільській області, в багатьох обставинах відбувалася і відбувається всупереч популізму та бажанню нав’язати думки що ми йдемо хибним шляхом. Ми суттєво переорієнтували і можливості громад, і збільшили власні доходи. Бо сьогодні саме громади, як ніхто інший, зацікавлені у тому, щоб відбувся процес легалізації землі, робочої сили, відбувся процес детінізації продажу підакцизних товарів. Адже це основні джерела надходжень до місцевих бюджетів”, – зазначив голова ОДА під час спілкування з представниками майбутньої Копичинецької громади.

Латинський афоризм “Nulla dies sine linea” перекладається як “Жодного дня без рядка”. Якщо перефразувати його на сьогодення, то для Тернопільщини він звучав би, як “Жодного дня без громади”. Є усі підстави сподіватися, що цей порядок не буде порушено й завтра. А отже, завтра буде підписано ще одне розпорядження – про надання висновків ще одній об’єднаній територіальній громаді – Підгороднянській.

З усіх громад, які будуть створені в області цього року, здається жодна не пережила стільки драматичних поворотів та інтриг, як Копичинецька. Процес створення цієї громади почався ще в 2016 році. Переповнена зала міського будинку культури в один голос схвалила створення об’єднаної територіальної громади з центром у місті Копичинці. Але з незрозумілих причин процес об’єднання загальмувався на наступних два роки.

У січні цього року почався новий етап створення громади. Як і два роки тому ініціатором виступила Копичинецька міська рада на чолі з її головою Павло Лосик. Величезну роботу безпосередньо на місцях було проведено активістами реформи – Оришківським, Яблунівським та Сухоставським сільськими головами Ярослав Мацієвський, Андрій Фик і Михайлом Олійником та іншими головами суміжних сільських рад. Величезну роботу було виконано громадськими організаціями, зокрема, “Відродимо Гадинківці” на чолі з Андрій Патола.

Протягом кількох місяців в усіх сільських радах було проведено інформаційно-консультативні зустрічі з мешканцями сіл, а також громадські слухання за участі, як Копичинецька міська рада, так і Тернопільський Центр розвитку місцевого самоврядування. Дискусії були гарячими і непростими. Здавалося, що велелюдні зали в 120-250 осіб усе ж сприйняли процес об’єднання, як шлях до створення нової системи організації влади і зміни мислення.

Паралельно Тернопільський Центр розвитку місцевого самоврядування, який створено за сприяння програми Європейського Союзу ULEAD з Європою / ULEAD with Europe та Мінрегіон, було організовано і проведено кілька навчально-пізнавальних поїздок по об’єднаних територіальних громадах Тернопільщини і в інші області. У цих турах взяли участь, як сільські голови так і депутати різних рівнів. Але, як це буває, об’єднання не відбувалося. Каменем спотикання стала Яблунівська сільська рада, яка своєю територією перекривала шлях до об’єднання іншим сільським радах. Треба віддати належне Яблунівському сільському голові Андрій Фик, який усе ж переконав своїх односельців у позитивному прийнятті рішення. Врешті, саме яблунівці прийняли рішення, яке уможливило створення Копичинецької ОТГ.

“Тернопільський Центр розвитку місцевого самоврядування вітає Копичинецьку громаду з першою перемогою. Їм вдалося перемогти себе. Це найважча і найважливіша перемога. Копичинецька ОТГ, маючи розвинуту логістику, високий інтелектуальних рівень населення, брендову впізнаваємість має усі підстави стати однією з найуспішніших об’єднаних громад Тернопільщини. Навіть не чекаючи виборів, ми починаємо працювати з громадою над забезпеченням їхньої спроможності. Уже завтра їхні представники візьмуть участь у нашому семінарі на тему “Зміцнення потенціалу органів місцевого самоврядування з питань управління фінансами”. Наша співпраця продовжується. На цей раз на принципово іншому рівні, – сказав директор Тернопільського ЦРМС Victor Lytvynchuk.

Коментарі вимкнені.