У неділю – Перша Пречиста, у понеділок – Горіхового Спаса

28 серпня греко-католики та православні відзначають одне з найбільших дванадцяти свят у році – Успіння Пресвятої Богородиці. Слово «успіння» означає перехід від земного життя до небесного. Народна назва свята – Перша Пречиста.

Коли Пресвята Богородиця вкотре прийшла на Голгофу, їй з’явився Архангел Гавриїл і сповістив про скорий перехід із земного життя до небесного. За звісткою архангела, успіння Богородиці мало статися о третій годині. Святі апостоли запалили свічки і оточили урочисто прикрашену постіль, на якій лежала Мати Божа. Зненацька засяяло Божественне світло, і до людей зійшов Ісус Христос у супроводі янголів, архангелів та праведних душ. Побачивши сина, Мати Божа зраділа і без жодних тілесних страждань віддала йому свою душу… У Гефсиманії християни попрощалися з тілом та внесли його в домовині у поховальну печеру. Вхід закрили великим каменем. А через три дні, коли апостоли прийшли до печери, тіла не знайшли, лише поховальні покривала. Це був доказ того, що Божа Мати справді вознеслася на небо.

 

У народі кажуть: яка перша Пречиста – така й осінь; як на Пречисту йде дощ, то осінь буде погана, дощова, сльотлива і холодна. І навпаки: як не буде дощу, то тепла, сухувата, без болота. Якщо погода на молоде бабине літо (з 28 серпня по 11 вересня) буде гарна, то старе бабине літо (з 13 по 21 вересня) буде негожим.

 

Наступного дня – 29 серпня – Горіхового Спаса. Інші назви цього свята: Хлібний Спас, Дожинки, «Спас на полотні». Саме у цей час закінчується збирання врожаю, звідти й походить назва Хлібний Спас. Також до цього часу достигають горіхи, й свято отримало назву Горіховий Спас. Офіційна церковна назва – Перенесення Нерукотворного образу Господнього.

 

На Горіхового Спаса закінчується Успенський піст. Успенський піст вважався на Русі найприємнішим, легким завдяки великій кількості достиглих фруктів і овочів. У народі навіть склалася приказка: «Петрівка – голодування, Спасівка – лакомка».

 

На Горіхового Спаса у багатьох містах колись влаштовували ярмарки. Вважалося, що то

 

Коментарі вимкнені.