Рак: товстої і прямої кишки
У вивченні раку кишечника ключове значення має розуміння анатомічної будови та особливостей функціонування цього органу. Кишківник – частина травної системи, він складається з декількох частин, кожна з яких відіграє важливу роль у забезпеченні правильної роботи нашого організму. У зв’язку з цим знання про складові кишківника, їхні функції та можливі патологічні зміни стають невід’ємною частиною виявлення та лікування раку в цій ділянці організму.
Кишечник складається з тонкої та товстої кишки. Товста і пряма кишка є частинами товстого кишечника. Товста кишка – це U-подібна трубка з м’язів, яка розташована під шлунком. Пряма кишка являє собою коротшу трубку, з’єднану з товстою кишкою. Загальна довжина товстої і прямої кишки становить близько 2 метрів. Вони оточені іншими органами, включно з селезінкою, печінкою, підшлунковою залозою, сечовим міхуром і репродуктивними органами.
Функції товстої та прямої кишки:
- Поглинати воду і деякі поживні речовини з того, що ми їмо і п’ємо.
- Формувати та зберігати кал.
- Виводити відходи з організму.
Частково розщеплена або переварена їжа переміщується з тонкої кишки в товсту. Відділи товстої кишки напружуються і розслабляються, щоб їжа пройшла через товсту і пряму кишку. Цей рух називається перистальтикою.
У товстій кишці бактерії розщеплюють їжу на дрібніші шматочки. Внутрішній шар слизової оболонки (званий епітелієм) поглинає або всотує воду і деякі поживні речовини. Рідкі відходи, що залишилися в товстій кишці, перетворюються на напівтверді випорожнення.
Слизова оболонка також виробляє слиз, який допомагає випорожненням легко проходити через товсту і пряму кишку. По мірі просування калу по товстій кишці з нього всмоктується більше води, і він стає твердішими.
Випорожнення залишають товсту кишку і потрапляють у пряму кишку. Пряма кишка є місцем їх зберігання. Коли пряма кишка наповнена, вона виштовхує кал з організму через задній прохід.
Фактори ризику для розвитку раку товстого і прямого кишечника включають:
- Вік. Ризик зростає зі збільшенням віку, особливо після 50 років.
- Сімейна історія. Наявність випадків раку товстої і прямої кишки у родичів першого ступеня (батьків, братів, сестер).
- Спадкові синдроми. Наявність деяких генетичних порушень, таких як сімейний аденоматозний поліпоз і спадковий неколітіаз.
- Расова приналежність. Афроамериканці мають вищий ризик розвитку раку товстого і прямого кишківника порівняно з представниками інших рас.
- Харчування. Незбалансоване харчування, багате на жири та з низьким вмістом клітковини, може збільшити ризик розвитку раку товстої кишки.
- Ожиріння і нестача фізичної активності. Зайва вага і нестача фізичної активності також пов’язані з підвищеним ризиком захворювання на рак.
- Куріння і вживання алкоголю. Вживання тютюну і алкоголю може збільшити ризик розвитку різних онкологічних захворювань.
- Запальні захворювання кишечника. Люди, які страждають на запальні захворювання кишечника, такі як хвороба Крона або виразковий коліт, мають підвищений ризик розвитку раку товстої та прямої кишки.
- Поліпи. Наявність поліпів у товстій кишці може бути фактором ризику для розвитку пухлини.
Лікування раку у відділах травної системи часто пов’язане з хірургічним втручанням і видаленням частини ураженого органу. Що в майбутньому може створити труднощі з перетравленням їжі та виведенням калу з організму. Щоб уникнути цього, вам необхідно приділяти увагу поведінці вашого організму і звертатися до лікаря за появи підозрілих симптомів. Пройти всі необхідні дослідження і отримати висновок про ваші персональні онкогенні ризики ви можете в Лікарні ізраїльської онкології LISOD у Києві.
Коментарі вимкнені.