Головного міліціонера Тернополія найбільше вражають матері, котрі викидають своїх немовлят

Кожного тернополянина чи гостя міста, які потерпіли від різного роду злочинів, головний міліціонер Тернополя закликає негайно звертатися у правоохоронні органи. Серед його пріоритетів — безцінний досвід і трудова дисципліна. А ще забезпечення громадського порядку й усування можливих недоліків у роботі своїх підлеглих.

На запитання, які сьогодні цікавлять багатьох жителів обласного центру, в інтерв’ю для «Погляду» відповів начальник міського відділу внутрішніх справ Андрій Матрифайло.

Робота у міліції — ваше внутрішнє покликання?

 

 —   Так, я ще з дитинства мріяв стати міліціонером. І моя служба у правоохоронних органах розпочалася у 1993 році з рядового міліціонера державної служби охорони (ДСО). На той час в обласному центрі працювали промислові гіганти — «Комбайновий», Бавовняний комбінат, «Ватра» — тож ДСО забезпечувала охорону цих об’єктів. Потім поступово дослужився й до керівних посад. І станом на сьогоднішній день працюю начальником міської міліції.    

Як щодо криміногенної ситуації у нашому місті на даний час. Які труднощі у повсякденній роботі найбільше не дають спокою?

 

  

—   Якщо порівнювати Тернопіль з іншими обласними центрами, то рівень злочинності у нас як такої набагато нижчий. І пояснюю я це тим, що наші люди, у переважній більшості — віруючі, високоморальні та законослухняні.

Хоча й доводиться, звичайно, виїжджати на різні кримінальні події — грабунки, пожежі, угони автотранспорту. Трапляються й крадіжки (державного та приватного майна громадян), хуліганства і порушення громадського порядку. Та все ж у порівняні з минулим роком на даний момент їх поменшало.

До слова, транспорт, залишений під будинками без нагляду, особливо у вечірній час стає потенційним «джерелом наживи». Тобто, взломавши дверцята чи розбивши скло, зловмисники викрадають з салону магнітофони, барсетки та інші цінні речі, які залишають там власники автівок. Щоб цьому протидіяти, ми намагаємось розставити якомога більше нарядів патрулів, особливо поблизу розважальних закладів. Я хочу наголосити: громадяни, які стали жертвами злочинів, у жодному випадку не повинні зволікати, а відразу ж повідомляти про це у міліцію. Тоді імовірність того, що злочин буде розкритий значно швидше і правоохоронці можуть оперативно спрацювати по «гарячих слідах».

У процентному відношенні розкриття злочинів по закінчених   кримінальних справах становить 60%. А точніше, розкриваються дві з трьох справ.

 

Чи надходять від пересічних громадян скарги на дії правоохоронців?

 —   Як у роботі будь-якої організації чи державної установи, є, звичайно, певні зауваження до окремих працівників. Відтак подібне може мати місце й у міському відділі внутрішніх справ. У залежності від ситуації  вживаються відповідні заходи — від міри дисциплінарного впливу й аж до звільнення. Однак якщо у роботі моїх підлеглих і є порушення, то не суттєві.

Так, є окремі моменти в службі патрульного міліціонера чи дільничного інспектора (я маю на увазі працівників міліції громадської безпеки, тобто тих, які завжди на виду). Можуть надходити скарги на, що з їхнього боку не було миттєвої реакції або своєчасної допомоги, хоча вона й була надана, але, можливо, пізніше. Або ж на прийомі громадян правоохоронець міг поводити себе не зовсім тактовно.

 

Щодня вам доводиться виїжджати на різні події. Що найбільше вражає серед побаченого?

 —   Найбільше вражає те, коли матері викидають новонароджених дітей на смітник. Останній такий випадок, нагадаю, трапився на вулиці Живова, коли у сміттєвому контейнері знайшли немовля. За результатами судово-медичної експертизи, дитина народилася вже мертвою. Складу злочину у даному випадку немає, тож і кримінальна справа не порушувалася. Тут береться до уваги лише моральний аспект. В будь-якому випадку, викидати тіло новонародженої дитини, наче якийсь непотріб — зовсім не по-людськи…

 

 

Підліткова злочинність. Вона зростає і в обласному центрі також?

 —   Ця проблема назріла не лише у Тернополі, а й у інших містах України, вона — загальноукраїнська. У Тернополі спостерігається ріст злочинів серед неповнолітніх на 7,5%. Загалом це знову ж таки ще одна болюча проблема всього Західного регіону, коли батьки перебувать за кордоном на заробітках, а діти залишилися без нагляду.

Переважно неповнолітні скоюють дрібні крадіжки — «полюють» на мобільні телефони тощо. Ми проводимо відповідні профілактичні заходи, відпрацьовуємо навчальні заклади, звертаємо увагу, передусім, на те, щоб належний контроль був як зі сторони батьків так і з боку викладацького колективу як шкільних, так і вищих навчальних закладів.

 

Протидія насильства у сімї. Як правоохоронці можуть допомогти вирішити  сімейний конфлікт?

 

—   Щодня у чергову частину надходить по 50-80 звернень. І з них кожне п’яте-шосте — стосовно насилля у сім’ї. В поодиноких випадках, трапляється, що й чоловік може поскаржитися на дружину. Та й переслідування колишнього чоловіка або співмешканця також розцінюється, як вчинення насильства.

Звичайно, ми реагуємо миттєво: проводимо відповідні профілактичні бесіди, виносимо офіційне застереження, складаємо адміністративний протокол. Потім отримані дані направляємо на судовий розгляд. Відтак суд приймає рішення: адмінарешт або штраф, розмір якого становить від трьох до п’яти неоподаткованих мінімумів. І той самий чоловік, який побив жінку, мусить виносити з дому гроші, щоб оплатити його. А може бути й таке, що цей клопіт лягає на плечі потерпілої жінки.

П’яні на вулицях Тернополя не лише нарушують громадський спокій, а й в окремих випадках можуть наражати оточуючих на небезпеку. За відсутності витверезників куди зараз потрапляють такі особи?

 

—   Це питання досить проблематичне, адже коли існували спеціалізовані заклади, воно вирішувалось саме по собі. Раніше людей, які перебували у стані алкогольного сп’яніння доправляли у медвитверезник, звідки потім його забирали родичі. Витверезники ліквідували ще років 12  тому, ймовірно, через нестачу коштів. Ця проблема повинна вирішуватися спільно з міською владою. У нас є спецприймальник, але вони призначені для адмінарештовних.

Сьогодні наряди патрульної служби, заступаючи на охорону громадського порядку, доволі часто виявлять на вулицях нетверезих осіб, яких потім  доправляються у міські лікарні. Якщо в день — у будь-який найближчий медичний заклад. А якщо у вечірній час або вночі, то, відповідно, є для цього чергові лікарні. В окремих випадках «швидка» може сама забирати п’яного з вулиці, а потім повідомити про нього нам.

Ми встановлюємо особу, викликаємо родичів, батьків, якщо немає — близьких, знайомих, які б могли повідомити чи підтвердити де він живе. До речі, розпивання спиртних напоїв у громадських місцях інкриміновані статтею 178 Адміністративного кодексу і за це передбачено штраф від одного до трьох неоподаткованих мінімумів.

 

Тотальне скорочення кадрів. Чи зачепить воно й тернопільський міськвідділ міліції?

 

—   Скільки саме буде скорочено правоохоронців, зараз я не готовий сказати. Але знаю, що воно буде — починаючи від простого рядового й закінчуючи керівним складом. Станом на сьогоднішній день у тернопільському міському відділі міліції працює 499 осіб. Це повністю всі служби, разом із обслуговуючим персоналом. Хоча я ціную не кількість, а якість. У зв’язку із пенсійними реформами дуже багато досвідчених працівників середньої ланки пішли на пенсію. І зараз особовий склад міського відділу міліції — суттєво омолоджений. Молодих правоохоронців, середній вік яких становить 22-23 роки, потрібно ще багато вчити. Того, що стосується діяльності правоохоронних органів, самої структури.

 

Вже не за горами ваше професійне свято. Як плануєте відсвяткувати його?

 

У першу чергу вшановую загиблих працівників міліції. А ще обов’язково вітаю наших ветеранів. Вони часто заходять до нас, діляться думками, своїми враженнями, можуть щось підказати, хоч і працювали вони ще за радянських часів. Беззаперечно, у нас є в кого повчитися.

На урочистій частині вітаємо та нагороджуємо кращих працівників міліції. А загалом у Новорічні та Різдвяні свята більша частина особового складу міської міліції буде переведена на посилений варіант несення служби.

 

 Довідка

Начальник Тернопільського міського відділу внутрішніх справ УМВС в   області Андрій Васильович Матрифайло народився 1967 року в селі Котузів   Теребовлянського району. Навчався у Тернопільській академії народного господарства та  Львівському національному університеті . За освітою – економіст та юрист.
Працював на посадах заступника начальника ВДАІ, заступника начальника – начальника міліції громадської безпеки Тернопільського міського відділу, заступника начальника спеціального підрозділу судової міліції «Грифон» та заступника начальника інспекції особового складу управління кадрового забезпечення. До нового призначення очолював управління громадської безпеки УМВС в області. Одружений, виховує двох дітей.

Марія Нестерук, Погляд

 

Коментарі вимкнені.