Сьогодні День Нашої Бандерівської Конституції, укладеної Пилипом Орликом. Першої в світі Конституції
Гарний ниньки день, друзі. Взагалі-то, він мав би стати Днем Конституції. Бо саме сьогодні в м. Бендери Гетьманом України( у вигнанні) Пилипом Орликом були укладені положення першої української Конституції.
Пилип Орлик народився 11 жовтня 1672 року в м. Косут Ошмянського повіту на Віленщині (тепер територія Білорусі) і помер в Яссах ( тепер територія Румунії) 26 травня 1742 року. Він був старшиною Війська Запорізького, генеральним писарем, ГетьманомУкраїни (у вигнанні), дипломатом, і найближчим помічником Гетьмана І. Мазепи.
Пилип Орлик навчався у єзуїтському колегіумі у Вільно (Вільнюс), а до 1694 року – в Києво-Могилянській колегії. В 1699 році він став старшим військовим канцеляристом і регентом справами Генеральної військової канцелярії Війська Запорізького, а з 1706 року — генеральним писарем. Займаючи цю посаду і будучи найближчим помічником Мазепи, він сприяв секретній переписці Мазепи з поляками і шведами і допомагав Мазепі формувати антиросійську коаліцію.
Після поразки у битві під Полтавою в 1709 році, Пилип Орлик разом з Гетьманом Іваном Мазепою та королем шведським Карлом ХІІ опинилися в Бендерах (сучасна Молдова). Мазeпа незадовго помер, а Пилип Орлик був обраний гетьманом України (у вигнанні). Обрання відбулося в присутності запорожців, генеральної старшини, козацтва а також турецького султана і шведського короля.
Перебуваючи у Бендерах, Орлик складає “Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорізького” і укладає зі старшиною та запорожцями угоду – документ, який пізніше дістав назву Конституція Пилипа Орлика. Ця, так звана Бендерська конституція, вважається першою українською Конституцією, а також однією із перших конституцій у Європі.
Конституція Пилипа Орлика є першою в світі Конституцією, котра встановлює поділ державної влади на законодавчу, виконавчу і судову. Документ складається з преамбули і шістнадцяти розділів. Згідно з конституцією законодавча влада надається Генеральній Раді, що виконує роль парламенту. Генеральній Раді належало працювати сесійно тричі на рік. Найвищу виконавчу владу мали Гетьман разом із Радою генеральної старшини, а всі юридичні справи мали б бути у юрисдикції Генерального суду. Отже, українська конституція 1710 року передувала конституціям Сполучених Штатів Америки, Франції і Польщі і відображала прогресивні наміри козацької еліти. Дуже демократичні, до-речі.
Доцільно відмітити, що Пилип Орлик довший час проживав у Швеції. З 1716 по 1719 – в Крістіанштаді, а 1719 по 1720 – в Стокгольмі. Цього року в Шведському національному архіві в Стокгольмі, а також в Україні, Канаді та інших країнах будуть проводитися відзначення, присвячені 300 річчю Бендерської конституції – першої і найбільш прогресивної конституції того часу, а також визначного вкладу Пилипа Орлика, гетьмана України в історію всієї Європи.
Так що, друзі, символічний сьогодні у нас день. По-перше : то день нашої бандерівської ( бо там ще треба, певно, в правописі розібратися – то ж Молдова, а вони люблять наші слова крутити) Конституції. Подруге : наш Конституційний Суд, котрому ми “вдячні” за довголітнє похерення нашої Конституції шляхом маніпуляцій і змови з вищими посадовими особами держави, котрий призвів до необмеженої влади диктатора Януковича і того суспільного процесу, котрий ми оце переживаємо, сьогодні засідає знову і має прийняти рішення щодо Закону про люстрацію. Так от є надія, що цей так званий Конституційний Суд, нарешті, підпише сьогодні собі смертний вирок. Бо, коли вищий судовий орган держави займається дискредитацією себе, ігноруванням думки притомного народу і сам порушує Конституцію, то він має піти в небуття.
Адже, погодьтеся – нонсенс, коли Конституційний Суд приймає рішення, котрі суперечать Конституції.
Пилип Орлик, як відповідальний політик і Гетьман, розуміючи московську загрозу,активно формував протимосковську коаліцію, і, як державний діяч, котрий дивиться в майбутнє, свідомо формулював чіткі положення Конституції, котра б гарантувала і чітку прозорість влади, і права народу.
Наша перша Конституція стала основою для аналогічних засадничих документів США, Канади і країн Європи, де вони досі є основними законами держав. І ми впевнено можемо говорити, що в цих країнах перемогла демократія.
В нас же, щоб згадати,хто такий Пилип Орлик більшість населення( бо то не народ, а щось таке собі) буде довго чухати потилицю і згадувати спочатку вчителя історії, а потім, про що той вчитель говорив. Це тому, що в нас перемогла московщина, проти котрої боровся Пилип Орлик і у війську Івана Мазепи і потім у вигнанні. У нас московські попи досі читають анафему Мазепі. Раніше, хоча б не гребували купюрами з його портретом , а тепер то для московського попа – вже дуже дрібний номінал. А що ви хотіли? Треба було нашим предкам активніше підтримувати Мазепу. Бо московщина завжди дорого обходилася Україні.
Якби тоді, під Полтавою,вдалося об`єднаному шведсько-українському війську розбити війська Петра І, наша Україна уникла б численних трагедій і втрат в подальшій історії. Але частина козаків тоді продалася ПетруІ і битва закінчилась так, як вона закінчилась. А її наслідки ми пожинаємо досі.
І досі частина українців наївно думає ще, що Росія – то не руїна, кров і злидні, навіть, коли власними очима спостерігає і руїну, і кров, і переживає злидні. Свідомість кріпака не передбачає самостійного мислення.
Чим активно користуються вороги.
Але, не будемо про сумне.
Сьогодні – День Нашої (бендерської) Бандерівської Конституції, укладеної Пилипом Орликом. Першої в світі Конституції.
Ворога ми подолаємо, хто б там що не говорив. Бо : якщо з нами Бог – то тому, хто проти нас…Хто йому, Х@йлу, винен?
Дзвінка Торохтушко
Коментарі вимкнені.