У Бережанах погасили конверти, присвячені Шашкевичу

В рамках відзначення 200-річчя з дня народження Маркіяна Шашкевича, 6 листопада у Бережанах відбулося спецпогашення одразу двох конвертів, присвячених ювілею: художнього маркованого конверта «Укрпошти» та клубного пам’ятного конверта «Маркіян Шашкевич – учень Бережанської гімназії», видання якого здійснено за підтримки голови політичної партії «Українська платформа» в Тернопільській області Руслана Кулика.

Цей конверт став уже третім філателістичним випуском у нашому місті в цьому році. До цього видавались поштові картки «Пішки на гору Маркіяна» та «Вершини нашої звитяги».

Під час офіційної частини Руслан Кулик зауважив: «Як бережанець, я не міг залишатись осторонь відзначення 200-річчя Маркіяна Шашкевича, який навчався в моєму рідному місті. Тому я і вирішив підтримати ініціативу музеїв, філателістів і колекціонерів, бо не так часто в Бережанах відбуваються такі неординарні події, які залишають слід в новітній історії міста».

Та не тільки цим запам’ятаються бережанцям урочистості з нагоди відзначення 200-річчя з дня народження Маркіяна Шашкевича. Приємною несподіванкою стала передача громаді міста пам’ятної дошки «100-ліття «Русалки Дністрової» М.Шашкевичеві», яку вручив міському голові Руслан Кулик. Історія цієї знахідки не може залишити байдужим.

Як повідомив усім присутнім краєзнавець та колекціонер Степан Пахолок, «на початку 1938 року у Львові була створена фірма «Мемор», що мала за  мету  будувати пам’ятники та пам’ятні таблиці для масового поширення культу визначних осіб. У далекому 1938 році протягом кількох місяців розповсюджувалися пам’ятні металеві таблиці «Поляглим за волю» і «100-ліття «Русалки Дністрової» М.Шашкевичеві». До сьогодні було відомо про 4 такі таблиці. Один примірник цинкової таблиці  зберігається у Львівському історичному музеї, а другий  у Львівській галереї мистецтв.  Третя виявлена бронзова таблиця з позолотою була встановлена у церкві св. Юра у Львові у 1938 році. Ймовірно, що   після  сумнозвісного псевдо собору  у 1946 р., таблиця була демонтована з метою запобіганню її знищення і таємно зберігалась  на горищі церкви, а потім була  перенесена до приватного помешкання священика, що служив у церкві св. Юра. Зараз таблиця зберігається в родині священика і, ймовірно, буде повторно встановлена на стіні церкви св. Юра».

Четверта виявлена бронзова таблиця зберігається всередині церкви Воскресіння Христового села Бишки на Тернопільщині.

6 листопада завдяки зусиллям Р.Кулика віднайдена п’ята пам’ятна таблиця знайшла своє місце у Бережанах.

Цитуючи слова Митрополита Андрея Шептицького, Руслан Кулик наголосив на величі та сили слова о. Маркіяна: «Подібно до рибалок, які стали Христовими апостолами і словом своїм струснули цілий світ, Шашкевич став апостолом нашого національного пробудження і струснув свідомістю мільйонів русинів-українців».

«Дивлячись на постать цього славного сина України в наш, досить важкий час, коли простежується велика прірва між народом та його правителями, коли так мало є людей, які справді дбають про майбутнє українців, хочеться, щоб настали ті часи, коли при владі від низу до верху будуть люди Шашкевичевої самопосвяти – ті, що вміють і можуть так жертовно любити свій народ, страждати за нього, боротися за його кращу долю і вірити у світлу днину. Тоді –  майбутнє за нами», – підкреслив Руслан Кулик.

Коментарі вимкнені.