Царичанська громада – приваблива родзинка Дніпропетровщини
14 червня 2024 року журналісти з семи областей України відвідали Царичанську громаду Дніпропетровської області в рамках престуру, організованого Українським кризовим медіа-центром за підтримки Програма DOBRE «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність».
- Царичанська громада – це громада з своїми традиціями та великими амбіціями» – такою ми її бачимо в майбутньому і саме таким є завдання об’єднаної територіальної громади. Ми об’єднали не лише території, а передусім зусилля задля створення належних умов життя для людей, надання якісних адміністративних, освітніх, медичних та інших послуг нашим жителям. Постійно рухаємось в напрямку змін та розбудови громади, її старостинських округів. Ми завжди відкриті до конструктивної співпраці, діалогу, залучення інвестицій, завдяки чому за останні маємо чималі здобутки, – розповів журналістам селищний голова Геннадій Сумський.
За його словами, з програмою «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)» громада працює вже сім років. Завдяки донорній підтримці Царичанська громада реалізувала більше 10 проєктів і всі вони про покращення сфери послуг, про згуртованість та розвиток.
Зокрема, одним з ключових проєктів стало створення сучасної клініко-діагностичної лабораторії на базі Царичанської центральної лікарні. У рамках міжмуніципального співробітництва було закуплено нове медичне обладнання та комп’ютерну техніку. Загальна вартість проєкту склала майже 1,5 мільйона гривень, з яких 710,744 тис. грн надала програма DOBRE.
Ще один амбітний проєкт – створення Ділового та культурного центру громади. Він об’єднав чотири функціональні зони: “Молодь”, “Історія”, “Знання” та “Бізнес”. Так бібліотека перетворилася на центр, де нині можна не лише почитати книги, а й взяти участь у тренінгах, пограти в настільні ігри, подивитися фільми, дізнатися про історію краю, отримати адміністративні послуги. Також у цьому ж приміщенні відкрився сучасний музей, яка вражає унікальними експонатами. Наприклад, тут зберігаються частина скелету мамонта та старогрецька амфора, які були знайдені на цій території. Тут вам розкажуть про унікальну глиняну гору Калитва висотою 145 метрів, яка, як і річка Оріль, є перлинами Царичанки. До речі, горі приблизно півмільйона років і з’явилася вона тут, за словами місцевих краєзнавців, завдяки льодовику.
Царичанська громада може похвалитися унікальними природними об’єктами. Зокрема, тут розташоване урочище “Лелія” – комплексна пам’ятка природи, що сформувалася ще в період Дніпровського зледеніння 230-100 тисяч років тому. Більша частина пам’ятки природи представлена високим схилом гори-останця кінцевих льодовикових морен.
На території Царичанського ТГ, крім гори Калитва, є Турова гора, де розташоване «Урочище «Лелія». Поряд з селом протікає річка Оріль, яка отримала свою назву від тюркомовних кочівників. Урочище являє собою своєрідний мальовничий ландшафт із дубовим гаєм, який простягнувся вздовж озерець наче острів посеред широких просторів Орельської долини, де зберігаються рідкісні види рослин і тварин, занесені до Червоної книги України.
Ландшафтний парк, як зона відпочинку на березі р. Оріль, є приватним обійстям де можна ознайомитися із рідкісним рослинним і тваринним світом та помилуватися чудовою природою у її первозданному виді, подихати свіжим повітрям і зробити неповторні яскраві світлини на згадку.
Також журналістам провели майстер клас по приготуванню брендової страви Царичанської громади «Товченики», адже майже в кожній родині місцевих жителів існує свій сімейний рецепт товчеників. Як зазначає очільник громади, одним із основних завдань царичанців є популяризація товчеників як особливої гастрономічної родзинки громади.
Коментарі вимкнені.