Модна бактерія хелікобактер пілорі: як вона передається і у кого здатна викликати рак – розкажуть тернопільські лікарі

Понад половина людей Землі інфіковані Helicobacter pylori (Нp). У розвинених країнах Нp мають близько 40% населення, у країнах, що розвиваються, — до 90%. Дана бактерія – це фактор ризику для розвитку виразкової хвороби, раку шлунка та дванадцятипалої кишки, гастриту, дуоденіту.
Здатність бактерії уражати організм залежить від імунітету
У нашій країні, як і раніше, щорічно реєструють значну кількість раку шлунка. Бактерія підвищує ризик розвитку раку при виразковій хворобі у схильних осіб.
Потрапивши у шлунок, НР швидко рухається за допомогою джгутиків, долає захисний шар слизу та заселяє слизову оболонку. Далі бактерія починає виробляти фермент, завдяки чому поблизу зростаючої колонії збільшується концентрація аміаку і підвищується рН (середовище стає лужним), таке середовище для хелікобактера максимально комфортне. У відповідь на це клітини шлунка з подвоєною силою роблять все, щоб підвищити кислотність (у нормі у шлунку кисле середовище).
Де живе хелікобактер пілорі?
Хелікобактер найбільше «любить» вихідний (пілоричний) відділ шлунка та початковий відділ (цибулину) 12-палої кишки. Саме там найчастіше і виникає виразковий дефект.
Головне джерело Нр – людина. Існує 2 шляхи зараження:
- вертикальний (частіше в розвинених країнах) – від батьків дітям (у сім’ї);
- горизонтальний (частіше в країнах, що розвиваються) – від людини до людини поза сім’єю. Найчастіше Нр здобувається у дошкільному віці, без лікування зберігається протягом усього життя.
Найкраща профілактика – дотримання гігієни
Найнебезпечнішими для дітей є мами та бабусі. Пережовування їжі, використання спільних ложок, сосків, зубних щіток інфікованими членами сім’ї підвищує ризик зараження дитини. У сім’ї також грають роль генетичні чинники.
Дотримання правил гігієни з дитинства – найважливіший засіб у профілактиці Нр. Перший раз у житті для діагностики підійде будь-який метод.
Основні методи такі:
- дихальний тест із сечовиною, міченою С-13;
- антиген Нр у калі;
- гастроскопія з біопсією із двох відділів шлунка бактеріологічним, морфологічним методами;
- визначення антитіл Нр у крові.
Хто підлягає обов’язковому лікуванню?
Якщо вам показана гастроскопія, слід її провести відразу з біопсією на хелікобактер. Після курсу антихелікобактерної терапії необхідно перевірити її ефективність, але не раніше як через 6 тижнів після лікування.
Якщо вас нічого не непокоїть, можна не шукати Нр. Якщо ж виявлено хелікобактерну інфекцію, вам буде запропонована ерадикація (лікування, спрямоване на знищення бактерії). Лікування необхідно обговорити з лікарем, щоб підібрати ефективну схему терапії.
Обов’язковому лікуванню підлягають пацієнти, які мають:
- виразкову хвороба шлунка та 12-палої кишки;
- хронічний гастрит, особливо з атрофією;
- гастропатію, викликану прийомом НПЗЗ;
- близького родича, хворого на рак шлунка;
- функціональну диспепсію.
А також пацієнти з ГЕРХ. З іншого боку, враховується бажання пацієнта.
Пам’ятайте – профілактувати краще, ніж лікувати! Запрошуємо вас на консультацію до гастроентеролога та на проходження гастроскопії до нас в «Оксфорд Медікал Тернопіль».
Ваше здоров’я в надійних руках!
Для запису та уточнення інформації:
(068) 752 52 52:
(0352) 52 52 52.
Коментарі вимкнені.