Юрій Чижмарь вважає, що закон про ринок землі може вибухнути конфліктом

Екс-голова ОДА Юрій Чижмарь вважає, що прийняття закону про ринок землі є дуже суперечливим питанням в суспільстві. Він може вибухнути серйозним соціальним конфліктом. Хоча, на його думку, враховуючи інертний та поступливий характер українського села до масових заходів, на кшталт цьогорічних протестів чорнобильців та афганців не дійде.

–          Сторонами цього конфлікту сьогодні виступають діючі землекористувачі та влада, – пояснює політик, – перші, скориставшись бідністю та безробіттям на селі, за низьку ціну без соціальних зобов’язань взяли в оренду у селян паї і за останні десять років значно примножили свої статки. Тільки одиниці з них почали створювати нові робочі місця в галузі переробки і тваринництва, вкладати кошти в розвиток інфраструктури села. А середня зарплата в аграрному секторі найнижча серед галузей народного господарства України. В такій ситуації сподіватися аграріям на серйозну підтримку селян не доводиться.

З іншого боку влада, вважає пан Чижмарь, виражаючи інтереси великого олігархічного бізнесу, ставить собі за мету провести перерозподіл землі як одного з найвигідніших капіталовкладень. Як сказав класик “Купуйте землю, більше її не виробляють”.

–          Конфлікту б не було, якби обидві сторони домовилися – хто і скільки скуповуватиме землю від селян. Усі розуміють, що при сьогоднішньому скрутному становищу селяни продаватимуть землю за безцінь, ціна коливатиметься в межах 300-600 доларів за гектар. Це влаштовує обидві сторони (думка і потреби селян до уваги не беруться), – каже Юрій Чижмарь, – але проект закону про ринок землі відповідь на ці питання не дає. Навпаки, створює механізми для маніпуляції та корупції в цій сфері.

До прикладу, норма про пріоритетне право держави на купівлю землі є прогресивною і потрібною. Це право не можна реалізувати без резервування в бюджеті коштів, вважає пан Чижмарь. Але сьогодні держава продає ліквідну власність (Укртелеком, обленерго) з метою ліквідації дефіциту бюджету. Тому для купівлі землі бюджетних резервів нема. Ця норма була вписана під тиском аграріїв, проте реалізована не буде. А спритні чиновники, на думку політика, за хабарі будуть оформляти відмови держави від пріоритетного права купівлі землі на користь третіх осіб. З другого боку ця норма обмежує селянина отримати найвищу ціну за землю, оскільки пріоритетне право держави не дає власнику вийти на вільний ринок. Цей механізм буде використаний для стримування росту цін на землю в інтересах провладних олігархів.

Проект закону не дає відповіді як селянину продати землю, якщо вже діє укладений на багато років уперед договір оренди. Зрозуміло що орендар добровільно відмовиться від оренди за умови, якщо селянин підпише документи, якими гарантує подальший продаж землі тільки орендарю і по ціні, яка його влаштує.

–          На моє глибоке переконання зняття мораторію і введення закону про ринок землі в сьогоднішній редакції не сприятиме розвитку села. Цей процес треба запускати як мінімум, коли корупція в країні буде подолана і економічна ситуація на селі покращиться. Це дасть змогу селянину обдумано  приймати рішення про продаж землі і створить умови для формування реальної ринкової вартості продажу та оренди землі, – зазначив Юрій Чижмарь.

Сьогодні ж, на його думку, варто внести зміни до законодавства щодо відродження українського села: підвищення рентабельності аграрного виробництва; впровадження низьких процентних ставок на впровадження бізнес проектів на селі; збільшення заробітної плати в аграрному секторі; підвищення вартості оренди землі; підтримки тваринництва; зайнятості сільського населення та ін.

Коментарі вимкнені.