Лемки мусять навчити переселенців, який пережити війну на Сході, – нардеп Микола Люшняк

Майже 20 тисяч лемків з України із-за кордону з’їхалися на Тернопільщину на ХVI Всеукраїнський фестиваль лемківської культури «Дзвони Лемківщини». Захід приурочений до 70-річчя депортації українського населення з Лемківщини, Надсяння, Холмщини.
Розпочали заходи з урочистої ходи з міста Монастириська до урочища Бичова, під час якої вшанували пам’ять жертв депортації 1944-1946 років, загиблих Героїв АТО, Героїв Небесної Сотні, серед яких є два лемки.
Пригадали лемки і історію страшного переселення. Коли людей вигнали з їх будинків, змусили покинути ліси, поля, намолені церкви. Їх змусили покинути могили своїх предків, більшість з яких сьогодні знищені і забуті. Однак лише через довгих 70 років – режим, який призвів до болючої депортації – заборонений в Україні.
«Минули 70-ті роковини від підписання договору між комуністичним урядом Польщі та урядом УРСР. На основі цього документа впродовж кількох років на територію сучасної України було депортовано майже півмільйона корінних українців із земель, які ввійшли до складу Польщі.
Крім того, півтори сотні тисяч українців було насильно розпорошено по території Польщі у 1947 році в рамках операції «Вісла». Це зробив комуністичний режим двох народів – польського і радянського. Сьогодні комуністична партія заборонена в Україні. Ви чекали цього 70 років і це сталося, – наголосив народний депутат України Микола Люшняк. – На жаль, історія повторюється. Сьогодні ми маємо подібну ситуацію на Сході країни. Отож лемки мають велику місію – навчити українців пережити війну на Сході та процес переселення, огорнути їх своєю українською добротою і ласкою. Ми не можемо дозволити сучасним переселенцям забути, що вони є українцями».
Також під час фестивалю лемківської культури збирали кошти на підтримку бійців АТО. У зв’язку із подіями на сході України цьогоріч запалили ватру Миру. Загалом під час фестивалю співали лемківські пісні, готували страви національної кухні, проводили майстер-класи з виготовлення предметів-побуту, демонстрували національний одяг тощо.

Коментарі вимкнені.