На реставрацію Тернопільського замку потрібно 10 мільйонів гривень
План реконструкції Тернопільського замку презентували минулого тижня на міжнародній науково-практичній конференції “Тернопіль і Тернопілля в історії та культурі України і світу”, що відбулася в педуніверситеті. Проект “Тернопільський замок: перспективи історичної реконструкції та відновлення” представив Ярослав Пелехатий, начальник відділу містобудування, охорони пам’яток та нагляду за будівництвом управління архітектури та містобудування облдержадміністрації.
Замок «повернуть» у ХІХ століття
“Через сучасне оздоблення, навколишній благоустрій замок втратив свій історичний вигляд, — зазначив Ярослав Пелехатий. — Ми плануємо навколо нього створити історичне середовище. Саме з цією метою у 2007 році була розроблена проектна документація у Львівському спеціалізованому науково-реставраційному інституті “Укрзахідпроект-реставрація”. Перед тим, як приступити до втілення плану, здійснювались детальні інженерні обстеження будівлі, археологічні дослідження ґрунту прилеглої території. Також за участю охоронної археологічної служби України проведено геологічне шурфування, після якого вона дала попереднє заключення щодо проекту реставрації”.
Пан Пелехатий розповів, що кольоровим гравієм та крихтами граніту відновлять фундаменти будівель казематів та інших приміщень. Біля них будуть інформаційні вказівники. Відновлять і фрагменти в’їзної брами, яка існувала на кінець ХІХ ст. По лінії вулиці Замкової буде насипаний ґрунт у формі валу, а також зроблять лінію частоколу для того, щоб показати, як виглядали оборонні споруди замку в той період.
За рахунок пониження ґрунту, планують відтворити гарматні бійниці, які закриває літній майданчик бару “Максим”. Вони розташовані в землі на глибині приблизно одного метра. Пан Ярослав сподівається на те, що їх фундамент зберігся і в процесі розчистки з’являться якісь нові і цікаві елементи.
Походження тріщини в правій частині замку фахівець пояснив наявністю у приміщенні туалетів, водопроводу та каналізації. А ще негативно на стан будівлі впливає реконструкція бару “Максим”, яка частково призвела до перекриття природного водовідтоку.
“Значної шкоди історичному вигляду замку завдали і світові війни та післявоєнна відбудова, — вважає Ярослав Пелехатий. — Саме в цей період його приміщення передали в розпорядження спортивної школи. А всередині добудували залізобетонні сходи та замінили склепіння”.
Спонсори знайдуться?
“У проекті, як і в самій реставрації, може бути багато змін, — каже пан Ярослав. — От, наприклад, коли вестимуться розкопки, ми можемо натрапити на різні невідомі нам предмети, споруди, що знаходяться під землею, тому час від часу план може коригуватись”.
Начальник відділу містобудування зазначив, що реставрація вже почалась.
“Ми відновили зовнішній вигляд самої будівлі замку. Це зроблено за кошти міської ради, загалом потрібно майже десять мільйонів… Помагають тим людям, які щось роблять, коли будуть помітні позитивні результати праці — знайдуться і спонсори”, — переконаний пан Пелехатий.
“Якщо проект реконструкції нашого замку і замкової території вдасться — з’являться нові об’єкти для туристичного огляду, екскурсій, тож зростає потік відвідувачів. У нас є на що подивитися, — зазначив Олександр Петровський, заступник голови оргкомітету конференції. — Цей план реставрації допоможе підкреслити історичний характер центру міста”.
Місто
Коментарі вимкнені.