На Тернопільщині є забуте середньовічне місто

Його можна шукати на карті України, але знайти ви його не зможете. Хіба, що в окремих випадках, на карті він буде відзначений як «піонертабір» або водоспад на річці Джурин. Десь між селами Нагоряни і Нирків я знайшов його на військово-топографічній мапі Фрідріха фон Міґа 1783 року.
Назва міста загубилося в часі (втім, як багато топонімів на території України). Найчастіше його називають Червоногородом. Деякі плутають з Червоноградом. Але так він ніколи не називався. 

Правильніше за все буде називати це місто на польський манер Червоногруд або Чірвоногрод. Є ще латинська назва з літописів: Castrum rubrum. Вона, як і всі інші, яскраво забарвлена: червоний замок. У всьому винні брунаті подільські пісковики, які надають й землі, й камінню тут червонуватого кольору. Історики пов’язують урочище Червоне з давньоруським літописним містом Червен. Пов’язують гіпотетично, тому що ніяких документальних підтверджень цьому немає. 

Згідно з історичними записами, замок існує на Подолі з IX століття, коли Червен був резиденцією руських князів. Є дані, що в 981 році його захопив київський князь Володимир. Тут, в столиці Червоногородського князівства в околицях дерев’яного замку полювали галицько-волинські князі, поки в 1240 році місто не було зруйноване татаро-монгольською навалою. 

У звичному кам’яному варіанті Червоноградська замок з’явився тільки в XVII столітті. Магнати Даниловичі приймають рішення, що дерев’яні стіни не захищають місто належним чином. Та й виглядають вони не солідно, як для столиці, тому прийшов час відбудовувати кам’яні. 

Містичний місто, який не сплутаєш ні з яким іншим… Місце, в яке закохуєшся з першого погляду назавжди… Місце, яке тягне постійно, незалежно від пори року і настрою… Це мертве, але вічне місто, засноване невідомо коли і невідомо ким. Місто з невідомим минулим і ще більш неясним майбутнім.

Svitlycya.

Коментарі вимкнені.