Олександр Богомол: «Прозорість дальшої роботи поліції спростує тезу Деканоідзе щодо корупції в структурі»
У команді грузинів-реформаторів гучні відставки. 16 листопада Кабінет міністрів України звільнив Хатію Деканоідзе з посади голови Національної поліції і тимчасово затвердив на її місце Вадима Трояна.
Нагадаємо, Хатія Деканоідзе подала у відставку з посади голови Національної поліції України 14 листопада. “Я, як і обіцяла, протягом року створила фундамент для розвитку нової Національної поліції… Але, на жаль, мої повноваження і воля не були достатніми для різких змін”, — сказала вона. У травні 2016 року Деканоідзе в інтерв’ю DT.UA казала, що змусити піти може тільки внутрішнє відчуття, що долати протистояння системи більше неможливо.
Ймовірно, справжня причина звільнення грузинки не така вже й очевидна. Надто близька у часі її заява про відставку з таким же настроєм співвітчизника Саакашвілі, який “втомився виконувати обов’язки голови Одеської ОДА”, а кілька годин перед цим про відхід з посади начальника головного управління Нацполіції в Одеській області повідомив Гіоргі Лорткіпанідзе. Вочевидь, мали місце і результати виборів президента США.
Тут, у рамках своєї маргінеси-Тернопільщини, можемо лише здогадуватися, що буде далі в Україні загалом, але як позначаться кадрові зміни у верхівці Національної поліції України на ситуації в області, спробували з’ясувати в начальника головного управління національної поліції в Тернопільській області Олександра Богомола.
— Олександре Миколайовичу, що можете сказати про внесок Хатії Деканоідзе в реформування Національної поліції в Україні?
— Реформування проводила не тільки Хатія, а й всі поліцейські України. Впродовж десятків років було накопичено багато негативу щодо роботи колишньої міліції, який проявлявся у кількох напрямках: катування, незаконні арешти, фальсифікації речових доказів, кримінальних проваджень, виконання злочинних наказів під час Революції Гідності. Тож реформування було більш, ніж потрібним. Насамперед, позитив реформи – поява відкритості в поліції – головний фактор, якому під силу повернути довіру населення. Також – модернізація прийому інформації від населення, усунення можливості приховування злочинів, перекручування фактів, реформування лінії “102”. Це почалося за період керівництва Хатії Деканоідзе.
Підтримую рішення про ліквідацію ДАІ, яку замінила патрульна поліція, але, на жаль, це відбулося лише в великих містах. Поки що виконуємо ці функції за рахунок інших працівників поліції, але за значної неукомплектованості через реформу, переатестацію, реалізувати це зараз вкрай складно.
Ще один плюс: за участю громадськості відбувається призначення на керівні посади в поліції. Загалом атестаційний процес показав справжню підготовку поліцейських з досвідом, корупційні прояви, відношення суспільства до поліцейських, оскільки багато інформації під час атестації надійшло якраз від громадськості, що має дуже серйозний профілактичний ефект.
Попри весь позитив, негатив теж є. Під час підписання закону про Національну поліцію було упущено кілька моментів щодо заборони на оперативно-розшукову роботу поліцейських. Поки недоліки усунули, пройшло 8 місяців, що не могло не позначитися на криміногенній ситуації.
– Все-таки, відставка Деканоідзе – наскільки це небезпечно для перспективи Національної поліції?
– Пропозиції Хатії Деканоідзе щодо реформування були прийняті системою. Система змінилася. Переконаний, її хороші починання не будуть втрачені, оскільки прописані в інструкціях, законах, у підходах до роботи, в зміні структури роботи поліції.
– На одному з крайніх в часі брифінгів вона зазначила, що Міністерство внутрішніх справ України так і не подолало корупцію в структурі. Чи нема підстав потерпати, що з відходом “наглядача”, усе стане таким, як було до створення поліції?
– Я ніколи не платив за посади, ніколи не брав грошей від когось за працевлаштування. Це дуже серйозний момент, бо коли людина йде працювати і в неї вимагають гроші за роботу, вона автоматично починає думати, як ці гроші “відпрацювати”. Переконаний, прозорість дальшої роботи поліції дозволить спростувати тезу Хатії Деканоідзе щодо корупції в структурі. Принаймні я роблю все для того, щоб так і було бодай у Тернопільській області.
– Чи відомий вам стиль роботи новопризначеного в.о. голови Нацполіції Вадима Траяна?
– З Вадимом Анатолійовичем зустрічався кілька разів, коли він був першим заступником Хатії. Людина компетентна в роботі поліції, в оперативній діяльності, у проблемах поліції. Його стиль – стиль роботи професіонала.
– Чого очікуєте як начальник ГУНП у Тернопільській області від головного керівництва Нацполіції?
– Належного реагування на пропозиції з регіонів. Сподіваюся, що реакція керівництва з Києва буде відвертою, як і раніше.
– Після ліквідації “борщівського стрілка” у деяких ЗМІ з’явилася інформація про те, що начебто Департамент внутрішньої безпеки у своєму висновку визнав Вашу службову недбалість щодо організації цього затримання, і що Вас переведуть в іншу область. Звідки “ростуть ноги” цього повідомлення, як вважаєте?
– Хатія Деканоідзе приїжджала в Тернопіль щодо з’ясування всіх обставин цього затримання. Отримала вичерпні відповіді на всі запитання від мене, як свідка події. Через кілька днів після того я доповів міністру внутрішніх справ України. Було прийнято рішення не притягувати до відповідальності жодного з працівників поліції. Зняття мене з посади чи переведення не розглядалося. Я відслідкував джерело тієї неправдивої інформації в інтернет-ЗМІ, знаю ініціатора, але зараз озвучувати його не буду.
– Це хтось із політичних персон?
– Це один з державних службовців у Тернопільській області, який на мою думку, вкрав гроші з державного бюджету.
Розмовляла Ірина Юрко.
Коментарі вимкнені.