Тернопільське обласне відділення Антимонопольного комітету – в десятці найкращих в Україні

Про підсумки роботи  обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за  минулий рік йшлося на брифінгу  голови відділення Івана Курницького.

Як відомо, серед повноважень територіального  відділення – дослідження ринків, розгляд справ та заяв, здійснення планових та позапланових перевірок  суб’єктів господарювання та органів влади щодо дотримання  конкуренційного законодавства.

Як зазначив Іван Курницький, торік на адресу відділення надійшли 66 скарг, заяв, звернень, подань на неправомірні дії суб’єктів господарювання та органів влади. Усі розглянули. Перевірено 28 суб’єктів господарювання та  органів влади, надано 83 обов’язкові до розгляду (з наступним повідомленням про виконання) рекомендації щодо запобігання  монополізму, розвитку підприємництва та конкуренції.

За результатами  розгляду заяв, проведених перевірок та з власної ініціативи  фахівцями відділення припинено 155 порушень та дій з ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що на  32 відсотки  більше, ніж у 2011 році.

За порушення конкуренційного законодавства  на порушників накладено штрафи  на суму  понад 1151 тисячу  гривень, що у 2,3 раза більше, ніж у 2011 році. Відповідачі сплатили до Державного бюджету  понад  1040 тисяч гривень, що на 89 відсотків більше, ніж в 2011-му.

Економічний ефект від припинених порушень законодавства про захист економічної конкуренції склав понад  4346 тисяч гривень.

Місцеві органи влади та самоврядування надали   відділенню для  погодження  39  проектів нормативно-правових актів та інших рішень, які можуть вплинути на конкуренцію. Йшлося, зокрема, про встановлення і зміни правил поведінки суб’єктів господарювання на ринку, недопущення обмеження чи спотворення конкуренції. 13 з них не погоджено.

За підсумками 2012 року відділення увійшло в  десятку кращих з-поміж 27 територіальних відділень АМКУ.

Поширення суб’єктами господарювання  інформації (реклами), що вводить в оману споживачів,  здобуття суб’єктом господарювання неправомірних переваг на ринку завдяки поширенню ним оманливої інформації (реклами)  – це теж недобросовісно і нечесно як  щодо конкурентів, так і покупців. Як зазначив Іван Курницький, торік припинено 15 порушень недобросовісної конкуренції. Зокрема йдеться про ПП «Масар-Агро» та ПП «М’ясник», які, здійснюючи діяльність на ринку виробництва, фасування та реалізації м’ясних продуктів харчування,  застосовували  до ковбасних виробів, виготовлених відповідно до технічних умов, традиційні назви у словосполученнях.

Іван Курницький наголосив, що згідно з  Законом України «Про захист від недобросовісної конкуренції» на порушників накладають штраф у розмірі до п’яти  відсотків доходу     (виручки) суб’єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за    останній звітний рік, що передував року, в якому наклали штраф. Торік за  порушення у вигляді недобросовісної конкуренції на відповідачів наклали штрафів на суму 252,2  тисячі гривень.

Крім того,  одним із дієвих заходів є надання обов’язкових до виконання рекомендацій. Зокрема редакції газети “Тернопіль вечірній”, що здійснює діяльність на ринку періодичного видання друкованих засобів, рекомендовано припинити дії із  розміщення неправдивої інформації щодо тиражу друкованого засобу. Адже така інформація могла ввести в оману споживачів.

Одним із важливих напрямків діяльності територіального відділення Антимонопольного комітету є дослідження проведення торгів із  закупівлі товарів, робіт чи послуг за державні кошти державними та комунальними закладами області. У статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» економічна конкуренція характеризується як «змагання між суб’єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб’єктами господарювання…». Однак трапляється, що учасники торгів попередньо домовляються між собою про забезпечення перемоги у торгах одного з них. Така координація призводить до усунення конкуренції під час проведення  торгів,  а це недопустимо.

Фахівці територіального відділення торік розглянули 14 справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб’єктів господарювання, які стосуються спотворення результатів торгів. Приміром, за результатами розгляду звернення  УДСБЕЗ  Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області  припинено порушення з боку  ПП «Агролідер», ФОП Чупанова Т.І. та ФОП Михайловський  С.В., що полягали в антиконкурентних узгоджених діях й  спотворенні результатів торгів при закупівлі  м’ясопродуктів управлінням освіти і науки Тернопільської міської ради за державні кошти. До відповідачів застосовано  штрафні санкції. Але вони оскаржили рішення територіального відділення в судовому порядку. Згідно з рішенням господарського суду Тернопільської області  відповідачам відмовлено у задоволенні позовних вимог.  Рішення господарського суду підтримав Львівський апеляційний господарський суд. Відповідно до  законодавства штрафні санкції за назване порушення становлять до десяти відсотків доходу (виручки) суб’єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладали штраф. Кошти сплачено до Державного бюджету.

Загалом  торік обласне територіальне  відділення Антимонопольного комітету наклало штрафних санкцій  за антиконкурентні узгоджені дії суб’єктів господарювання на 444 тисячі гривень.

Лідія ХМІЛЯР, Свобода

Коментарі вимкнені.