В Тернополі з’явилося 18 Мамаїв (фото)

Художники Тернопілля взяли участь в оригінальному мистецькому проекті «Мамай єднає Україну».

В рамках проекту ними було створено 18 картин Козака Мамая.

17 робіт присвячені районам нашої області і одна – загальнообласна.

Всі твори мають спільні риси – це контур району із поміщеним в ньому образом Козака Мамая. Пізніше із цих контурів буде складено карту Тернопільської області, а, згодом, і карту України. Ці творчі роботи будуть представлені на виставках у Львові і Тернополі, після чого їх подарують майбутньому Музею образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва «Козак Мамай», який планують відкрити у Дніпродзержинську.

– У Дніпродзержинську вже кілька років проходить Мамай-фест, – розповів тернопільський художник Богдан Ткачик. – Серед його організаторів є й представники музею історії Дніпродзержинська. Директор музею Наталія Буланова цікавиться тематикою мамаїв вже не перший рік, і на базі музею історії планують відкрити музей «Козак Мамай». Подарунок для майбутнього музею у вигляді 20-ти мистецьких робіт вже зробили львівські митці. Відомий львівський художник, представник Братства Мамаїв Орест Скоп те ж саме запропонував зробити і митцям з Тернопілля. Але наш проект виглядатиме, як карта області із зображенням різних Мамаїв.

Участь в тернопільському проекті «Мамай єднає Україну» взяли Богдан Ткачик, Василь Стецько, Микола Шевчук, Олег Шупляк, Богдан Федорів, Степан Мамачур, Михайло Дирбавка, Ярослав Новак, Борис Рудий, Олег Курдибаха та інші. Так, один з авторів в образі Мамая відтворив відомого краянина, теж художника, Михайла Бойчука.

– Козак Мамай – це фактично українська народна ікона, яка була присутня у хаті кожного свідомого українця, – розповів художник з Теребовлі Микола Шевчук. – В ньому відображаються всі національні ідеї, всі прагнення нашого народу до волі, до самоствердження, історичного і державного, він завжди був відображенням українського духу. Теребовлянщина славна багатьма людьми, відомими далеко за межами України. Один з них – наш велетень духу Михайло Бойчук із села Романівка. Він є одним із основоположників української школи монументального живопису, і я вирішив зобразити його в образі теребовлянського Мамая. У моїй роботі є також архітектурні елементи Теребовлянського району: замкова гора, духовна святиня – Зарваниця, костел кармелітів, який трансформований зараз в автокефальну православну церкву, римо-католицький костел, греко-католицька церква святого Миколая, руїни Підгорянського монастиря в селі Семенові. Доповнив свою роботу також копією фрагменту картини Михайла Бойчука «Урожай». Козак Мамай традиційно зображується під дубом. У мене ж дерево невідомого походження – це зоряне українське дерево, яке сипле зорі на нашу українську благодатну землю, і народжуються такі славетні люди, як Михайло Бойчук та багато інших. Біля Козака Мамая також зображують його символи: лук, спис, пістоль, шаблю, сумку, порохівницю, чарку. У мене сумка має вигляд палітри, а сам Мамай тримає пензля у руці.

18 Мамаїв, створених тернопільськими художниками 30 квітня будуть виставлені у Львівському палаці Мистецтв. Тернополяни зможуть оглянути твори земляків у травні. До дня музеї, 18 травня, в обласному художньому музеї відбудеться відкриття експозиції цих картин. А 30 травня, за словами Богдана Ткачика, до Тернополя приїде директор музею історії Дніпродзержинська Наталія Буланова. Того ж дня відбудеться урочиста передача Мамаїв майбутньому музею «Козак Мамай».
За Збручем

 

Коментарі вимкнені.