Феномен Бережан
Гордо визнавати, що бережанці відіграють одні із найважливіших ролей у будуванні світових архітектурних проектів. Таким феноменом в мистецькому диханні нашого міста є Ростислав Бортник, член міської громадської організації „Рідне місто”.
Ініціативний веселий хлопець, готовий допомогти у скрутну хвилину. Ростик може бути як хорошим другом, так і професійним порадником у будь-якій справі. Та найбільше радує те, що в якій би країні світу він би не перебував, він все одно працює над розквітом нашого міста.
Ростислав навчається у Вищій Технічній школі Карантії (Австрія), підсумком його навчання є диплом на тему” Покращення соціальної , економічної та екологічної ситуації малих місту України на прикладі міста Бережани під впливом сучасної архітектури”, над яким він зараз плідно працює, використовуючи знання та досвід депутатської роботи Володимира Якиміва, голови БМГО „Рідне місто”.
Життя Ростика – це почерговість розроблених ним проектів, тому опишемо деякі з них.
1. Розробка піарної кампанії (на національному та міжнародному рівні) для побудови нового замку на території Австрії з дотриманням середньовічних технологій будівництва, проект розрахований на розвиток туризму.
2. Гуманітарний проект в Південно Африканській Республіці: „Іthuba skills college” – технічна школа з поглибленим вивченям столярної, слюсарної, швейної, кулінарної та театральної справи в майбутньому інших професій. Кошторис проекту склав 72 000 евро. Робоча група, до якої входив Ростислав, займалась не тільки проектуванням, пошуком спонсорів (влаштовуючи різного типу благодійні акції, бенефіси, вечірки та ін.), а також власноручно протягом 6 тижнів збувала та облаштувала цей проект. Вкінці кожен учасник проекту додатково оплатив по 600 евро. Проект виграв премію „BLUE AWARD 09” у номінації „Використання екологічних систем будівництва”.
3. Участь у міжнародному робочому тижні „Workshop” в Італії на тему „Зелене місто”. Це був проект реконструювання зернопереробного комплексу у студентський гуртожиток (хостел).
4. Участь у міжнародному робочому тижні „Workshop” в Стокгольмі на тему „Відродження архітектурних проектів 30-років 20 ст.”. Завданням молодих архітекторів було надання нової функціональності будинку Державної Бактеріологічної лабораторії зі збереженням її статусу як пам’ятки сучасної архітектури Швеції.
5. Семінарна робота на тему „Інноваційний пасивний будинок – більше комфорту, менше енергії ”. Тут мова йде про екологічні будинки, що не потребують великих а той взагалі затрат енергії.
6. Випустив книжку на тему “Життя коло води в скупчених житлових поселеннях на прикладі Амстердаму”
7. Студентські проекти – „Зал для репетицій аматорських музичних колективів”, ”Житло та робота під одним дахом в периферійній та сільській місцевості”, ”Пожежна станція”, ”Сцена на воді для театральних постановок в Клагенфурті”, ландшафтно-дизайнерський проект „Центральна площа в сільській громаді Кумберга”.
8. Реалізовані проекти „Модернізація залізничного вокзалу смт.Бляйбурґ Штадт” ”Перетворення колишньої стодоли в житлові квартири”, будівництво на замовлення приватних житлових будинків з еклюзивно розробленою зоною комфорту.
9. Написав низку сценаріїв в програму «Прихована Камера», за що був відзначений як найкращий автор сезону літо 2004.
На даний час Ростислав розробляє навчальні семінари з концепцій сучасної архітектури, екологічного будівництва та ландшафтного дизайну, а також плідно працяює над дипломом.
Одним із останніх вагомих проектів для Бережани є нові кремезні ворота до нашого замку та проект нового Молодіжного центру.
Йому притаманна креативність думок, виваженість рішень. Зі своїм мистецьким поглядом на буденні речі він не надає перевагу окремим кольорам, а для кожного нового проекту розшукує нову палітру відтінків. Для здобуття досвіду працює над всіма запропонованими проектами і постійно шукає нові ідеї.
На запитання „Як ти став архітектором?” Ростик відповідає: „Я просто любив складати конструктор”.
Ми гордимося, що саме такі молоді спеціалісти, як Ростислав Бортник, і є структурною основою еліти нашого перспективного міста. Успіхів тобі, Ростику, на нелегкій архітектурній ниві!
Алла СОКОЛОВСЬКА
на даний час Ростик вже місяць перебуває в Африці, і знову будує освітній заклад для малюків.